ÚVOD

ANTROPOFEST je mezinárodním festivalem filmů se sociálně antropologickou tématikou.

Jeho cílem je nabídnout laické i odborné veřejnosti filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Může jít o snímky pořizované v rámci terénního výzkumu odkazující na sociální či kulturní antropologii, nebo filmy a videa zaměřené na vizuální stránku zkoumaného. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů totiž můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, a to považujeme za obzvlášť důležité.

ANTROPOFEST je organizován stejnojmenným spolkem založeným v květnu 2010 absolventy studijního oboru sociální antropologie (více viz O NÁS) . Festival a veškeré dění kolem něj zajišťujeme zcela na dobrovolnické bázi.

Festival se koná každým rokem vždy na konci ledna v Praze, kde probíhá hlavní filmová přehlídka. V průběhu jara pak s našimi partnery pořádáme tzv. „Ozvěny Antropofestu“ v dalších českých i slovenských městech. Např. v Brně, Pardubicích, Bratislavě, Nitře a dalších městech.

PROGRAM

FILMY

MAKING IT BIG IN BERLIN / 24 MIN

Germany, 2009, 24 min
Claudia Goldberg
29.01.2010 21:15

berlinDěj zasazený do Berlína vypráví o lidech pracujících na volné noze jakožto alternativě k pevné osmihodinové pracovní době – nízké nájmy a prostor pro kreativní nápady je stále poruce. Majitelka kavárny se šicími stroji, novinář na volné noze a dvě moderní tanečnice nabízí pohled do jejich životních stylů a vypráví o jejich nezávislé činnosti.  Protagonisté nejsou pouze součást berlínské kreativní skupiny, ale reprezentují také část vzdělané generace, která se probíjí mezi pracovní nejistotu a touhou po seberealizaci.

Jazyk dialogů: Nemčina
Jazyk titulků: Angličtina

THE FUTURE OF VISUAL ANTHROPOLOGY / 15 MIN

Germany, 2006, 15 min
Martin Gruber
30.01.2010 22:05

The futureV létě roku 2001 hostil Göttingen konferenci s názvem »Původ visuální antropologie  - skládání minulosti« . Setkali se zde významné osobnosti této subdisciplíny, aby diskutovali o její historii. Tři studenti se zajímali o jejich představy budoucnosti vizuální antropologie a natočili hned několik rozhovorů s filmaři a badateli, kterými jsou Jean Rouch, Ian Dunlop, Paul Henley, Karl Heider, Howard Morphy, Peter Crawford, Harald Prins a Jay Ruby.

»Budoucnost vizuální antropologie« představuje společná témata, která byla během konference zmíněna a která nabízí odlišné perspektivy. Film je reflexí toho, jak lidé mluví a přemýšlejí o budoucnosti, současnosti a miulosti vizuální antropologie v roce 2001.

Jazyk dialogů: Angličtina, Francouština
Jazyk titulků: Angličtina

FISH ON! / 60 MIN

Estonia/Norway/USA, 2008, 60 min
Liivo Niglas, Diane Perlov, Frode Storaas
30.01.2010 14:05

Fish On!Řeka Klamath ve státech Oregon a Kalifornia je jedním z nejdůležitějších lososích přechodů ve Spojených Státech. I když se v posledních 100 letech jejich počet snížil, stále podporuje mnoho diversních společenství, které se snaží přežít i v budoucnu. Film vypráví o Indiánských kmenech žijících v tomto říčním ekosystému – co pro ně řeka Klamath znamená a jak reagují na tradiční a moderní zdroje s cílem znovu objevit její sílu, krásu a rovnováhu. Film je zaměřen na řeku Klamath a Indiánské kmeny žijící v dolním toku řeky – Yurok, Hoop a Karuk. Tento příběh má také hlubší smysl pro nespočet říčních systémů a domorodých lidí na celém světě.  Skrze Indiánské kmeny žijící kolem řeky Klamath nám autoři filmu připomínají, jak je zdraví lidí a zdraví země nerozlučně spojeno.

Ocenění: Diplom, Matsalu International nature Film Festival, Estonsko 2009; Finalista, Kyoto University Museum Academic Film Competition, Japonsko 2009

Jazyk dialogů: Angličtina

více filmů

PARTNEŘI

Partnery AntropoFESTu jsou

Děkujeme!

KONTAKT

Neváhejte se nás zeptat, či rovnou poslat film (s vyplněnou přihláškou) na e-mailovou adresu:
 

PŘIHLÁŠKA

Film můžete přihlásit přes online formulář ZDE, nebo emailem či poštou. Viz níže.

Přihláška dosuptná ve formátu: DOC, PDF

Přihlášením filmu souhlasíte s níže uvedenými podmínkami:

 • Při výběru filmů bude zohledněna relevantnost k antropologickým tématům. Pozornost bude věnována i obsahu a umělecké hodnotě.
 • Přijímají se snímky libovolné délky. Preferujeme snímky z produkce posledních let.
 • Přihlášením filmu majitel práv souhlasí s projekcí v rámci akcí sdružení Antropofest, z.s. a s archivací filmového díla pro potřeby Antropofest, z.s.
 • Zaslaná DVD se nevracejí.
 • Neexistuje vstupní poplatek, ani autorská odměna přihlašujícímu/režisérovi/produkci za uvedení/vybrání snímku.
 • Fotografie a informace uvedené v přihlášce budou použity pro potřeby sdružení Antropofest z.s., pro tvorbu festivalového programu/katalogu a pro informace na webových stránkách a sociálních sítích Antropofestu. Tyto informace budou zpracovány pouze členy Antropofest z.s., nebudou poskytovány třetím osobám. Více k ochraně osobních údajů najdete na našem webu, případné dotazy Vám zodpovíme na našem emailu.
 • Uzávěrka přihlášek je do 17.10.2018. Filmy došlé po tomto datu již nebudou zařazeny do projekcí aktuálního ročníku Antropofestu.
 • O účasti filmu na Antropofestu bude přihlašující informován e-mailem (uvedeným v přihlášce) a to nejpozději 20 dnů před začátkem festivalu.
 • Organizátor si vyhrazuje právo na změnu místa a termínu festivalu, nejpozději však 14dní před jeho zahájením.
 • Za výlohy s dopravou filmu na adresu Antropofest z.s., Slovinská 994/25, Praha 10, 101 00, Česká republika, zodpovídá přihlašovatel.
 • Svůj film nám také můžete zaslat (na své náklady) přes některé webové úložiště.