29.1.-1.2.2015
MEZINÁRODNÍ FESTIVAL FILMŮ
S ANTROPOLOGICKOU TEMATIKOU

Bio Oko

Bio Oko na mapě
Oficiální web Bio Oko

ÚVOD

ANTROPOFEST je mezinárodním festivalem filmů se sociálně antropologickou tématikou.

Jeho cílem je nabídnout laické i odborné veřejnosti filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Může jít o snímky pořizované v rámci terénního výzkumu odkazující na sociální či kulturní antropologii, nebo filmy a videa zaměřené na vizuální stránku zkoumaného. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů totiž můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, a to považujeme za obzvlášť důležité.

ANTROPOFEST je organizován stejnojmenným spolkem založeným v květnu 2010 absolventy studijního oboru sociální antropologie (více viz O NÁS) . Festival a veškeré dění kolem něj zajišťujeme zcela na dobrovolnické bázi.

Festival se koná každým rokem vždy na konci ledna v Praze, kde probíhá hlavní filmová přehlídka. V průběhu jara pak s našimi partnery pořádáme tzv. „Ozvěny Antropofestu“ v dalších českých i slovenských městech. Např. v Brně, Pardubicích, Bratislavě, Nitře a dalších městech.

NOVINKY

09 05

Srdečně vás zveme na brněnské Ozvěny Antropofestu v pondělí 11.5. od 17h do kavárny Falk (Gorkého ul. ). Mužete se těšit na filmy Commom Roads, Ulice spojuje a Lakros,po kterém vás čeká i diskuze s autory. 

29 04

Ve středu 29.4. od 19:00 si  můžete v pardubickém Klubu 29 vychutnat filmy Ulice spojuje (následuje debata s autorkou), Orchard Keepers a Honey.

31 01

Omlouváme se všem příznivcům Antropofestu, ale nedělní projekce filmu Bertsolari je zrušena.

22 01

Workshopy "Lakros - způsoby pohledu" a "Common Roads - reaserch and production context" a promítání filmu Bertsolari proběhne v Café Jedna ve Veletržním paláci, Dukelských hrdinnů 530/47, Praha 7.

16 01

Jsme potěšeni, že na Antropofestu 2015 přivítáme tyto hosty: Livii Šavelkovou a Milana Durňaka (Lakros), Lanu Askari (Haraka Baraka), Tommiho Mendela (Common Roads), Adélu Košařovou (Odpad na talíři), Annu Dvořákovou (Ulice spojuje), MIchala Pavláska (Druhé Vojvodovo), Frodeho Storaase (The Go-Between), Christine M. Janney (Living Quechua) a Libora Duška, autora výstavy.

PROGRAM

29.01.2015

20:00 Slavnostní zahájení

29.01.2015

20:05 Lakros - to je způsob života

30.01.2015

18:00 Výstava "Trojí tvář Váchánu"
19:00 Growing Soul - My daughter´s Ritual Journey
19:30 The Orchard Keepers
20:00 Haraka Baraka
20:30 Diskuze a přestávka
21:00 Common Roads - Pilgrimage and Backpacking in the 21st Century
22:30 Diskuze

31.01.2015

14:00 Lakros – způsoby pohledu, Café Jedna
15:00 Common Roads - reaserch and production context, Café Jedna
17:15 Odpad na talíři
17:30 Ulice spojuje
17:35 Diskuze a přestávka
17:50 What Life is like here
18:20 Druhé Vojvodovo: myslet obrazem
18:50 Diskuze a přestávka
19:15 Afluentes
19:40 Living Quechua
20:00 Diskuze a přestávka
20:30 The Go-Between - Afar of Ethiopia
21:05 Přestávka
21:25 The Puppet´s Cemetery
21:40 Honey
22:20 Zakončení

01.02.2015

14:00 Bertsolari

FILMY

LIVING QUECHUA

USA, 2014, 18 min
Ch.M. Janney
31.01.2015 19:40

Mateřským jazykem Elvy Ambíi Rebatty je kečuánština, ale když Elva v mládí opustila své rodné město v Peru a vydala se za prací do USA, znalost španělštiny a angličtiny se stala nezbytnou pro přežití. Kečuánština je domorodý jazyk v Jižní Americe, kterým se stále mluví po světě vlivem podobných migrací, a je organizací UNESCO zařazena mezi ohrožené jazyky. Sedmdesátnice Elva se rozhodne napomáhat kultivaci kečuánsky hovořící komunity v New York City. Living Quechua sleduje její snahu udržovat kečuánštinou při životě.

