24.-26.1.2019
MEZINÁRODNÍ FESTIVAL FILMŮ
S ANTROPOLOGICKOU TEMATIKOU

Kino Ponrepo

Oficiální web Kina Ponrepo

Galerie Lucerna

Oficiální web Galerie Lucerna

FILMY

ARCHIPELAGO

Itálie, Írán, 2017, 61 min
Camilla Insom, Giulio Squillacciotti
25.01.2019 18:30

Archipelago Archipelago je cestou plnou starověkých mýtů, rituálů vymítání, zvuků a duchů. Na jihu Íránu, na souostroví v Perském zálivu, vedle sebe žijí lidé a duchové již po dlouhá staletí. Kultura a tradice těchto ostrovů jsou výsledkem střetávání africké diaspory, arabských zemí a Íránu, což vytváří jedinečný systém synkretických přesvědčení. Duchové různých dědictví a původů nazývané Bād (perské slovo pro vítr, pohybující se vzduchem) se zmocňují těl ostrovanů a lze je utišit pouze hudebním rituálem nazývaným Zār. Díky jedinečnému přístupu, který získali zahraniční filmaři, nabízí film příběhy a krajiny každodenního života ostrovanů a jejich rituálů, a za zvuků bubnování a zpěvů poskytuje vzácný a nečekaný pohled na Íránskou islámskou republiku.

Camilla Insom je antropoložka žijící a pracující v Sulejmánie v iráckém Kurdistánu. Absolvovala magisterské studium kulturní antropologie na univerzitě Sapienza v Římě a nyní je doktorandkou v oboru íránských studií na univerzitě L'Orientale v Neapoli. Ve svém výzkumu se zaměřuje na modifikaci kategorie posvátného v různých kontextech prostřednictvím analýzy rituálních praktik a jejich změn. Giulio Squillacciotti je umělec, filmař a výzkumný pracovník žijící a pracující v Miláně a Maastrichtu. Studoval středověké dějiny umění v Barceloně a Římě. Absolvoval magisterské studium vizuálních umění na univerzitě IUAV v Benátkách, kde studoval umění, filozofii, sémiotiku a antropologii. Jeho tvorba je zaměřena zejména na vyprávění příběhů, kulturní vrcholy a způsob, jakým se tradice mění v nových kontextech.

Režie, produkce, scénář, střih: Camilla Insom, Giulio Squillacciotti
Kamera: Giulio Squillacciotti

Jazyk dialogů: perština
Jazyk titulků: angličtina, čeština

Uvedení filmu:  35. filmový festival v Turíně, Itálie; International Festival of Ethnological Film, Bělehrad

Trailer: https://vimeo.com/234164343

BE' JAM BE THE NEVER ENDING SONG

Francie, Švýcarsko, Malajsie, 2018, 85 min
Caroline Parietti, Cyprien Ponson
25.01.2019 20:00

BE' JAM BE the never ending song V malajském státě Sarawak na Borneu jsou jako první zasaženi odlesňováním „ti, kteří žijí proti proudu“. Penanové, (bývalí) kočovní lovci, jsou uprostřed této bouře: jak žít dál, když se člověku rozpadá celý svět, když krajina, která dávala existenci smysl, doslova mizí před očima a s ní i jazyk, zvyky a duchové? Film nesený písní těch, kteří se odmítají vzdát, vykresluje linie odporu každého z nich tváří v tvář tomuto smrtícímu boji. Vypráví o intimním propojení sladkého a tajného způsobu života s bojem, který zuří ve stínu velkých stromů.

Caroline Parietti a Cyprien Ponson se seznámili během magisterského studia dokumentární tvorby (CREADOC/France). Cyprien získal bakalářský titul v oboru antropologie na univerzitě Lyon 2. Caroline studovala rok etnologii v Neuchâtel (Švýcarsko), než začala studovat komunitní sociální práci, kdy během studia začala používat kameru jako nástroj emancipace.

Režie, kamera, scénář: Caroline Parietti a Cyprien Ponson
Produkce: Les Obliques
Střih: Alex Lumbreras

Jazyk dialogů: jazyk Penan
Jazyk titulků: angličtina, čeština

Trailer: https://vimeo.com/282110965

GELLNEROVSKÝ SEMINÁŘ

Česká republika, 2019, 60 min
CASA a hosté Antropofestu
24.01.2019 19:50

Séverine Enjorlas Magali Bragard Gellnerovský seminář s hosty festivalu Séverine Enjorlas a Magali Bragard, které jsou autorkami snímku Remake of a summer.

Seminář proběhne ve čtvrtek 24.1.2019 od 18.15 v Galerii Lucerna.

HANBA A ZVRÁCENOST

Česká republika, 2017, 8 min
Andrea Luková
26.01.2019 15:45

Hanba a zvrácenost Dokumentární snímek Hanba a zvrácenost dokumentuje první ročník LGBT+ Pilsen Pride festivalu, který se uskutečnil v roce 2017 v Plzni. Zásadním tématem snímku je "coming out" a to nejen ve spojení s LGBT+ lidmi. Co se stane, když na sebe narazí svět lidí, kteří vyšli do ulic šířit lásku a ukázat nenormativitu (nejen) plzeňské společnosti a svět těch, kteří vyšli do ulic s nenávistnými transparenty a výkřiky?

