29.1.-1.2.2015
MEZINÁRODNÍ FESTIVAL FILMŮ
S ANTROPOLOGICKOU TEMATIKOU

Bio Oko

Bio Oko na mapě
Oficiální web Bio Oko

ÚVOD

ANTROPOFEST je mezinárodním festivalem filmů se sociálně antropologickou tématikou.

Jeho cílem je nabídnout laické i odborné veřejnosti filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Může jít o snímky pořizované v rámci terénního výzkumu odkazující na sociální či kulturní antropologii, nebo filmy a videa zaměřené na vizuální stránku zkoumaného. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů totiž můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, a to považujeme za obzvlášť důležité.

ANTROPOFEST je organizován stejnojmenným spolkem založeným v květnu 2010 absolventy studijního oboru sociální antropologie (více viz O NÁS) . Festival a veškeré dění kolem něj zajišťujeme zcela na dobrovolnické bázi.

Festival se koná každým rokem vždy na konci ledna v Praze, kde probíhá hlavní filmová přehlídka. V průběhu jara pak s našimi partnery pořádáme tzv. „Ozvěny Antropofestu“ v dalších českých i slovenských městech. Např. v Brně, Pardubicích, Bratislavě, Nitře a dalších městech.

NOVINKY

09 05

Srdečně vás zveme na brněnské Ozvěny Antropofestu v pondělí 11.5. od 17h do kavárny Falk (Gorkého ul. ). Mužete se těšit na filmy Commom Roads, Ulice spojuje a Lakros,po kterém vás čeká i diskuze s autory. 

29 04

Ve středu 29.4. od 19:00 si  můžete v pardubickém Klubu 29 vychutnat filmy Ulice spojuje (následuje debata s autorkou), Orchard Keepers a Honey.

31 01

Omlouváme se všem příznivcům Antropofestu, ale nedělní projekce filmu Bertsolari je zrušena.

22 01

Workshopy "Lakros - způsoby pohledu" a "Common Roads - reaserch and production context" a promítání filmu Bertsolari proběhne v Café Jedna ve Veletržním paláci, Dukelských hrdinnů 530/47, Praha 7.

16 01

Jsme potěšeni, že na Antropofestu 2015 přivítáme tyto hosty: Livii Šavelkovou a Milana Durňaka (Lakros), Lanu Askari (Haraka Baraka), Tommiho Mendela (Common Roads), Adélu Košařovou (Odpad na talíři), Annu Dvořákovou (Ulice spojuje), MIchala Pavláska (Druhé Vojvodovo), Frodeho Storaase (The Go-Between), Christine M. Janney (Living Quechua) a Libora Duška, autora výstavy.

PROGRAM

29.01.2015

20:00 Slavnostní zahájení

29.01.2015

20:05 Lakros - to je způsob života

30.01.2015

18:00 Výstava "Trojí tvář Váchánu"
19:00 Growing Soul - My daughter´s Ritual Journey
19:30 The Orchard Keepers
20:00 Haraka Baraka
20:30 Diskuze a přestávka
21:00 Common Roads - Pilgrimage and Backpacking in the 21st Century
22:30 Diskuze

31.01.2015

14:00 Lakros – způsoby pohledu, Café Jedna
15:00 Common Roads - reaserch and production context, Café Jedna
17:15 Odpad na talíři
17:30 Ulice spojuje
17:35 Diskuze a přestávka
17:50 What Life is like here
18:20 Druhé Vojvodovo: myslet obrazem
18:50 Diskuze a přestávka
19:15 Afluentes
19:40 Living Quechua
20:00 Diskuze a přestávka
20:30 The Go-Between - Afar of Ethiopia
21:05 Přestávka
21:25 The Puppet´s Cemetery
21:40 Honey
22:20 Zakončení

01.02.2015

14:00 Bertsolari

FILMY

THE ORCHARD KEEPERS

Egypt, 2014, 28 min
B. Dunne
30.01.2015 19:30

Film The Orchard Keepers nás zavede na Sinajskou poušť. Za kamennými zídkami potkáváme doktora Ahmada, posledního žijícího bylinkáře, který se vyučil starodávnému umění pouštního léčitelství. Je to však Amariya – houževnatá a energická přírodovědkyně, jejíž jizvy a kouzlo jsou hlavním námětem filmu. Její vztah k zemi jí proměnil život neobvyklým způsobem. Tento film vzdává poctu její okouzlující svobodě.
Krátký výlet, který se měl zaměřit na několik zbývajících sadů, se pro filmařku Bryony Dunne stal přelomovým zážitkem. Rok žila s kmenem Gabaliya a získala tak jedinečný vhled do rozvrstvených kmenových struktur a mýtů, jež obklopují tento hornatý region.

