24.-26.1.2019
MEZINÁRODNÍ FESTIVAL FILMŮ
S ANTROPOLOGICKOU TEMATIKOU

Kino Ponrepo

Oficiální web Kina Ponrepo

Galerie Lucerna

Oficiální web Galerie Lucerna

ÚVOD

ANTROPOFEST je mezinárodním festivalem filmů se sociálně antropologickou tématikou.

Jeho cílem je nabídnout laické i odborné veřejnosti filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Může jít o snímky pořizované v rámci terénního výzkumu odkazující na sociální či kulturní antropologii, nebo filmy a videa zaměřené na vizuální stránku zkoumaného. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů totiž můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, a to považujeme za obzvlášť důležité.

ANTROPOFEST je organizován stejnojmenným spolkem založeným v květnu 2010 absolventy studijního oboru sociální antropologie (více viz O NÁS) . Festival a veškeré dění kolem něj zajišťujeme zcela na dobrovolnické bázi.

Festival se koná každým rokem vždy na konci ledna v Praze, kde probíhá hlavní filmová přehlídka. V průběhu jara pak s našimi partnery pořádáme tzv. „Ozvěny Antropofestu“ v dalších českých i slovenských městech. Např. v Brně, Pardubicích, Bratislavě, Nitře a dalších městech.

NOVINKY

11 11

Jsme rádi, že můžeme společně s Festivalem Svobody promítat v rámci Ozvěn na dvou středních školách - na Střední průmyslové škole stavební v Českých Budějovicích a na Gymnáziu Slovanské náměstí v Brně. Svobodu společně oslavujeme těmito filmy: Be Jam Be, Grab and run a Across Gender.
Freedom for ever !!!

30 09

Call for films pro Antropofest 2020 není otevřený. Děkujeme za pochopení. 

12 05

Zveme vás na 3. ANTROPOLOGICKÝ VEČER DO KINA PONREPO, který se bude konat ve čtvrtek 16.5. od 18h. Tématem večera je "Nepál". Uvidíte snímek z archivu NFA Putování po Nepálu (1959) a z archivu Antropofestu DUST (2016), který byl uveden na festivalu v roce 2017. Hostem večera bude Zdeněk Štipl, indolog působící v Ústavu jižní a centrální Asie FFUK. Vstupenky si můžete zakoupit na webu kina Ponrepo. Těšíme se na vás!

29 04

Zveme vás na druhé OZVĚNY ANTROPOFESTU 2019 do Pardubic. Uskuteční se v pondělí 13.5. od 15:00 v Divadle 29. Uvidíte tyto snímky Be Jam Be, Říkejte mi strýcu, Remake of a Summer, Revenir, Hanba a zvrácenost a The Sisterhood: Visits of my friends. Těšíme se na vás!

19 03

První Ozvěny Antropofestu 2019 se uskuteční v pondělí 1.4. od 18h ve Fotogalérii Trafačka v Nitře. Akce se uskuteční v rámci Etnologických dní, které pořádá Katedra etnológie a folklóru v Nitře. Promítat budeme snímek Revenir. Po projekci následuje diskuze o integraci migrantů na Slovesku. Těšíme se na vás! 

PROGRAM

24.01.2019 : Galerie Lucerna

17:45 Přivítání v Galerii Lucerna
18:00 Slavnostní zahájení 10. ročníku
18:15 Remake of a Summer
19:50 Gellnerovský seminář

25.01.2019 : Kino NFA Ponrepo

17:42 Vernisáž výstavy plakátů - 10let Antropofestu
18:00 Ready-made básně z emailové konverzace s A-teamem – zahájení 10. ročníku Antropofestu
18:30 Archipelago
19:30 Host a přestávka
20:00 BE' JAM BE the Never Ending Song
21:35 Hosté a přestávka
22:05 The Sisterhood: Visits with my Friends

26.01.2019 : Kino NFA Ponrepo

14:00 Wives
15:30 Přestávka
15:45 Hanba a zvrácenost
15:55 Podzemnící
16:05 Hosté a přestávka
16:35 Říkejte mi strýcu
17:10 Hosté a přestávka
17:40 Youtubeři mezi námi
18:00 Host a přestávka
18:30 In the Devil's Garden
18:55 Host a přestávka
19:25 REVENIR (To Return)
20:45 Přestávka
21:00 Marquis de Wavrin, from the Manor to the Jungle

