29.-30.1.2016
MEZINÁRODNÍ FESTIVAL FILMŮ
S ANTROPOLOGICKOU TEMATIKOU

Bio Oko

Bio Oko na mapě
Oficiální web Bio Oko

ÚVOD

ANTROPOFEST je mezinárodním festivalem filmů se sociálně antropologickou tématikou.

Jeho cílem je nabídnout laické i odborné veřejnosti filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Může jít o snímky pořizované v rámci terénního výzkumu odkazující na sociální či kulturní antropologii, nebo filmy a videa zaměřené na vizuální stránku zkoumaného. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů totiž můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, a to považujeme za obzvlášť důležité.

ANTROPOFEST je organizován stejnojmenným spolkem založeným v květnu 2010 absolventy studijního oboru sociální antropologie (více viz O NÁS) . Festival a veškeré dění kolem něj zajišťujeme zcela na dobrovolnické bázi.

Festival se koná každým rokem vždy na konci ledna v Praze, kde probíhá hlavní filmová přehlídka. V průběhu jara pak s našimi partnery pořádáme tzv. „Ozvěny Antropofestu“ v dalších českých i slovenských městech. Např. v Brně, Pardubicích, Bratislavě, Nitře a dalších městech.

NOVINKY

26 05
Srdečně Vás zveme na červnové OZVĚNY DO BRATISLAVY ! ! !
Ve středu 8.6. od 18h v kavárně Satori Stage. Těšit se můžete na snímky: Girl, are you married?, Searching for the Exit a Ivonče. Samozřejmostí je přítomnost všech tří autorů a diskuze po promítání. Těšíme se na Vás!
01 05

Nestihli jste lednový Antropofest v Praze? Nebo to máte do Prahy daleko? Přijďte na Ozvěny do Brna!
VE STŘEDU 11.5. OD 18:00 KINO ART (Černá komora), CIHLÁŘSKÁ 19.

Můžete se těšit na snímky GIRL, ARE YOU MARRIED?, PASTEVCI LAHVÍ a SEARCHING FOR THE EXIT. Ke všem snímkům přijdou diskutovat jejich autoři.
Těšíme se na vás!!

08 03

Kdo to má do Nitry daleko, může navštívit Ozvěny v Pardubicích v úterý 15.3. od 18:30 v Divadle 29. Promítat se budou tyto snímky: Searching for the Exit, Ivonče, Kytice a Haight Love.

07 03

První Ozvěny Antropofestu v zahraničí se uskuteční 15.3. od 16h v rámci Etnologických dní na Katedře etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitře. Budou promítány tyto snímky: Searching for the Exit, Girl, are you married? a Pastevci lahví.

11 01

"Nechceš to všechno opustit, ale musíš" je název  fotografiické výstavy Michala Pavláska z balkánské migrační trasy, která proběhne v rámci festivalu v předsálí Bia Oko. Vernisáž s účastí autora je plánována na pátek 29.1. od 18:00. Vstup zdarma.

PROGRAM

29.01.2016

18:00 VÝSTAVA „Nechceš to všechno opustit, ale musíš"
18:20 Slavnostní zahájení
18:25 MARIE´S DICTIONARY
18:35 THE LAST REFUGE: FOOD STORIES FROM MYANMAR TO COFFS HARBOUR
19:00 SEARCHING FOR THE EXIT
19:25 Diskuze
20:05 ECO DE FEMMES
20:35 Přestávka
20:45 ROARING ABYSS

30.01.2016

16:00 IVONČE
16:20 PASTEVCI LAHVÍ
17:10 Diskuze
17:30 BETWEEN MEMORIES
18:00 TO WORK IS TO GROW
18:30 Diskuze
18:50 KYTICE
19:20 Přestávka
19:30 GIRL, ARE YOU MARRIED?
20:20 Diskuze
20:45 HAIGHT LOVE
21:00 Diskuze
21:25 UNDER THE PALACE WALL

FILMY

SEARCHING FOR THE EXIT

Česká republika, 2015, 26 min
Michal Pavlásek
29.01.2016 19:00

Film Hledání východu přináší osobně laděnou výpověď o jednom z nejvíce diskutovaných témat současnosti – nucené migrace uprchlíků do Evropy. Autor filmu strávil mezi uprchlíky během léta několik týdnů, kdy měl možnost s lidmi odcházejícími zejména ze Sýrie, Afganistánu, Iráku a Pákistánu navázat úzké osobní vztahy. Motiv přátelství je ve filmu neustále přítomen skrze setkání s Husseinem, mladým mužem z irácké Basry, který je nucen zapomenout těžkou životní tragédii. Pro Husseina cesta do Evropy přes Balkán začíná nutností opustit svůj minulý život v Iráku. Prvním krokem je rozloučení s tím, co bylo a pocit životní ztracenosti se rozhodne vyřešit vykročením do neznáma – směrem k nejisté budoucnosti v Evropě. Podobně jako je Husseinova cesta přechodovou fází mezi minulostí a budoucností, pro autora snímku je prostorem neustále zpřítomňované nejistoty a dilemat, které vyplývají z faktu jeho pozice občana státu střední Evropy. Díky pasu, který nosí v kapse, musí konfrontovat vlastní privilegovanou pozici vůči těm, které na cestě potkává, i přesto, že distance mezi ním a uprchlíky mnohdy v různých situacích zcela mizí. Film kromě samotných setkání a situací na balkánské trase přináší osobní výpovědi dotýkající se fenoménu hraničního prostoru a státní kontroly, mediálních obrazů, dobrovolnické pomoci, rozšířených stereotypů a šedé zóny ekonomiky,. Skrze tyto obrazy a svědectví samotných uprchlíků, jejichž hlas není ve veřejném prostoru zastoupen, dává prostor divákovi prožít cestu společně s nimi, nahlédnout migraci z bezprostřední blízkosti, stát se uprchlíkem.