Režie, kamera, scénář: Bryony Dunne
Produkce: Les Film du Renard
Střih: Julien Schmid, Tamer Ashry

Jazyk dialogů: angličtina, arabština
Jazyk titulků: angličtina, čeština

Bryonny Dunne je irská umělkyně žijící v Káhiře, která se věnuje antropologii, sociologii, ekologii a výtvarnému umění. Její projekty si kladou za cíl prozkoumat vztah člověka ke krajině a vývoj osidlovaní. Prostřednictvím instalací, filmu a fotografie zkoumá nehmotné kulturní dědictví, mýty a tradiční zvyklosti. Vyučuje na German University v Káhiře.

Festivaly (výběr):
Ismallia International Film Festival, Egypt
Saratov International Film Festival, Rusko
Banff Mountain International Film Festival, Alberta, Kanada
Goldsmiths University, Dep. of Visual Anthropology, Londýn, Velká Británie
German University, Cairo, Egypt
Bilbao Mountain Film Festival, Španělsko

AFLUENTES

Peru, Velká Británie, 2013, 24 min
J. Meirinhos
31.01.2015 19:15

„Afluentes“ jsou říčky nebo potoky, jež se vlévají do větší řeky či jezera, které v tomto případě symbolizuje ayahuasku. Tento starodávný psychedelický nápoj mění vnímání lidí a v tomto filmu přivádí učitele, cestovatele a zoufalého muže na stejné místo. Dokument se soustředí na vzestup spirituálního turismu v peruánské Amazonii, moderní šamanismus a léčivé účinky tradiční rostlinné medicíny.

Režie: Joao Meirinhos
Produkce: Granada Centre for Visual Anthropology, Manchester

Jazyk dialogů: španělština
Jazyk titulků: angličtina, čeština

Autor vystudoval společenské vědy a kinematografii v Lisabonu a pokračoval studiem vizuální antropologie a etnografického filmu na University of Manchester. Terénní výzkum prováděl v Portugalsku, Burkina Fasu a Peru.

THE PUPPET´S CEMETERY

Burkina Faso, Španělsko, 2014, 15 min
E. Molina
31.01.2015 21:25

Desirée zasvětil celý svůj život loutkám, ale musí se s nimi na chvíli rozloučit. Jeho kamarádka Fabe se však rozhodla vytvořit vlastní loutkové představení, aby děti naučila, jak je důležité chodit do školy.
Hřbitov loutek v Ouagadougou v Burkina Fasu je výchozím bodem tohoto příběhu plného snů a cílů.

Režie, kamera, scénář, střih: Elena Molina
Produkce: Ariadna Dot

Jazyk dialogů: francouzština
Jazyk titulků: angličtina, češtin

Elena Molina studovala audiovizuální komunikaci na Universidad Complutense v Madridu. Studia dokončila na italské Università degli Studi di Perugia a Universitat Pompeu Fabra v Barceloně v roce 2005.
Spolupracovala s několika španělskými produkčními společnostmi, např. Playtime sl., Canónigo Films, Kilimanjaro Prod., BNC Productions aj. jako asistentka režie, kameramanka a střihačka.
Má ráda dokumentární filmy, má za sebou dvouletou zkušenost v roli režisérky krátkých dokumentárních filmů pro katalánskou televizi a také se podílela na produkci a fotografování posledních čtyř ročníků Creative Documentary Workshop v Francesca Bonnemaison Women Cultural Centre v Barceloně.

Festivaly (výběr):
Film Festival for Women in Harare, Zimbabwe
Women and Films Festival - Best short Doc Award
Femcine, Santiago, Chile
Festival Int. Cine, Pamplona, Španělsko

PARTNEŘI

Partnery AntropoFESTu jsou

Děkujeme!

KONTAKT

Neváhejte se nás zeptat, či rovnou poslat film (s vyplněnou přihláškou) na e-mailovou adresu: [email protected]