24.-25.1.2014
MEZINÁRODNÍ FESTIVAL FILMŮ
S ANTROPOLOGICKOU TEMATIKOU

Bio Oko

Bio Oko na mapě
Oficiální web Bio Oko

ÚVOD

ANTROPOFEST je mezinárodním festivalem filmů se sociálně antropologickou tématikou.

Jeho cílem je nabídnout laické i odborné veřejnosti filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Může jít o snímky pořizované v rámci terénního výzkumu odkazující na sociální či kulturní antropologii, nebo filmy a videa zaměřené na vizuální stránku zkoumaného. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů totiž můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, a to považujeme za obzvlášť důležité.

ANTROPOFEST je organizován stejnojmenným spolkem založeným v květnu 2010 absolventy studijního oboru sociální antropologie (více viz O NÁS) . Festival a veškeré dění kolem něj zajišťujeme zcela na dobrovolnické bázi.

Festival se koná každým rokem vždy na konci ledna v Praze, kde probíhá hlavní filmová přehlídka. V průběhu jara pak s našimi partnery pořádáme tzv. „Ozvěny Antropofestu“ v dalších českých i slovenských městech. Např. v Brně, Pardubicích, Bratislavě, Nitře a dalších městech.

NOVINKY

11 04

Ti kdo to mají blíže do Pardubic se mohou těšit na filmy Hip Hop, My Release a Noise that Brings Money. V úterý 20.5. od 19hod v oblíbeném Divadle 29.

11 04

Srdečně Vás zveme na první Ozvěny Antropofestu do Opavy. V úterý 15.4. od 17:00 v klubu Art. Promítat se budou snímky Freetekno a Hip Hop, My Release. Těšíme se na Vás!

23 01

Nezapomeňte, že 5. ročník Antropofestu se koná v Bio-Oku, začínáme v pátek 24.1. v 18.30.

21 01

Znělku k letošnímu pátému ročníku připravil Bohdan Heblík - kofila.com. Shlédnout ji můžete na https://vimeo.com/83492169

14 01

Jako dárek k pátému výročí festivalu jsme pro vás připravili české titulky ke všem cizojazyčným snímkům.

PROGRAM

24.01.2014

18:30 Slavnostní zahájení
18:35 Back to the Future
19:25 Diskuze a pauza
19:50 Hip Hop, my Release
20:10 Toku Fenua
20:40 Pauza
20:55 The High Cybercafé
21:25 Diskuze a pauza
21:50 Together as One

25.01.2014

14:00 Man Dove
15:05 Pauza
15:15 Žlutý dům
15:25 Hosté z kamene
15:35 Gricko
15:50 Freetekno subkultura
16:20 Diskuze a pauza
17:00 White and Black Film
17:25 Diskuze a pauza
17:45 Behind the Wheel
18:05 Out into World with Cheese
19:10 Diskuze a pauza
19:40 Our Missionaries
19:50 Diskuze a pauza
20:10 On the Common Ground
20:35 Diskuze a pauza
21:05 Noise that brings Money
21:45 Ukončení festivalu

FILMY

MAN DOVE

Indonésie, 2012, 65 min
J.de Séve, K.Tjong
25.01.2014 14:00

Man dove je osobitý dokument od filmařů, kteří se ponořily do tématiky prastarého rituálu na islámské Jávě u indonéského etnika Nascar. Konkrétně se jedná o soutěžní klání, při kterém se posuzuje úroveň jemnosti a pronikavosti holubího zpěvu. Mandove ukazuje jak muži na základě vzájemné konfrontace a snaze uspět dokazují svojí maskulinitu.
Když generál Zainuri oficiálně vyhlásí The National Perkutut Championship (Národní holubí mistrovství), dorazí tisíce muslimských mužů na místo konání. Tam je připraveno 700 kovových tyčí, které sahají od země do sedmimetrové výšky. Muži zavěsí svoje holuby v barevných klecích na konce tyčí. Úkolem porotců je najít v lese tyčí nejlepší tzv. magické holubí vrkání. V případě, že je nějaký soutěžící zaujme, tak jeho tyč s klecí označí vlajkou, konečný vítěz je vyhlášen po třech hodinách. Vítězný perkutut je prodán za cenu 10 miliónů rupií (10 tisíc dolarů).

