29.1.-1.2.2015
MEZINÁRODNÍ FESTIVAL FILMŮ
S ANTROPOLOGICKOU TEMATIKOU

Bio Oko

Bio Oko na mapě
Oficiální web Bio Oko

ÚVOD

ANTROPOFEST je mezinárodním festivalem filmů se sociálně antropologickou tématikou.

Jeho cílem je nabídnout laické i odborné veřejnosti filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Může jít o snímky pořizované v rámci terénního výzkumu odkazující na sociální či kulturní antropologii, nebo filmy a videa zaměřené na vizuální stránku zkoumaného. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů totiž můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, a to považujeme za obzvlášť důležité.

ANTROPOFEST je organizován stejnojmenným spolkem založeným v květnu 2010 absolventy studijního oboru sociální antropologie (více viz O NÁS) . Festival a veškeré dění kolem něj zajišťujeme zcela na dobrovolnické bázi.

Festival se koná každým rokem vždy na konci ledna v Praze, kde probíhá hlavní filmová přehlídka. V průběhu jara pak s našimi partnery pořádáme tzv. „Ozvěny Antropofestu“ v dalších českých i slovenských městech. Např. v Brně, Pardubicích, Bratislavě, Nitře a dalších městech.

NOVINKY

09 05

Srdečně vás zveme na brněnské Ozvěny Antropofestu v pondělí 11.5. od 17h do kavárny Falk (Gorkého ul. ). Mužete se těšit na filmy Commom Roads, Ulice spojuje a Lakros,po kterém vás čeká i diskuze s autory. 

29 04

Ve středu 29.4. od 19:00 si  můžete v pardubickém Klubu 29 vychutnat filmy Ulice spojuje (následuje debata s autorkou), Orchard Keepers a Honey.

31 01

Omlouváme se všem příznivcům Antropofestu, ale nedělní projekce filmu Bertsolari je zrušena.

22 01

Workshopy "Lakros - způsoby pohledu" a "Common Roads - reaserch and production context" a promítání filmu Bertsolari proběhne v Café Jedna ve Veletržním paláci, Dukelských hrdinnů 530/47, Praha 7.

16 01

Jsme potěšeni, že na Antropofestu 2015 přivítáme tyto hosty: Livii Šavelkovou a Milana Durňaka (Lakros), Lanu Askari (Haraka Baraka), Tommiho Mendela (Common Roads), Adélu Košařovou (Odpad na talíři), Annu Dvořákovou (Ulice spojuje), MIchala Pavláska (Druhé Vojvodovo), Frodeho Storaase (The Go-Between), Christine M. Janney (Living Quechua) a Libora Duška, autora výstavy.

PROGRAM

29.01.2015

20:00 Slavnostní zahájení

29.01.2015

20:05 Lakros - to je způsob života

30.01.2015

18:00 Výstava "Trojí tvář Váchánu"
19:00 Growing Soul - My daughter´s Ritual Journey
19:30 The Orchard Keepers
20:00 Haraka Baraka
20:30 Diskuze a přestávka
21:00 Common Roads - Pilgrimage and Backpacking in the 21st Century
22:30 Diskuze

31.01.2015

14:00 Lakros – způsoby pohledu, Café Jedna
15:00 Common Roads - reaserch and production context, Café Jedna
17:15 Odpad na talíři
17:30 Ulice spojuje
17:35 Diskuze a přestávka
17:50 What Life is like here
18:20 Druhé Vojvodovo: myslet obrazem
18:50 Diskuze a přestávka
19:15 Afluentes
19:40 Living Quechua
20:00 Diskuze a přestávka
20:30 The Go-Between - Afar of Ethiopia
21:05 Přestávka
21:25 The Puppet´s Cemetery
21:40 Honey
22:20 Zakončení

01.02.2015

14:00 Bertsolari

FILMY

GROWING SOUL - MY DAUGHTER´S RITUAL JOURNEY

Dánsko, 2007, 30 min
Ch. Fentz
30.01.2015 19:00

Tříletá Jasmin se nechá poprvé ostříhat. Dánka Benedikte má dceru s Nazynem z Tuvy ležící na Sibiři. Rozhodla se pokračovat v tradicích Nazynovy šamanské kultury, proto Jasmin nyní navštíví svého otce v Tuvě, aby podstoupila místní tradici pro tříleté děti ­– rituální ostříhání. Jaké prvky z kočovné kultury Jasmínina otce si dánská matka vybere? Zavítáme s matkou a dcerou na rodinnou návštěvu do odlehlé Tuvy, kterou od Dánska dělí šest časových pásem.

