29.-30.1.2016
MEZINÁRODNÍ FESTIVAL FILMŮ
S ANTROPOLOGICKOU TEMATIKOU

Bio Oko

Bio Oko na mapě
Oficiální web Bio Oko

ÚVOD

ANTROPOFEST je mezinárodním festivalem filmů se sociálně antropologickou tématikou.

Jeho cílem je nabídnout laické i odborné veřejnosti filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Může jít o snímky pořizované v rámci terénního výzkumu odkazující na sociální či kulturní antropologii, nebo filmy a videa zaměřené na vizuální stránku zkoumaného. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů totiž můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, a to považujeme za obzvlášť důležité.

ANTROPOFEST je organizován stejnojmenným spolkem založeným v květnu 2010 absolventy studijního oboru sociální antropologie (více viz O NÁS) . Festival a veškeré dění kolem něj zajišťujeme zcela na dobrovolnické bázi.

Festival se koná každým rokem vždy na konci ledna v Praze, kde probíhá hlavní filmová přehlídka. V průběhu jara pak s našimi partnery pořádáme tzv. „Ozvěny Antropofestu“ v dalších českých i slovenských městech. Např. v Brně, Pardubicích, Bratislavě, Nitře a dalších městech.

NOVINKY

26 05
Srdečně Vás zveme na červnové OZVĚNY DO BRATISLAVY ! ! !
Ve středu 8.6. od 18h v kavárně Satori Stage. Těšit se můžete na snímky: Girl, are you married?, Searching for the Exit a Ivonče. Samozřejmostí je přítomnost všech tří autorů a diskuze po promítání. Těšíme se na Vás!
01 05

Nestihli jste lednový Antropofest v Praze? Nebo to máte do Prahy daleko? Přijďte na Ozvěny do Brna!
VE STŘEDU 11.5. OD 18:00 KINO ART (Černá komora), CIHLÁŘSKÁ 19.

Můžete se těšit na snímky GIRL, ARE YOU MARRIED?, PASTEVCI LAHVÍ a SEARCHING FOR THE EXIT. Ke všem snímkům přijdou diskutovat jejich autoři.
Těšíme se na vás!!

08 03

Kdo to má do Nitry daleko, může navštívit Ozvěny v Pardubicích v úterý 15.3. od 18:30 v Divadle 29. Promítat se budou tyto snímky: Searching for the Exit, Ivonče, Kytice a Haight Love.

07 03

První Ozvěny Antropofestu v zahraničí se uskuteční 15.3. od 16h v rámci Etnologických dní na Katedře etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitře. Budou promítány tyto snímky: Searching for the Exit, Girl, are you married? a Pastevci lahví.

11 01

"Nechceš to všechno opustit, ale musíš" je název  fotografiické výstavy Michala Pavláska z balkánské migrační trasy, která proběhne v rámci festivalu v předsálí Bia Oko. Vernisáž s účastí autora je plánována na pátek 29.1. od 18:00. Vstup zdarma.

PROGRAM

29.01.2016

18:00 VÝSTAVA „Nechceš to všechno opustit, ale musíš"
18:20 Slavnostní zahájení
18:25 MARIE´S DICTIONARY
18:35 THE LAST REFUGE: FOOD STORIES FROM MYANMAR TO COFFS HARBOUR
19:00 SEARCHING FOR THE EXIT
19:25 Diskuze
20:05 ECO DE FEMMES
20:35 Přestávka
20:45 ROARING ABYSS

30.01.2016

16:00 IVONČE
16:20 PASTEVCI LAHVÍ
17:10 Diskuze
17:30 BETWEEN MEMORIES
18:00 TO WORK IS TO GROW
18:30 Diskuze
18:50 KYTICE
19:20 Přestávka
19:30 GIRL, ARE YOU MARRIED?
20:20 Diskuze
20:45 HAIGHT LOVE
21:00 Diskuze
21:25 UNDER THE PALACE WALL

FILMY

VÝSTAVA „NECHCEŠ TO VŠECHNO OPUSTIT, ALE MUSÍŠ"

Česká republika, 2015, 0 min
Michal Pavlásek
29.01.2016 18:00

VÝSTAVA „Nechceš to všechno opustit, ale musíš Výstava fotografií z balkánské migrační trasy uprchlíků Michala Pavláska

První den v červenci jsme se vydali na srbsko-makedonské a makedonsko-řecké hranice poskytnout pomoc běžencům, kteří již měsíce bez zájmu veřejnosti a médií o jejich osud mířili za snem do Evropy. Během dalších návratů na místa, která leží na balkánské migrační trase, byl pořizován filmový materiál a fotografie, které se události tohoto léta pokouší zpřítomnit.
 