Jim de Séve přednáší filmovou produkci na Union College v Schenectady. V minulosti působil deset let jako instruktor na Film Video Art v NYC. Je členem rady organizace Media Alliance, neziskové organizace, která zaštiťuje nezávislé sdělovací prostředky.
Kian Tjong se narodil a vyrůstal v Indonésii. Od roku 1997 žije v USA, kam přišel jako Fujitsu magisterský student na Univerzitu v Havaji a studoval na Japan- American Institute of Management Science.

dialogy: indonésky, titulky: anglicky, česky
Produkce, režie, kamera, scénář: Jim de Séve a Kian Tjong

Uvedení filmu (výběr):
Taiwan Intenational Ethnographic Film Festival, 2013
Royal Anthropological Institute Film Festival, Edinburg, 2013
Festival International du Film Ethnographique du Québec, 2013
Moscow International Festival of Visual Anthropology, 2012
Kazan Festival of Muslim Cinema, 2012
 

BEHIND THE WHEEL

Velká Británie, 2013, 20 min
Elise Laker
25.01.2014 17:45

Každý rok ve snaze najít si práci, opouští Tádžikistán nespočet pracovních migrantů. Peníze, které tito lidé posílají zpět do země, představují významné oživení pro tamní ekonomiku. Tádžikistán je světově nejzávislejší zemí na obnosech zasílaných ze zahraničí. Velké množství pracovních migrantů tvoří muži, což vede k tomu, že se tádžická populace stává stále více feminní. Co se tedy děje se ženami, které nechali tito muži za sebou?
Snímek nabízí pohled do morálních a citových zmatků Nigory, uzbecké ženy jejíž tradiční život ženy v domácnosti je narušen, když její manžel přestává posílat dostatek peněz ze zahraničí. Nigora navíc zjistí, že má její manžel poměr. Protože se již dále nemůže spolehnout na svého manžela, Nigora se vzepře obecným gendrovým normám a pouští se do práce, jejíž náplní je oprava pneumatik.

Elise Laker je čerstvou absolventkou Centra vizuální antropologie v Granadě, kde získala průpravu ve filmové tvorbě založené na pozorování. Kromě magisterského vzdělání z vizuální antropologie má za sebou ještě bakalářské studium francouzštiny a ruštiny na Univerzitě v Nottinghamu. Elise v hojné míře cestuje po všech částech Střední Asie. Jak sama tvrdí, postsovětské státy jí učarovaly.

Produkce: The Granada Center for Visual Anthropology, University of Mancherster, UK
Režie, kamera, scénář: Elise Laker 
Dialogy: uzbecky, titulky: anglicky, česky

 

ON THE COMMON GROUND

Velká Británie, 2013, 25 min
Sophie Wagner
25.01.2014 20:10

Na malém kopci na severu Izraele vedle sebe společně žijí tři rozdílné skupiny – umělci, Arabové a obyvatelé místního kibucu. Ačkoliv jsou to skupiny různorodé a na první pohled nesourodé, dokáží sdílet společný prostor. Politické a historické události v dané oblasti mají na místní vztahy určitý dopad, zejména pak v pojmenování toho kdo je oběť, na čí straně je vina. Tento film je pokusem ukázat místní situaci pro publikum v Evropě jinak, než jak je běžně zobrazována v médiích. Poukazuje na to, že i přes rozdílnosti místní lidé dokáží společně sdílet prostor. Ve vztazích v dané vesnici je tak patrné, že spíše než oficiální rétorika udávána státem, mají navrch vzájemné vztahy a individuální přístup. Film nastoluje otázku, jaký vliv to má na tuto zemi, která je vnitřně rozdělena a zároveň je pod neustálým tlakem zvenčí.

Sophie Wagner vystudovala sociální a kulturní antropologii na vídeňské universitě. V současné době studuje vizuální antropologii v The Granada Center of Visual Anthropology na University of Manchester. Rovněž se podílí na dokumentárním a etnografickém filmovém festivalu Ethnocineca ve Vídni.

dialogy: anglicky, hebrejsky, titulky: anglicky, česky
Produkce, režie, kamera, scénář: Sophie Wagner

SVĚTOVÁ PREMIÉRA!
 

PARTNEŘI

Partnery AntropoFESTu jsou

Děkujeme!

KONTAKT

Neváhejte se nás zeptat, či rovnou poslat film (s vyplněnou přihláškou) na e-mailovou adresu: [email protected]