29.-30.1.2016
MEZINÁRODNÍ FESTIVAL FILMŮ
S ANTROPOLOGICKOU TEMATIKOU

Bio Oko

Bio Oko na mapě
Oficiální web Bio Oko

ÚVOD

ANTROPOFEST je mezinárodním festivalem filmů se sociálně antropologickou tématikou.

Jeho cílem je nabídnout laické i odborné veřejnosti filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Může jít o snímky pořizované v rámci terénního výzkumu odkazující na sociální či kulturní antropologii, nebo filmy a videa zaměřené na vizuální stránku zkoumaného. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů totiž můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, a to považujeme za obzvlášť důležité.

ANTROPOFEST je organizován stejnojmenným spolkem založeným v květnu 2010 absolventy studijního oboru sociální antropologie (více viz O NÁS) . Festival a veškeré dění kolem něj zajišťujeme zcela na dobrovolnické bázi.

Festival se koná každým rokem vždy na konci ledna v Praze, kde probíhá hlavní filmová přehlídka. V průběhu jara pak s našimi partnery pořádáme tzv. „Ozvěny Antropofestu“ v dalších českých i slovenských městech. Např. v Brně, Pardubicích, Bratislavě, Nitře a dalších městech.

NOVINKY

26 05
Srdečně Vás zveme na červnové OZVĚNY DO BRATISLAVY ! ! !
Ve středu 8.6. od 18h v kavárně Satori Stage. Těšit se můžete na snímky: Girl, are you married?, Searching for the Exit a Ivonče. Samozřejmostí je přítomnost všech tří autorů a diskuze po promítání. Těšíme se na Vás!
01 05

Nestihli jste lednový Antropofest v Praze? Nebo to máte do Prahy daleko? Přijďte na Ozvěny do Brna!
VE STŘEDU 11.5. OD 18:00 KINO ART (Černá komora), CIHLÁŘSKÁ 19.

Můžete se těšit na snímky GIRL, ARE YOU MARRIED?, PASTEVCI LAHVÍ a SEARCHING FOR THE EXIT. Ke všem snímkům přijdou diskutovat jejich autoři.
Těšíme se na vás!!

08 03

Kdo to má do Nitry daleko, může navštívit Ozvěny v Pardubicích v úterý 15.3. od 18:30 v Divadle 29. Promítat se budou tyto snímky: Searching for the Exit, Ivonče, Kytice a Haight Love.

07 03

První Ozvěny Antropofestu v zahraničí se uskuteční 15.3. od 16h v rámci Etnologických dní na Katedře etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitře. Budou promítány tyto snímky: Searching for the Exit, Girl, are you married? a Pastevci lahví.

11 01

"Nechceš to všechno opustit, ale musíš" je název  fotografiické výstavy Michala Pavláska z balkánské migrační trasy, která proběhne v rámci festivalu v předsálí Bia Oko. Vernisáž s účastí autora je plánována na pátek 29.1. od 18:00. Vstup zdarma.

PROGRAM

29.01.2016

18:00 VÝSTAVA „Nechceš to všechno opustit, ale musíš"
18:20 Slavnostní zahájení
18:25 MARIE´S DICTIONARY
18:35 THE LAST REFUGE: FOOD STORIES FROM MYANMAR TO COFFS HARBOUR
19:00 SEARCHING FOR THE EXIT
19:25 Diskuze
20:05 ECO DE FEMMES
20:35 Přestávka
20:45 ROARING ABYSS

30.01.2016

16:00 IVONČE
16:20 PASTEVCI LAHVÍ
17:10 Diskuze
17:30 BETWEEN MEMORIES
18:00 TO WORK IS TO GROW
18:30 Diskuze
18:50 KYTICE
19:20 Přestávka
19:30 GIRL, ARE YOU MARRIED?
20:20 Diskuze
20:45 HAIGHT LOVE
21:00 Diskuze
21:25 UNDER THE PALACE WALL

FILMY

VÝSTAVA „NECHCEŠ TO VŠECHNO OPUSTIT, ALE MUSÍŠ"

Česká republika, 2015, 0 min
Michal Pavlásek
29.01.2016 18:00

VÝSTAVA „Nechceš to všechno opustit, ale musíš Výstava fotografií z balkánské migrační trasy uprchlíků Michala Pavláska

První den v červenci jsme se vydali na srbsko-makedonské a makedonsko-řecké hranice poskytnout pomoc běžencům, kteří již měsíce bez zájmu veřejnosti a médií o jejich osud mířili za snem do Evropy. Během dalších návratů na místa, která leží na balkánské migrační trase, byl pořizován filmový materiál a fotografie, které se události tohoto léta pokouší zpřítomnit.
 

Vernisáž výstavy proběhne v pátek 29.1.2016 od 18:00 v předsálí Bia Oko. Výstava potrvá do soboty 30.1. do večerních hodin.