FILMY

THE SISTERHOOD: VISITS WITH MY FRIENDS

Jižní Afrika, 2018, 24 min
Roger Horn
25.01.2019 22:05

The Sisterhood: Visits With My Friends Filmový snímek „The Sisterhood: Visits with my Friends“ je natočený Feebee Lee Von Diamond, transgender zaměstnankyní vinařství v jihoafrickém městě Stellenbosch. Feebee pozoruje, provokuje a diskutuje o neúspěšných romantických vztazích, náboženství, opileckých příhodách a rodinné ztrátě s blízkým okruhem přátel. V protikladu k většině filmů o životě transgender jedinců na globálním Jihu se režisér Roger Horn a Feebee vyhýbají tomu, aby se soustředili na soutěže krásy, sexuální orgány nebo konkrétní transgender práva. Místo toho poskytují leckdy nepříjemný pohled na každodenní naděje, obavy, boje a ztráty této skupiny přátel. Na makroúrovni jsou tito pracovníci ve vinařství v současné jihoafrické společnosti často přehlíženi kvůli stigmatu, které obklopuje zaměstnance v regionu, kteří prožili dlouhou historii vykořisťování a alkoholismu. Na mikroúrovni v rámci svých vlastních komunit tato skupina dlouholetých přátel kvůli svým sexuálním preferencím a volbě životního stylu sdílí své pouto s diváky, která není vždy ideální, ale nakonec odhaluje jejich nehynoucí vzájemnou podporu.

Roger Horn
přednáší vizuální antropologii na univerzitě v Kapském Městě v Jižní Africe a čerpá inspiraci ze své 19leté zkušenosti v různých oborech a médiích. V současnosti se Roger věnuje doktorskému studiu vizuální antropologie, kde pokračuje ve výzkumu a rozšiřování materiálu prezentovaného v jeho filmech o zimbabwských ženách žijících v Kapském Městě – „These Objects, Those Memories“ (2015), „Migrant Dilemma“ (2017), a „Research / Souvenir (Dialogues)“ (2018). První zmíněný byl uveden na Antropofestu 2017.

Režie, produkce, scénář, střih: Roger Horn
Kamera: Feebee Lee Von Diamond

Jazyk dialogů: angličtina, afrikánština
Jazyk titulků: angličtina, čeština

Trailer: https://vimeo.com/242777295

WIVES

Norsko, 2017, 85 min
Lisbet Holtedahl
26.01.2019 14:00

Wives Alhajji Ibrahim je islámský učenec, který již 46 let působí jako soudce v sultanátu Ngaoundéré v severním Kamerunu. Film sleduje poslední léta Alhajjiova života a soustředí se na vztahy v polygamní rodině z pohledu manželek i jejich manžela. Film (natočen v letech 1997–2001, sestříhán až nyní) zobrazuje způsob života, který je typický pro společnosti a kultury v provinciích Borno a Adamaoua (Nigérie a Kamerun), kde lidé žijí daleko od velkých měst a musejí si zvykat na moderní vzdělání, silnou marginalizaci a rostoucí chudobu. V posledních letech je tento region pod neustálou hrozbou útoku Boko Haram.

Lisbet Holtedahl se narodila v roce 1946 v Kodani. Studovala historii umění a antropologii v Oslu a Paříži. Je profesorkou antropologie a zakladatelkou magisterského programu Vizuální kulturní studia na Univerzitě v Tromsø. Od roku 1970 se věnuje vizuálně etnografickému výzkumu ve východním Nigeru, severním Norsku a severním Kamerunu.

Režie, produkce, kamera: Lisbeth Holtedahl
Střih: Konrad Pilot

Jazyk dialogů: jazyk Fulfude
Jazyk titulků: angličtina, čeština

Uvedení filmu: World Film Festival, Tartu, Estonsko; NAFA Film Festival, Cluj-Napoca,Rumunsko; International Festival of Ethnological Film, Bělehrad

Trailer:

https://vimeo.com/272523236

HANBA A ZVRÁCENOST

Česká republika, 2017, 8 min
Andrea Luková
26.01.2019 15:45

Hanba a zvrácenost Dokumentární snímek Hanba a zvrácenost dokumentuje první ročník LGBT+ Pilsen Pride festivalu, který se uskutečnil v roce 2017 v Plzni. Zásadním tématem snímku je "coming out" a to nejen ve spojení s LGBT+ lidmi. Co se stane, když na sebe narazí svět lidí, kteří vyšli do ulic šířit lásku a ukázat nenormativitu (nejen) plzeňské společnosti a svět těch, kteří vyšli do ulic s nenávistnými transparenty a výkřiky?

Andrea Luková vystudovala sociální a kulturní antropologii na univerzitě v Plzni. V současné době studuje magisterský program Antropologie minulých populací na katedře Antropologie v Plzni. Svůj vědecký zájem směřuje zejména k otázkám týkajících se evolučního vývoje karpální oblasti našich předků, nicméně od sociálních otázek dnešní společnosti se zcela nedistancovala. Projekt Pilsen Pride, jehož první ročník je hlavním tématem dokumentárního snímku Hanba a zvrácenost, stále trvá a letos se uskuteční již potřetí.

Režie: Andrea Luková
Produkce: Studio vizuální antropologie, Katedra antropologie, Fakulta filozofická, ZČU v Plzni
Kamera, scénář, střih: : Luková Andrea, Makovičková Tereza, Semeráková Michaela

Jazyk dialogů: čeština
Jazyk titulků: angličtina

PARTNEŘI

Partnery AntropoFESTu jsou

Děkujeme!

KONTAKT

Neváhejte se nás zeptat, či rovnou poslat film (s vyplněnou přihláškou) na e-mailovou adresu: [email protected]