ANTROPOFEST je mezinárodním festivalem filmů se sociálně antropologickou tématikou.
Jeho cílem je nabídnout laické i odborné veřejnosti filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Může jít o snímky pořizované v rámci terénního výzkumu odkazující na sociální či kulturní antropologii, nebo filmy a videa zaměřené na vizuální stránku zkoumaného. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů totiž můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, a to považujeme za obzvlášť důležité.
ANTROPOFEST je organizován stejnojmenným spolkem založeným v květnu 2010 absolventy studijního oboru sociální antropologie (více viz O NÁS) . Festival a veškeré dění kolem něj zajišťujeme zcela na dobrovolnické bázi.
Festival se koná každým rokem vždy na konci ledna v Praze, kde probíhá hlavní filmová přehlídka. V průběhu jara pak s našimi partnery pořádáme tzv. „Ozvěny Antropofestu“ v dalších českých i slovenských městech. Např. v Brně, Pardubicích, Bratislavě, Nitře a dalších městech.
Czech Republic, 2010, 25 min
Martin Šmoldas
29.01.2011 16:10
Krajanská obec Holuboje, byla v tzv. Besarábii (území dnešního Moldavska) založena českými kolonisty už v roce 1864. V pestré národnostní směsici tohoto regionu si holubojští krajané uchovaly prvky jazyka a lidové kultury, v Čechách mnohdy již dávno zapomenuté. Unikátní je hlavně soubor dechové hudby, který v obci nepřetržitě funguje (i s řadou českých písniček) už neuvěřitelných 146 let.
I přes tyto folklórní zajímavosti jsou však místní lidé svázáni se stejnými problémy jako všichni obyvatelé izolovaného a chudého Moldavska. Rozvrat hospodářství, rozpad zemědělských družstev a každodenní existenční problémy, které ohrožují i fungování samotné dechovky. Autor snímku nás seznamuje se čtyřmi postavami, obyvateli Holuboje, kteří nám postupně dávají nahlédnout do minulého i současného života krajanů v Moldávii.
Režie, produkce, kamera, střih: Martin Šmoldas
Martin Šmoldas studuje sociální antropologii na Univerzitě Pardubice. V rámci studia se účastnil několika výzkumů. Mezi jinými i v české krajanské obci Holuboje, v Moldavsku.
Switzerland/Cambodia, 2010, 50 min
Tommi Mendel, Brigitte Nikles
28.01.2011 19:10
Tento film dokumentuje porodní praktiky Buonongů v provincii Mondulkiri na severovýchodě Kambodže na základě socio-antropologické případové studie. Sociální, ekonomické a politické změny výrazně přetvářejí tuto provincii a mají dopad na víru, myšlení a zvyky vesničanů týkající se těhotenství, porodu a raného mateřství. Tradiční porodní báby, těhotné ženy, matky a jejich rodiny dávají divákovi nahlédnout do svého současného způsobu uvažování, které se nachází na pomezí tradic a modernity.
Režie: Tommi Mendel, Brigitte Nikles
Tommi a Brigitte studovali antropologii na Univerzitě ve švýcarském Curychu. V současné době Brigitte pracuje v provincii Mondulkiri v Kambodži v Bunong Cultural Centre. Tommi pracuje na svém PhD v oblasti etnologického filmu.
Produkce: Tigertoda productions, Curych, Šýcarsko
Kamera, Střih: Tommi Mendel
Jazyk dialogů: Bunong a Khmer
Jazyk titulků: čeština, angličtina
Film byl uveden na několika světových filmových festivalech (výběr):
NAFA International Ethnographic Film Festival, Aarhus, Dánsko 2010
International Festival of Visual Anthropology Mediating Camera, Moscow, Rusko 2010
Cambodia International Film Festival, Phom Phen, Kambodža 2010
International Festival of Ethnological Film, Belgrade, Srbsko 2010
Contro-Sguardi International Anthropological Film Festival, Perugia, Itálie 2010
Russia, 2008, 26 min
Ivan Golovnev
29.01.2011 17:20
Tento film nás zavede do světa starého muže, Petra Sengepova, posledního šamana krymské řeky, který žije sám v hluboké sibiřské tajze. Území khanského lidu je základním zdrojem těžby ropy v Rusku. Asi 70% celkového objemu vytěžené ropy v Rusku pochází právě z tohoto zdroje. Těžební společnosti aktivně skupují rozsáhlá území na severu Sibiře. Původní obyvatelé jsou nuceni tuto oblast, své vlastní dědictví, opouštět a tím připustit, aby moderní společnost pohltila jejich starověkou kulturu.
Režie, kamera: Ivan Golovnev
Ivan se narodil v roce 1978. Vystudoval Omskou Státní Univerzitu. V roce 2002 dokončil studium ve Sverdlovském Filmovém studiu v Jekatěrinburgu, oddělení režie, film aTV. V roce 2005 dokončil Nejvyšší filmové kurzy psaní a režie v Moskvě. Ivan Golovnev je vítěz a účastník mezinárodních filmových festivalů a filmových projekcí.
Produkce:Ethnographic Bureau Studio, Jekatěrinburg, Rusko
Střih: Yuri Yatsencko
Ocenění (výběr):
Best international documentary at the International Film Festival CORTOPTERE, Itálie 2008
Best international documentary at the International Teheran Short Film Festival, Iran 2008
Prize of the Directorate of the SHAKEN STARS International Film Festival, Kazachstán 2009
Best short documentary at the International "Gold Panda" Awards, Čína 2009
Special Mention of International Jury at the Festival de Aguilar de Campoo, Španělsko 2009
Audience Award at the ESPIELLO International Film Festival , Španělsko 2010
Prize of the Jury at the "Toamna la Voronet" International Film Festival, Rumunsko 2010
Special Mention of the International Jury at the InkaFest Mountain Film Festival, Peru 2010
Special Mention for editing at the XIX International Festival of Ethnological Film, Srbsko 2010
Grand prize at the XII "Finno-Ugric World" International Film Festival, Rusko 2010
Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah sdělení odpovídá výlučně autor. Sdělení nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jeho obsahem.
KONTAKT
Neváhejte se nás zeptat, či rovnou poslat film (s vyplněnou přihláškou) na e-mailovou adresu:
[email protected]