ROARING ABYSS

Etiopie, Velká Británie, Španělsko, 2015, 86 min
Quino Piňero
29.01.2016 20:45

ROARING ABYSS Vydáte-li se po hudebních barech a klubech v Addis Abebě, užijete si jistě velmi osobité scény. Pokud si však chcete udělat představu o různých zvucích pocházejících z této země, získáte touto cestou jen velmi úzký pohled. Sice se na pár místech hudba amharská či gurage vyskytuje ale ... co ten zbytek? Po horách, pouštích a lesích Etiopie se rozprostírá více než 80 různých národností a kultur. Dnes je již mnoho tradičních hudebních nástrojů Etiopie nahrazeno elektronickými klávesami a sestava mnoha tradičních místních kapel se snížila na pouhého frontmana doprovázeného klávesami poskytujícími jak rytmus, tak melodii. Přesto stále existují hudebníci roztroušení po venkově, kteří hrají hudbu, jak se ji naučili od svých otců a matek; hudební nástroje jako Krar, Washent, Mashinko či Kabero i dnes řvou a odrážejí se od kopců této země plné kontrastů a rozmanitosti.  Tým Roaring Abyss strávil dva roky pořizováním terénních nahrávek v každém koutku Etiopie, aby odhalil tento hudební vesmír a zaznamenal tuto ohroženou hudební tradici, o čemž svědčí tato audiovizuální báseň.

Quino Piňero je zvukař a filmař, který začal s kočovným životem již v devatenácti letech. Vždy u sebe nosí záznamník a kameru, jeho dílo se vyznačuje osobitou zvukovou stopou, a to jak hudební alba tak i jeho audiovizuální díla. V současné době bydlí v Londýně, kde pracuje jako zvukař, současně ale vyvíjí nové dokumentární projekty díky svojí audiovizuální platformě SolySombra Recordings.

Jazyk dialogů: Amharic, Tigrigna, Nuer, Kaffigna, Harari, Oromifa, angličtina
Jazyk titulků: angličtina, čeština

Produkce: Quino Piñero
Kamera: Israel Seoane, Quino Piñero, Gonzalo Guajardo, Jonathan Le Pechon
Scénář: Quino Piñero
Střih: Guiye Comín, Quino Piñero
 

GIRL, ARE YOU MARRIED?

Mexiko, Slovensko, 2015, 50 min
F. Moran, K. Jamrichová
30.01.2016 19:30

GIRL, ARE YOU MARRIED? Dokument o romské komunitě, která je skutečným novodobým urbánním tribalistickým společenstvím uprostřed velké a různorodé mexické společnosti. Daří či nedaří se těmto Romům uchovat svůj tradiční romský pohled na svět?
Byli to jejich praprastaří rodiče, kteří do Mexika přicházeli od konce 19.století z Evropy. Jakoby tehdy využili fakt, že jejich přítomnost v Mexiku, uprostřed domorodé masy původního a mestického obyvatelstva, má šanci zůstat povšimnutá jen do takové míry, do jaké sami chtěli. Dokument přináší příběh o kolektivní identitě původně kočovné, dnes usazené romské komunity žijící v kolonii Miramar v rámci obvodu Zapopan, součásti městské aglomerace Guadalajara ve státě Jalisco. Pokouší se především odpovědět na otázku: jakým způsobem je udržované jejich kolektivní povědomí o společenstvu.

Felipe Moran vystudoval bakalářský stupeň v oboru múzických umění a komunikaci v Mexiku. Magisterský stupeň získal v oborech filmové produkce a scenáristiky v Madridu a dokumentaristiky v Barceloně. Pracoval jako filmař pro nejrůznější televizní kanály.

Kristína Jamrichová vystudovala etnologii a hispanistiku na FFMU v Brně. Momentálně je doktorandkou na Ústavu evropské etnologie v Brně, pracuje ve společnosti Člověk v ohrožení v Bratislavě a studuje malbu na FaVU v Brně. Během studia strávila rok v Mexiku, nejdříve v rámci studijního pobytu a poté vlastním terénním výzkumem v tamnější romské komunitě.

Jazyk dialogů: španělština, romština
Jazyk titlků: slovenština

Produkce: Kristína Jamrichová
Kamera: Felipe Moran
Scénář: F. Moran, K. Jamrichová
Střih: Sara Pérez Fernández


PREMIÉRA

PARTNEŘI

Partnery AntropoFESTu jsou

Děkujeme!

Praha 7
Akce se koná pod záštitou radní MČ Praha 7 MgA. Hany Třeštíkové.

KONTAKT

Neváhejte se nás zeptat, či rovnou poslat film (s vyplněnou přihláškou) na e-mailovou adresu: [email protected]