ÚVOD

ANTROPOFEST je mezinárodním festivalem filmů se sociálně antropologickou tématikou.

Jeho cílem je nabídnout laické i odborné veřejnosti filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Může jít o snímky pořizované v rámci terénního výzkumu odkazující na sociální či kulturní antropologii, nebo filmy a videa zaměřené na vizuální stránku zkoumaného. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů totiž můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, a to považujeme za obzvlášť důležité.

ANTROPOFEST je organizován stejnojmenným spolkem založeným v květnu 2010 absolventy studijního oboru sociální antropologie (více viz O NÁS) . Festival a veškeré dění kolem něj zajišťujeme zcela na dobrovolnické bázi.

Festival se koná každým rokem vždy na konci ledna v Praze, kde probíhá hlavní filmová přehlídka. V průběhu jara pak s našimi partnery pořádáme tzv. „Ozvěny Antropofestu“ v dalších českých i slovenských městech. Např. v Brně, Pardubicích, Bratislavě, Nitře a dalších městech.

NOVINKY

09
05

Srdečně vás zveme na brněnské Ozvěny Antropofestu v pondělí 11.5. od 17h do kavárny Falk (Gorkého ul. ). Mužete se těšit na filmy Commom Roads, Ulice spojuje a Lakros,po kterém vás čeká i diskuze s autory. 

29
04

Ve středu 29.4. od 19:00 si  můžete v pardubickém Klubu 29 vychutnat filmy Ulice spojuje (následuje debata s autorkou), Orchard Keepers a Honey.

31
01

Omlouváme se všem příznivcům Antropofestu, ale nedělní projekce filmu Bertsolari je zrušena.

22
01

Workshopy "Lakros - způsoby pohledu" a "Common Roads - reaserch and production context" a promítání filmu Bertsolari proběhne v Café Jedna ve Veletržním paláci, Dukelských hrdinnů 530/47, Praha 7.

16
01

Jsme potěšeni, že na Antropofestu 2015 přivítáme tyto hosty: Livii Šavelkovou a Milana Durňaka (Lakros), Lanu Askari (Haraka Baraka), Tommiho Mendela (Common Roads), Adélu Košařovou (Odpad na talíři), Annu Dvořákovou (Ulice spojuje), MIchala Pavláska (Druhé Vojvodovo), Frodeho Storaase (The Go-Between), Christine M. Janney (Living Quechua) a Libora Duška, autora výstavy.

více novinek

PROGRAM

29.01.2015

29.01.2015

30.01.2015

31.01.2015

01.02.2015

FILMY

COMMON ROADS - PILGRIMAGE AND BACKPACKING IN THE 21ST CENTURY / 95 MIN

Švýcarsko, 2013, 95 min
T. Mendel
30.01.2015 21:00

Označení „poutník“ je stále většinou spojováno s oddanými osobami, které se vydávají na cestu výhradně z náboženských motivů, zatímco mladí lidé, kteří putují s batohem na zádech, jsou obecně vnímáni jako světoběžníci, kteří si chtějí užívat života. Antropolog a filmař Tommi Mendel vyvrací tyto stereotypy a ve svém filmu sleduje mladou ženu na svatojakubské cestě po Francii a Španělsku a další ženu cestující po Thajsku, Kambodži a Laosu. Dokumentuje jejich zážitky v průběhu tří let a tím odkrývá netušené paralely na mnoha úrovních mezí tím, co na první pohled vypadá jako dva naprosto odlišné způsoby cestování.
Common Roads je disertační prací Tommiho Mendela, kterou obhájil na University of Zurich. Práci podpořila švýcarská národní vědecká nadace.

Režie, kamera, scénář, střih: Tommi Mendel
Produkce: Tigertoda productions

Jazyk dialogů: švýcarská němčina, němčina, angličtina, španělština, francouzština
Jazyk titulků: angličtina, čeština

Tommi se narodil v roce 1970 ve švýcarském Lucernu. Vystudoval sociální a kulturní antropologii, religionistiku a historii na University of Zurich se zamřením na vizuální antropologii.
Jeho magisterskou absolventskou prací je etnografický dokument Arukihenro- walking pilgrims (2006) a disertační prací je etnografický snímek Common Roads (2013). Jeho etnografický dokument Bunong´s Birth Practices between Tradition and Change (2010) získal několik cen na mezinárodních filmových festivalech a v roce 2011 byl uveden i v rámci Antropofestu.Tommi je nezávislý filmař a člen Audiovizuální komise Švýcarské etnologické společnosti.