Michal Pavlásek je výzkumný pracovník Etnologického ústavu AV ČR, v.v.i. a člen z.s. Anthropictures, který se věnuje aplikovanému antropologickému výzkumu.

produkce:  Česká Televize, TPS Petra Kubici
námět, scénář, kamera, režie: Michal Pavlásek
střih: Šárka Sklenářová
asistentka režie:  Eva Lammelová

Jazyk dialogů: angličtina, makedonština, srbština
Jazyk titulků: čeština

PREMIÉRA

IVONČE

Česká republika, 2012, 21 min
Barbora Machová
30.01.2016 16:00

IVONCE Život malé vesnice v makedonských horách očima patnáctileté dívky. Ivonče představuje svoji rodinu a plány do budoucna v rytmu každodenních pracovních povinností i svátečních okamžiků.

Barbora Machová vystudovala etnologii a bulharistiku na Masarykově univerzitě v Brně. Od roku 2006 jezdí do Bulharska a do Makedonie za terénními výzkumy, které realizuje především na venkově. Ivonče je jejím prvním filmem.

Jazyk dialogů: makedonština
Jazyk titulků: čeština

Produkce: Barbora Machová
Kamera: K. Urbánková, G. Fatková, B. Machová
Scénář: Barbora Machová
Střih: B. Machová, K. Urbánková, G. Fatková,

Festivaly (výběr):
Etnofilm Čadca 2014
XXII. INTERNATIONAL FESTIVAL OF ETHNOLOGICAL FILM 2013 BELGRADE
II. INTERNATIONAL FESTIVAL OF ETHNOLOGICAL FILM "KRATOVO 2013"

TO WORK IS TO GROW

Norsko, 2015, 32 min
Léa Klaue
30.01.2016 18:00

TO WORK IS TO GROW Gerald, Ruben, Neysa a jejich kamarádi jsou děti a mladiství, kteří pracují na trhu a na hřbitově v bolivijském regionu Cochabamba. S vlastním odborem - Bolivijským odborem pro pracující děti UNATsBO - budou prezentovat své představy a bránit své právo pracovat před parlamentem, kde se rozhoduje o novém předpisu týkajícím se pracujících dětí. "To Work is To Grow" (“Pracovat znamená růst“) představuje názor některých pracujících dětí o dětské práci, ale i vlastní práci těchto dětí. Práce se stává nástrojem posílení i růstu, a to prostřednictvím jak dobrých, tak špatných zkušeností.

Léa se narodila v roce 1989 v Bernu a vyrostla ve švýcarských Alpách, kde se jí dostalo dvojjazyčného vzdělání. Dokončila bakalářské studium sociální antropologie a mediálních studií na univerzitě v Basileji a brzy zjistila, že by chtěla točit filmy. Během té doby odcestovala mnohokrát do Latinské Ameriky, a to z různých důvodů, mimo jiné aby studovala jeden semestr v Santiagu de Chile. Léa dokončilo magisterské studium  vizuálních kulturních studií na univerzitě v Tromsø v severním Norsku s terénní prací a filmem o pracujících dětech v Bolivii. Je to její první film.

Jazyk dialogů: španělština
Jazyk titulků:angličtina, čeština

Produkce: University of Tromsø
Kamera, scénář, střih: Léa Klaue

Festivaly (výběr):
Tromsø, Norway, 2015 - Best Graduate Film winner at Society for Visual Anthropology Film Festival
American Anthropological Association Annual Meeting,2015, Denver, USA
Astra Film Festival, 2015, Sibiu, Romania
NAFA Nordic Anthropological Film Association Film festival,2015, Warsaw, Poland
Athens Ethnographic Film Festival, 2015, Athens, Greece
Kratovo Ethnographic Film Festival, 2015, Kratovo, Macedonia

 

PARTNEŘI

Partnery AntropoFESTu jsou

Děkujeme!

Praha 7
Akce se koná pod záštitou radní MČ Praha 7 MgA. Hany Třeštíkové.

KONTAKT

Neváhejte se nás zeptat, či rovnou poslat film (s vyplněnou přihláškou) na e-mailovou adresu: [email protected]