29.-30.1.2016
MEZINÁRODNÍ FESTIVAL FILMŮ
S ANTROPOLOGICKOU TEMATIKOU

Bio Oko

Bio Oko na mapě
Oficiální web Bio Oko

ÚVOD

ANTROPOFEST je mezinárodním festivalem filmů se sociálně antropologickou tématikou.

Jeho cílem je nabídnout laické i odborné veřejnosti filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Může jít o snímky pořizované v rámci terénního výzkumu odkazující na sociální či kulturní antropologii, nebo filmy a videa zaměřené na vizuální stránku zkoumaného. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů totiž můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, a to považujeme za obzvlášť důležité.

ANTROPOFEST je organizován stejnojmenným spolkem založeným v květnu 2010 absolventy studijního oboru sociální antropologie (více viz O NÁS) . Festival a veškeré dění kolem něj zajišťujeme zcela na dobrovolnické bázi.

Festival se koná každým rokem vždy na konci ledna v Praze, kde probíhá hlavní filmová přehlídka. V průběhu jara pak s našimi partnery pořádáme tzv. „Ozvěny Antropofestu“ v dalších českých i slovenských městech. Např. v Brně, Pardubicích, Bratislavě, Nitře a dalších městech.

NOVINKY

26 05
Srdečně Vás zveme na červnové OZVĚNY DO BRATISLAVY ! ! !
Ve středu 8.6. od 18h v kavárně Satori Stage. Těšit se můžete na snímky: Girl, are you married?, Searching for the Exit a Ivonče. Samozřejmostí je přítomnost všech tří autorů a diskuze po promítání. Těšíme se na Vás!
01 05

Nestihli jste lednový Antropofest v Praze? Nebo to máte do Prahy daleko? Přijďte na Ozvěny do Brna!
VE STŘEDU 11.5. OD 18:00 KINO ART (Černá komora), CIHLÁŘSKÁ 19.

Můžete se těšit na snímky GIRL, ARE YOU MARRIED?, PASTEVCI LAHVÍ a SEARCHING FOR THE EXIT. Ke všem snímkům přijdou diskutovat jejich autoři.
Těšíme se na vás!!

08 03

Kdo to má do Nitry daleko, může navštívit Ozvěny v Pardubicích v úterý 15.3. od 18:30 v Divadle 29. Promítat se budou tyto snímky: Searching for the Exit, Ivonče, Kytice a Haight Love.

07 03

První Ozvěny Antropofestu v zahraničí se uskuteční 15.3. od 16h v rámci Etnologických dní na Katedře etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitře. Budou promítány tyto snímky: Searching for the Exit, Girl, are you married? a Pastevci lahví.

11 01

"Nechceš to všechno opustit, ale musíš" je název  fotografiické výstavy Michala Pavláska z balkánské migrační trasy, která proběhne v rámci festivalu v předsálí Bia Oko. Vernisáž s účastí autora je plánována na pátek 29.1. od 18:00. Vstup zdarma.

PROGRAM

29.01.2016

18:00 VÝSTAVA „Nechceš to všechno opustit, ale musíš"
18:20 Slavnostní zahájení
18:25 MARIE´S DICTIONARY
18:35 THE LAST REFUGE: FOOD STORIES FROM MYANMAR TO COFFS HARBOUR
19:00 SEARCHING FOR THE EXIT
19:25 Diskuze
20:05 ECO DE FEMMES
20:35 Přestávka
20:45 ROARING ABYSS

30.01.2016

16:00 IVONČE
16:20 PASTEVCI LAHVÍ
17:10 Diskuze
17:30 BETWEEN MEMORIES
18:00 TO WORK IS TO GROW
18:30 Diskuze
18:50 KYTICE
19:20 Přestávka
19:30 GIRL, ARE YOU MARRIED?
20:20 Diskuze
20:45 HAIGHT LOVE
21:00 Diskuze
21:25 UNDER THE PALACE WALL

FILMY

UNDER THE PALACE WALL

Austrálie, 2014, 55 min
David MacDougall
30.01.2016 21:25

UNDER THE PALACE WALL Od 16. století byla indická vesnice Delwara v jižním Rádžasthánu spravována jako knížectví v království Mewar. Palác, který stojí nad vesnicí, je dnes luxusním hotelem – svět, který je naprosto vzdálený od každodenního života vesničanů. Navazujíc na svůj předchozí film SchoolScapes, který byl inspirován ranou kinematografií bratří Lumièrů, zde David MacDougall využívá sérií přesně odpozorovaných situací k objevení delwarské základní školy jako součásti života vesnice – života, který běží pod hradbami paláce - „under the palace wall“.

David MacDougall je etnografický filmař. Své snímky točil ve východní Africe (např. trilogie „Turkana Conversation“), Austrálii a Indii. V roce 2005 natáčel v centru pro děti bez domova v Novém Dillí a výsledkem byl film Gandhi's Children. Pravidelně o filmu i píše a je autorem knih Transcultural Cinema a The Corporeal Image: Film, Ethnography, and the Sense. V současné době vyučuje na Australské Národní Univerzitě, kde vede projekt s názvem Dětství a modernita: perspektiva indických dětí.

