29.1.-1.2.2015
MEZINÁRODNÍ FESTIVAL FILMŮ
S ANTROPOLOGICKOU TEMATIKOU

Bio Oko

Bio Oko na mapě
Oficiální web Bio Oko

ÚVOD

ANTROPOFEST je mezinárodním festivalem filmů se sociálně antropologickou tématikou.

Jeho cílem je nabídnout laické i odborné veřejnosti filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Může jít o snímky pořizované v rámci terénního výzkumu odkazující na sociální či kulturní antropologii, nebo filmy a videa zaměřené na vizuální stránku zkoumaného. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů totiž můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, a to považujeme za obzvlášť důležité.

ANTROPOFEST je organizován stejnojmenným spolkem založeným v květnu 2010 absolventy studijního oboru sociální antropologie (více viz O NÁS) . Festival a veškeré dění kolem něj zajišťujeme zcela na dobrovolnické bázi.

Festival se koná každým rokem vždy na konci ledna v Praze, kde probíhá hlavní filmová přehlídka. V průběhu jara pak s našimi partnery pořádáme tzv. „Ozvěny Antropofestu“ v dalších českých i slovenských městech. Např. v Brně, Pardubicích, Bratislavě, Nitře a dalších městech.

NOVINKY

09 05

Srdečně vás zveme na brněnské Ozvěny Antropofestu v pondělí 11.5. od 17h do kavárny Falk (Gorkého ul. ). Mužete se těšit na filmy Commom Roads, Ulice spojuje a Lakros,po kterém vás čeká i diskuze s autory. 

29 04

Ve středu 29.4. od 19:00 si  můžete v pardubickém Klubu 29 vychutnat filmy Ulice spojuje (následuje debata s autorkou), Orchard Keepers a Honey.

31 01

Omlouváme se všem příznivcům Antropofestu, ale nedělní projekce filmu Bertsolari je zrušena.

22 01

Workshopy "Lakros - způsoby pohledu" a "Common Roads - reaserch and production context" a promítání filmu Bertsolari proběhne v Café Jedna ve Veletržním paláci, Dukelských hrdinnů 530/47, Praha 7.

16 01

Jsme potěšeni, že na Antropofestu 2015 přivítáme tyto hosty: Livii Šavelkovou a Milana Durňaka (Lakros), Lanu Askari (Haraka Baraka), Tommiho Mendela (Common Roads), Adélu Košařovou (Odpad na talíři), Annu Dvořákovou (Ulice spojuje), MIchala Pavláska (Druhé Vojvodovo), Frodeho Storaase (The Go-Between), Christine M. Janney (Living Quechua) a Libora Duška, autora výstavy.

PROGRAM

29.01.2015

20:00 Slavnostní zahájení

29.01.2015

20:05 Lakros - to je způsob života

30.01.2015

18:00 Výstava "Trojí tvář Váchánu"
19:00 Growing Soul - My daughter´s Ritual Journey
19:30 The Orchard Keepers
20:00 Haraka Baraka
20:30 Diskuze a přestávka
21:00 Common Roads - Pilgrimage and Backpacking in the 21st Century
22:30 Diskuze

31.01.2015

14:00 Lakros – způsoby pohledu, Café Jedna
15:00 Common Roads - reaserch and production context, Café Jedna
17:15 Odpad na talíři
17:30 Ulice spojuje
17:35 Diskuze a přestávka
17:50 What Life is like here
18:20 Druhé Vojvodovo: myslet obrazem
18:50 Diskuze a přestávka
19:15 Afluentes
19:40 Living Quechua
20:00 Diskuze a přestávka
20:30 The Go-Between - Afar of Ethiopia
21:05 Přestávka
21:25 The Puppet´s Cemetery
21:40 Honey
22:20 Zakončení

01.02.2015

14:00 Bertsolari

FILMY

GROWING SOUL - MY DAUGHTER´S RITUAL JOURNEY

Dánsko, 2007, 30 min
Ch. Fentz
30.01.2015 19:00

Tříletá Jasmin se nechá poprvé ostříhat. Dánka Benedikte má dceru s Nazynem z Tuvy ležící na Sibiři. Rozhodla se pokračovat v tradicích Nazynovy šamanské kultury, proto Jasmin nyní navštíví svého otce v Tuvě, aby podstoupila místní tradici pro tříleté děti ­– rituální ostříhání. Jaké prvky z kočovné kultury Jasmínina otce si dánská matka vybere? Zavítáme s matkou a dcerou na rodinnou návštěvu do odlehlé Tuvy, kterou od Dánska dělí šest časových pásem.