Režie, produkce, kamera, scénáč, střih: Christine Mladic Janney

Jazyk dialogů: španělština, kečuánština, angličtina
Jazyk titulků: angličtina, čeština

Christine Mladic Janney žije v Brooklynu, kde se věnuje filmu, fotografii a digitálním médiím. V současné době studuje doktorský obor sociokulturní antropologie a kurz kultury a médií na NYU.

Festival:
Margaret Mead Film Festival, New York City, USA

ODPAD NA TALÍŘI

Česká republika, 2014, 12 min
R. Mezníková, A.Košařová, K. Procházková
31.01.2015 17:15

Film se zabývá problematikou tzv. dumpster divingu neboli získávání potravin z popelnic. Průvodci snímku jsou Vojta a Milan, kteří se touto aktivitou zabývají proto, aby vyjádřili nesouhlas s nadměrným plýtváním jídla. Autorky filmu se jejich prostřednictvím seznamují s tímto světem i s myšlenkovými názory hlavních protagonistů a postupně prožívají přerod potravin na poživatelné jídlo.

PREMIÉRA

Režie: R. Mezníková, A.Košařová, K. Procházková
Produkce: Studio vizuální etnografie, Katedra antropologie FF ZČU
Kamera: Adéla Košařová
Scénář: Radka Mezníková
Střih: Šimon Špidla

Jazyk dialogů: čeština
Jazyk titulků: -

Autorky jsou studentky sociální a kulturní antropologie na Západočeské Univerzitě v Plzni.

COMMON ROADS - PILGRIMAGE AND BACKPACKING IN THE 21ST CENTURY

Švýcarsko, 2013, 95 min
T. Mendel
30.01.2015 21:00

Označení „poutník“ je stále většinou spojováno s oddanými osobami, které se vydávají na cestu výhradně z náboženských motivů, zatímco mladí lidé, kteří putují s batohem na zádech, jsou obecně vnímáni jako světoběžníci, kteří si chtějí užívat života. Antropolog a filmař Tommi Mendel vyvrací tyto stereotypy a ve svém filmu sleduje mladou ženu na svatojakubské cestě po Francii a Španělsku a další ženu cestující po Thajsku, Kambodži a Laosu. Dokumentuje jejich zážitky v průběhu tří let a tím odkrývá netušené paralely na mnoha úrovních mezí tím, co na první pohled vypadá jako dva naprosto odlišné způsoby cestování.
Common Roads je disertační prací Tommiho Mendela, kterou obhájil na University of Zurich. Práci podpořila švýcarská národní vědecká nadace.

Režie, kamera, scénář, střih: Tommi Mendel
Produkce: Tigertoda productions

Jazyk dialogů: švýcarská němčina, němčina, angličtina, španělština, francouzština
Jazyk titulků: angličtina, čeština

Tommi se narodil v roce 1970 ve švýcarském Lucernu. Vystudoval sociální a kulturní antropologii, religionistiku a historii na University of Zurich se zamřením na vizuální antropologii.
Jeho magisterskou absolventskou prací je etnografický dokument Arukihenro- walking pilgrims (2006) a disertační prací je etnografický snímek Common Roads (2013). Jeho etnografický dokument Bunong´s Birth Practices between Tradition and Change (2010) získal několik cen na mezinárodních filmových festivalech a v roce 2011 byl uveden i v rámci Antropofestu.Tommi je nezávislý filmař a člen Audiovizuální komise Švýcarské etnologické společnosti.

Festivaly (výběr):
International Anthropological Filmfestival Ho Chi Minh City, Vietnam
Ethnographic Filmfestival Kratovo, Makedonie
Intimate Lens - Festival of Visual Anthropology, Caserta, Italie
Days of Ethnographic Film, Ljublana, Slovinsko
NAFA International Ethnographic Film Festival, Isafjordur, Island
European Association of Social Anthropologists, Conference and Festival, Tallin, Estonsko

PARTNEŘI

Partnery AntropoFESTu jsou

Děkujeme!

KONTAKT

Neváhejte se nás zeptat, či rovnou poslat film (s vyplněnou přihláškou) na e-mailovou adresu: [email protected]