Jazyk dialogů: jazyk Merwari
Jazyk titlků: angličtina, čeština

Produkce: Fieldwork Films
Kamera a střih: David MacDougall

Festivaly (výběr):
Margaret Mead Film Festival, New York 2014
Society for Visual Anthropology Film and Media Festival 2014
Jean Rouch Film Festival, Paris, 2014
NAFA film Festival 2014
Royal Anthropological Institute International Ethnographic Film Festival, Bristol 2015

ECO DE FEMMES

Itálie, 2015, 30 min
Carlotta Piccinini
29.01.2016 20:05

ECO DE FEMMES Šest žen, Zina, Cherifa, Halima, Fatima, Mina a Jamila, které žijí ve venkovských oblastech Maroka a Tuniska díky své práci sdílejí své sny a boj za emancipaci. Všechny ženy spojuje společný cíl dosáhnout uznání v profesi a rovnosti pohlaví. Vytvořily zemědělská družstva, kde propojují dávné znalosti s vývojem nových produktů pro místní i mezinárodní trhy.

Carlotta Piccinini se narodila v Boloni. Je režisérkou a vizuální umělkyní pohybující se od video artu k sociálnímu dokumentu. Kombinuje tak svou vášeň pro estetiku a digitální technologii se zaměřením na ochranu lidských práv.

Jazyk dialogů: arabština
Jazyk titulků: angličtina, čeština

Produkce: GVC Onlus and EleNfanT FilM
Kamera: Salvo Lucchese
Scénář: Carlotta Piccinini
Střih: Walter Cavatoi

Festivaly (výběr):
Human Rights Nights 2015, Italy (Best Short Doc Award)
EtnoFilm Fest 2015, Italy 
5° Festival de cine socioambiental de Cipò, Brazil
Malmo Arab Film Festival 2015, Sweden

SEARCHING FOR THE EXIT

Česká republika, 2015, 26 min
Michal Pavlásek
29.01.2016 19:00

Film Hledání východu přináší osobně laděnou výpověď o jednom z nejvíce diskutovaných témat současnosti – nucené migrace uprchlíků do Evropy. Autor filmu strávil mezi uprchlíky během léta několik týdnů, kdy měl možnost s lidmi odcházejícími zejména ze Sýrie, Afganistánu, Iráku a Pákistánu navázat úzké osobní vztahy. Motiv přátelství je ve filmu neustále přítomen skrze setkání s Husseinem, mladým mužem z irácké Basry, který je nucen zapomenout těžkou životní tragédii. Pro Husseina cesta do Evropy přes Balkán začíná nutností opustit svůj minulý život v Iráku. Prvním krokem je rozloučení s tím, co bylo a pocit životní ztracenosti se rozhodne vyřešit vykročením do neznáma – směrem k nejisté budoucnosti v Evropě. Podobně jako je Husseinova cesta přechodovou fází mezi minulostí a budoucností, pro autora snímku je prostorem neustále zpřítomňované nejistoty a dilemat, které vyplývají z faktu jeho pozice občana státu střední Evropy. Díky pasu, který nosí v kapse, musí konfrontovat vlastní privilegovanou pozici vůči těm, které na cestě potkává, i přesto, že distance mezi ním a uprchlíky mnohdy v různých situacích zcela mizí. Film kromě samotných setkání a situací na balkánské trase přináší osobní výpovědi dotýkající se fenoménu hraničního prostoru a státní kontroly, mediálních obrazů, dobrovolnické pomoci, rozšířených stereotypů a šedé zóny ekonomiky,. Skrze tyto obrazy a svědectví samotných uprchlíků, jejichž hlas není ve veřejném prostoru zastoupen, dává prostor divákovi prožít cestu společně s nimi, nahlédnout migraci z bezprostřední blízkosti, stát se uprchlíkem.

Michal Pavlásek je výzkumný pracovník Etnologického ústavu AV ČR, v.v.i. a člen z.s. Anthropictures, který se věnuje aplikovanému antropologickému výzkumu.

produkce:  Česká Televize, TPS Petra Kubici
námět, scénář, kamera, režie: Michal Pavlásek
střih: Šárka Sklenářová
asistentka režie:  Eva Lammelová

Jazyk dialogů: angličtina, makedonština, srbština
Jazyk titulků: čeština

PREMIÉRA

PARTNEŘI

Partnery AntropoFESTu jsou

Děkujeme!

Praha 7
Akce se koná pod záštitou radní MČ Praha 7 MgA. Hany Třeštíkové.

KONTAKT

Neváhejte se nás zeptat, či rovnou poslat film (s vyplněnou přihláškou) na e-mailovou adresu: [email protected]