Režie: Christine Fentz
Produkce: Ch. Fentz, koprodukce Dánská národní televize a Turbinefilm
Kamera: Kirsten Simonsen
Scénář: Ch. Fentz, B. Moeller Kristensen
Střih: Formosa Film

Jazyk dialogů: dánština, ruština, tuvinština
Jazyk titulků: angličtina, čeština

Christine Fentz vystudovala dramaturgii a pracuje jako umělecká ředitelka Secret Hotel, kde připravuje umělecká vystoupení s krajinnou tematikou.
Benedikte Moeller Kristensen je doktorandkou v oboru antropologie a specializuje se na šamanské praktiky a  kosmologii krajiny mezi sobími kočovníky v severozápadním Mongolsku a Tuvě.

Film byl opakovaně uváděn Dánskou národní televizí, švédskou a norskou televizí a byl uveden na několika severských filmových festivalech.

THE GO-BETWEEN - AFAR OF ETHIOPIA

Norsko, 2014, 37 min
F. Storaas, R. Scott, G. Kassa
31.01.2015 20:30

Je nahlášena vražda ženy – další případ pro Husseina. Islámští pastevci Afarové obývají severovýchodní region Etiopie. Někteří se usadili v městech a obchodních uzlech, kde jsou přítomny i orgány etiopské státní správy včetně policie a dalších složek. Mnoho Afarů kombinuje obě tato prostředí – bydlí ve městě, ale zároveň udržují blízký kontakt se svými kočovnými příbuznými.
Hussein Hayie pracuje jako mírový a bezpečnostní úředník. Náplní jeho práce je rozhodovat, zda by se případem měla zabývat policie v rámci trestního řízení nebo by měl být řešen tradičním způsobem, tedy ho přenechat k rozhodnutí stařešinovi klanu. Afarská politika je založena na územním i příbuzenském principu. Politické instituce jsou zaměřeny na společenskou kontrolu a urovnávání konfliktů. Klanoví vůdci jsou často vyzýváni, aby zakročili dříve, než malá záležitost přeroste ve vraždu, nebo v případě vraždy vyjednat podmínky odškodnění tak, aby se zabránilo dalšímu prolití krve. Film sleduje Husseina Hayie ve městě a při návštěvách rodin v kočovných táborech. Jakožto státní zaměstnanec je neustále ve službě a ve filmu vidíme, jak je povolán k akci.

Režie: Frode Storaas, Rolf Scott, Getachew Kassa
Produkce: Universiy Museum of Bergen, Norsko

Jazyk dialogů: afarština, amharština
Jazyk titulků: angličtina, čeština

Frode Storaas je profesorem v University Museum of Bergen, Norsko
Rolf Scott je PhD student na University of Bergen, Norsko
Getachew Kassa je docent na Addis Ababa University

Festivaly (výběr):
GIEFF in Gottingen, Německo
EASA in Tallllin, Estonsko
NAFA in Island
AAA in Washington DC, USA
Ethnographic Cinema, Moskva

LIVING QUECHUA

USA, 2014, 18 min
Ch.M. Janney
31.01.2015 19:40

Mateřským jazykem Elvy Ambíi Rebatty je kečuánština, ale když Elva v mládí opustila své rodné město v Peru a vydala se za prací do USA, znalost španělštiny a angličtiny se stala nezbytnou pro přežití. Kečuánština je domorodý jazyk v Jižní Americe, kterým se stále mluví po světě vlivem podobných migrací, a je organizací UNESCO zařazena mezi ohrožené jazyky. Sedmdesátnice Elva se rozhodne napomáhat kultivaci kečuánsky hovořící komunity v New York City. Living Quechua sleduje její snahu udržovat kečuánštinou při životě.

Režie, produkce, kamera, scénáč, střih: Christine Mladic Janney

Jazyk dialogů: španělština, kečuánština, angličtina
Jazyk titulků: angličtina, čeština

Christine Mladic Janney žije v Brooklynu, kde se věnuje filmu, fotografii a digitálním médiím. V současné době studuje doktorský obor sociokulturní antropologie a kurz kultury a médií na NYU.

Festival:
Margaret Mead Film Festival, New York City, USA

PARTNEŘI

Partnery AntropoFESTu jsou

Děkujeme!

KONTAKT

Neváhejte se nás zeptat, či rovnou poslat film (s vyplněnou přihláškou) na e-mailovou adresu: [email protected]