Režie: Christine Fentz
Produkce: Ch. Fentz, koprodukce Dánská národní televize a Turbinefilm
Kamera: Kirsten Simonsen
Scénář: Ch. Fentz, B. Moeller Kristensen
Střih: Formosa Film

Jazyk dialogů: dánština, ruština, tuvinština
Jazyk titulků: angličtina, čeština

Christine Fentz vystudovala dramaturgii a pracuje jako umělecká ředitelka Secret Hotel, kde připravuje umělecká vystoupení s krajinnou tematikou.
Benedikte Moeller Kristensen je doktorandkou v oboru antropologie a specializuje se na šamanské praktiky a  kosmologii krajiny mezi sobími kočovníky v severozápadním Mongolsku a Tuvě.

Film byl opakovaně uváděn Dánskou národní televizí, švédskou a norskou televizí a byl uveden na několika severských filmových festivalech.

LAKROS - TO JE ZPŮSOB ŽIVOTA

Česká republika, 2014, 63 min
L.Šavelková, T.Petráň, M.Durňak
29.01.2015 20:05

V roce 2011 se v Praze konalo Mistrovství světa v boxlakrosu, kterého se zúčastnil i tým Irokézů. Mužský lakrosový tým přijel do České republiky vůbec poprvé a přicestoval na irokézské pasy. Film není jen o samotném mistrovství, ale o důležitosti lakrosu samotného nejen pro Irokéze, ale i pro české hráče, a to z řad České lakrosové unie, skautů a woodcrafterů. Přibližuje také vznik a rozvoj této původně indiánské hry ve Střední Evropě a mimo jiné i jeho roli v socialistickém Československu.
FESTIVALOVÁ PREMIÉRA!

Režie: L.Šavelková, T. Petráň, M. Durňak
Produkce: Cinepoint
Kamera: T.Petráň, M.Durňak, V. Barák, P.Řezáč, P. Záruba
Scénář: L.Šavelková
Střih: T.Petráň, M.Durňak

Jazyk dialogů: čeština, angličtina
Jazyk titulků: čeština, angličtina

Lívia Šavelková je absolventka etnologie a žurnalistiky na FF a FSV Univerzity Karlovy. Má ráda lakros a od roku 2011 začala s kolegy odhalovat podoby a významy lakrosu v různých částech světa. Působí na Katedře sociálních věd FF Univerzity Pardubice.
Tomáš Petráň je filmový režisér, kameraman, pedagog a také farmář. Absolvent a pedagog FAMU je autorem řady filmových dokumentů a článků k problematice vizuální antropologie. Je take autorem monografie "Ecce Homo: Esej o vizuální antropologii". V letech 2009 - 2013 rozvíjel vizuální antropologii na Katedře sociálních věd FF Univerzity Pardubice.
Milan Durňak je etnolog s kamerou v ruce. Magisterské studium etnologie na Univerzitě Karlově zakončil antropologickou filmovou trilogií TUMENGE /Antropofest a Čadca 2012/. Současný doktorand etnologie dále experimentuje s vizuální antropologií.

WHAT LIFE IS LIKE HERE

Srbsko, Velká Británie, 2014, 30 min
M. Wynants
31.01.2015 17:50

Jasmina, Toplica a Claudia žijí v neformální osadě na okraji Bělehradu. Stejně jako ostatní romské rodiny v okolních chatrčích žijí v důsledku diskriminace a vyloučení v extrémní chudobě. Vlivem migrace a deportace do a z Německa žije Jasmina odděleně od svých rodičů a bratrů. Film sleduje, jak je obtížné vydělávat si na živobytí na okraji společnosti. Zkoumá také, jak si jeho protagonisté pamatují život v západní Evropě a doufají, že se tam v blízké době vrátí. Každodenní život Jasminy a Tonyho je prostoupen myšlenkami na útěk, migraci a tím, aby Jasminině dceři poskytli lepší vyhlídky na budoucnost.

Režie, kamera, scénář, střih: Marlene Wynants
Produkce: Marlene Wynants a Granada Centre for Visual Anthropology, Manchester

Jazyk dialogů: němčina, srbština, romština
Jazyk tituků: angličtina, čeština

Marlene Wynants studovala sociální a kulturní antropologii v Hamburgu a vizuální antropologii na University of Manchester. Tento film je absolventským projektem magisterského studia na Granada Centre for Visual Anthropology.

PARTNEŘI

Partnery AntropoFESTu jsou

Děkujeme!

KONTAKT

Neváhejte se nás zeptat, či rovnou poslat film (s vyplněnou přihláškou) na e-mailovou adresu: [email protected]