Festivaly (výběr):
International Anthropological Filmfestival Ho Chi Minh City, Vietnam
Ethnographic Filmfestival Kratovo, Makedonie
Intimate Lens - Festival of Visual Anthropology, Caserta, Italie
Days of Ethnographic Film, Ljublana, Slovinsko
NAFA International Ethnographic Film Festival, Isafjordur, Island
European Association of Social Anthropologists, Conference and Festival, Tallin, Estonsko

AFLUENTES / 24 MIN

Peru, Velká Británie, 2013, 24 min
J. Meirinhos
31.01.2015 19:15

„Afluentes“ jsou říčky nebo potoky, jež se vlévají do větší řeky či jezera, které v tomto případě symbolizuje ayahuasku. Tento starodávný psychedelický nápoj mění vnímání lidí a v tomto filmu přivádí učitele, cestovatele a zoufalého muže na stejné místo. Dokument se soustředí na vzestup spirituálního turismu v peruánské Amazonii, moderní šamanismus a léčivé účinky tradiční rostlinné medicíny.

Režie: Joao Meirinhos
Produkce: Granada Centre for Visual Anthropology, Manchester

Jazyk dialogů: španělština
Jazyk titulků: angličtina, čeština

Autor vystudoval společenské vědy a kinematografii v Lisabonu a pokračoval studiem vizuální antropologie a etnografického filmu na University of Manchester. Terénní výzkum prováděl v Portugalsku, Burkina Fasu a Peru.

ODPAD NA TALÍŘI / 12 MIN

Česká republika, 2014, 12 min
R. Mezníková, A.Košařová, K. Procházková
31.01.2015 17:15

Film se zabývá problematikou tzv. dumpster divingu neboli získávání potravin z popelnic. Průvodci snímku jsou Vojta a Milan, kteří se touto aktivitou zabývají proto, aby vyjádřili nesouhlas s nadměrným plýtváním jídla. Autorky filmu se jejich prostřednictvím seznamují s tímto světem i s myšlenkovými názory hlavních protagonistů a postupně prožívají přerod potravin na poživatelné jídlo.

PREMIÉRA

Režie: R. Mezníková, A.Košařová, K. Procházková
Produkce: Studio vizuální etnografie, Katedra antropologie FF ZČU
Kamera: Adéla Košařová
Scénář: Radka Mezníková
Střih: Šimon Špidla

Jazyk dialogů: čeština
Jazyk titulků: -

Autorky jsou studentky sociální a kulturní antropologie na Západočeské Univerzitě v Plzni.

více filmů

PARTNEŘI

Partnery AntropoFESTu jsou

Děkujeme!

Sociologický časopis / Czech Sociological Review
Český lid, ETNOLOGICKÝ ČASOPIS / ETHNOLOGICAL JOURNAL
PRAŽSKÝ PŘEHLED KULTURNÍCH POŘADŮ aneb KAM za kulturou v Praze
Švýcarské velvyslanectví v Praze Lidé města / Urban People
F. H. Prager - český jablečný cider
Na Filmu 25fps
Radio 1

KONTAKT

Neváhejte se nás zeptat, či rovnou poslat film (s vyplněnou přihláškou) na e-mailovou adresu:
 

PŘIHLÁŠKA

Film můžete přihlásit přes online formulář ZDE, nebo emailem či poštou. Viz níže.

Přihláška dosuptná ve formátu: DOC, PDF

Přihlášením filmu souhlasíte s níže uvedenými podmínkami:

 • Při výběru filmů bude zohledněna relevantnost k antropologickým tématům. Pozornost bude věnována i obsahu a umělecké hodnotě.
 • Přijímají se snímky libovolné délky. Preferujeme snímky z produkce posledních let.
 • Přihlášením filmu majitel práv souhlasí s projekcí v rámci akcí sdružení Antropofest, z.s. a s archivací filmového díla pro potřeby Antropofest, z.s.
 • Zaslaná DVD se nevracejí.
 • Neexistuje vstupní poplatek, ani autorská odměna přihlašujícímu/režisérovi/produkci za uvedení/vybrání snímku.
 • Fotografie a informace uvedené v přihlášce budou použity pro potřeby sdružení Antropofest z.s., pro tvorbu festivalového programu/katalogu a pro informace na webových stránkách a sociálních sítích Antropofestu. Tyto informace budou zpracovány pouze členy Antropofest z.s., nebudou poskytovány třetím osobám. Více k ochraně osobních údajů najdete na našem webu, případné dotazy Vám zodpovíme na našem emailu.
 • Uzávěrka přihlášek je do 17.10.2018. Filmy došlé po tomto datu již nebudou zařazeny do projekcí aktuálního ročníku Antropofestu.
 • O účasti filmu na Antropofestu bude přihlašující informován e-mailem (uvedeným v přihlášce) a to nejpozději 20 dnů před začátkem festivalu.
 • Organizátor si vyhrazuje právo na změnu místa a termínu festivalu, nejpozději však 14dní před jeho zahájením.
 • Za výlohy s dopravou filmu na adresu Antropofest z.s., Slovinská 994/25, Praha 10, 101 00, Česká republika, zodpovídá přihlašovatel.
 • Svůj film nám také můžete zaslat (na své náklady) přes některé webové úložiště.