Vernisáž výstavy proběhne v pátek 29.1.2016 od 18:00 v předsálí Bia Oko. Výstava potrvá do soboty 30.1. do večerních hodin.

TO WORK IS TO GROW

Norsko, 2015, 32 min
Léa Klaue
30.01.2016 18:00

TO WORK IS TO GROW Gerald, Ruben, Neysa a jejich kamarádi jsou děti a mladiství, kteří pracují na trhu a na hřbitově v bolivijském regionu Cochabamba. S vlastním odborem - Bolivijským odborem pro pracující děti UNATsBO - budou prezentovat své představy a bránit své právo pracovat před parlamentem, kde se rozhoduje o novém předpisu týkajícím se pracujících dětí. "To Work is To Grow" (“Pracovat znamená růst“) představuje názor některých pracujících dětí o dětské práci, ale i vlastní práci těchto dětí. Práce se stává nástrojem posílení i růstu, a to prostřednictvím jak dobrých, tak špatných zkušeností.

Léa se narodila v roce 1989 v Bernu a vyrostla ve švýcarských Alpách, kde se jí dostalo dvojjazyčného vzdělání. Dokončila bakalářské studium sociální antropologie a mediálních studií na univerzitě v Basileji a brzy zjistila, že by chtěla točit filmy. Během té doby odcestovala mnohokrát do Latinské Ameriky, a to z různých důvodů, mimo jiné aby studovala jeden semestr v Santiagu de Chile. Léa dokončilo magisterské studium  vizuálních kulturních studií na univerzitě v Tromsø v severním Norsku s terénní prací a filmem o pracujících dětech v Bolivii. Je to její první film.

Jazyk dialogů: španělština
Jazyk titulků:angličtina, čeština

Produkce: University of Tromsø
Kamera, scénář, střih: Léa Klaue

Festivaly (výběr):
Tromsø, Norway, 2015 - Best Graduate Film winner at Society for Visual Anthropology Film Festival
American Anthropological Association Annual Meeting,2015, Denver, USA
Astra Film Festival, 2015, Sibiu, Romania
NAFA Nordic Anthropological Film Association Film festival,2015, Warsaw, Poland
Athens Ethnographic Film Festival, 2015, Athens, Greece
Kratovo Ethnographic Film Festival, 2015, Kratovo, Macedonia

 

HAIGHT LOVE

USA, 2015, 15 min
Grant Hayes
30.01.2016 20:45

HAIGHT LOVE Čtvrť Haight Ashbury v San Francisku se stala historicky významným místem pro svoji  ústřední roli epicentra kontrakultury v šedesátých letech minulého století. V současné době se již proměnila v komerční turistickou atrakci, která čerpá ze svého jedinečného historického kontextu. Haight Ashbury nadále zůstává oblíbeným místem setkání pro bezdomovce a toulavé mladé lidi ve Spojených státech. Komunita mladých, která se zde často shromažďuje se mnohdy střetává s dalšími skupinami trvale bydlících a obchodníků v oblasti. Identita Haight Ashbury je předmětem neustálého sporu mezi těmito protikladnými skupinami. Bezdomovci a toulaví mladí lidé jsou kritizováni různými způsoby kvůli jejich životnímu stylu. Haight Love nám přibližuje tento mnohostranný problém a poskytuje příležitost, aby tato mládež mohla mluvit o svých zkušenostech a získat tak větší pochopení pro svůj životní styl.

Grant Hayes se narodil a vyrůstal v Kalifornii v USA. Tento budoucí vizuální antropolog se v současné době věnuje magisterskému studiu na San Francisco State University v Kalifornii, kde již získal titul bakaláře antropologie. Má silný sklon k vytváření médií, která zprostředkovávají různé antagonistické soustavy vztahů mezi skupinami lidí. Grant je přesvědčen, že film v roli předávání antropologické kritiky je cenný hlavně díky své schopnosti oslovit širší publikum a být přístupnější. Haight Love je jeho první a zatím jediný film, ale bezpochyby přijde ještě mnoho dalších.

Jazyk dialogů: angličtina
Jazyk titlků: angličtina, čeština

Produkce, kamera, scénář, střih: Grant Hayes


PREMIÉRA
 

PARTNEŘI

Partnery AntropoFESTu jsou

Děkujeme!

Praha 7
Akce se koná pod záštitou radní MČ Praha 7 MgA. Hany Třeštíkové.

KONTAKT

Neváhejte se nás zeptat, či rovnou poslat film (s vyplněnou přihláškou) na e-mailovou adresu: [email protected]