Andrea Luková vystudovala sociální a kulturní antropologii na univerzitě v Plzni. V současné době studuje magisterský program Antropologie minulých populací na katedře Antropologie v Plzni. Svůj vědecký zájem směřuje zejména k otázkám týkajících se evolučního vývoje karpální oblasti našich předků, nicméně od sociálních otázek dnešní společnosti se zcela nedistancovala. Projekt Pilsen Pride, jehož první ročník je hlavním tématem dokumentárního snímku Hanba a zvrácenost, stále trvá a letos se uskuteční již potřetí.

Režie: Andrea Luková
Produkce: Studio vizuální antropologie, Katedra antropologie, Fakulta filozofická, ZČU v Plzni
Kamera, scénář, střih: : Luková Andrea, Makovičková Tereza, Semeráková Michaela

Jazyk dialogů: čeština
Jazyk titulků: angličtina

IN THE DEVIL'S GARDEN

Alžírsko, Švýcarsko, 2018, 25 min
Pavel Borecký
26.01.2019 18:30

In The Devil's Garden Film situuje diváka do provizorního prostředí zvířecího trhu v Alžírsku. Mezi krmením a čekáním se člověk naladí na těla koz a velbloudů, nejstarších společníků arabských mužů. Jak se přesouváme hlouběji do pouště, prostředí se změní v obětní zónu a odhaluje svá temná geopolitická tajemství. Senzorický etnografický film vás přiměje přemýšlet o banalitě vysídlování, omezení a vykořisťování na území mimo dohled lidí.

Pavel Borecký je sociální antropolog, dokumentarista a sociální inovátor. Je spoluzakladatelem oceněné výzkumné organizace Anthropictures, realizoval nejrůznější projekty v Srbsku, Peru, Estonsku a České republice a produkoval několik etnografických filmů.  Aktuálně působí na univerzitě v Bernu, zkoumá taktiky řešení nedostatku vody v Jordánsku a pracuje na novém filmu, knize a zvukové instalaci.

Režie, kamera, střih: Pavel Borecký
Produkce: Institut of Social Anthropology, University of Bern
Scénář: Pavel Borecký, Franziska Voigt

Jazyk dialogů: arabština
Jazyk titulků: angličtina, čeština

Trailer: https://vimeo.com/282462351

MARQUIS DE WAVRIN, FROM THE MANOR TO THE JUNGLE

Belgie, 2017, 85 min
Grace Winter, Luc Plantier
26.01.2019 21:00

Marquis de Wavrin, from the manor to the jungle Film sleduje osudy markýze de Wavrin, prvního bílého muže, který na konci 20. let natočil „lovce lebek“ Chívary. Mezi lety 1920 a 1938 natočil více než 6000 metrů filmu a stal se tak uznávaným průzkumníkem a etnografem. Díky zachování tohoto filmového dědictví Královským belgickým filmovým archivem Cinemathèque se nyní můžeme seznámit s markýzem de Wavrin, obráncem a přítelem indiánů z horní Amazonie a skutečným filmařem.

Po studiích dějin umění a sociální antropologie na ULB pokračovala Grace Winter ve studiu na Sorbonně. V roce 1979 nastoupila do distribuční společnosti Progrès Films a 18 let byla její ředitelkou. Po uzavření Progrès Films v roce 2002 se vrátila na pozici výzkumného pracovníka do královského belgického filmového archivu Cinémathèque. „Marquis de Wavrin“ je jejím prvním filmem.
Luc Plantier studoval lingvistiku na univerzitě v Avignonu, absolvoval magisterské studium kinematografie v Lyonu a následně získal postgraduální kvalifikaci ve střihu od IAD (The Broadcasting Arts Institution) v Louvain-La-Neuve. Režíroval dva rozhlasové dokumenty a „Marquis de Wavrin“ je jeho prvním filmem.

Režie: Grace Winter, Luc Plantier
Produkce: Image Création
Kamera: Marquis de Wavrin, Dominique Henry
Scénář: Grace Winter
Střih: Luc Plantier

Jazyk dialogů: francoužština
Jazyk titulků: angličtina, čeština

trailer: https://vimeo.com/308442558

PODZEMNÍCÍ

Česká republika, 2018, 10 min
Viktorie Hermanová, Štěpánka Hemplová, Libuše Pipotová, Andrea Žižková
26.01.2019 15:55

Podzemnící Navzdory tomu, že totalitní režim padl již dávno, formy uměleckého undergroundového hnutí přežívají dodnes. Skupiny mladých lidí, kteří si dělají, co chtějí navzdory okolnostem, existovaly vždycky a všude. Máničky byly, jsou a budou!
Čtveřice studentek Sociální a kulturní antropologie FF ZČU se vydala do neutěšených hlubin současného undergroundu objevovat jeho novou podobu.

Autorky jsou studentky 3. ročníku bakalářského oboru Sociální a kulturní antropologie FF ZČU.

Režie: Viktorie Hermanová, Štěpánka Hemplová, Libuše Pipotová, Andrea Žižková
Produkce: Studio vizuální antropologie, katedra antropologie, fakulta filozofická, ZČU v Plzni

READY-MADE BÁSNĚ Z EMAILOVÉ KONVERZACE S A-TEAMEM – ZAHÁJENÍ 10. ROČNÍKU ANTROPOFESTU

Česká republika, 2019, 30 min
Bohdan Heblík, Petr Hora
25.01.2019 18:00

Séverine Enjorlas Ready-made básně z emailové konverzace s A-teamem – zahájení 10. ročníku Antropofestu.
Přednes: Bohdan Heblík, klavír: Petr Hora

Deset ročníků Antropofestu, mezinárodní přehlídky filmů se sociálně-antropologickou tématikou. Deset plakátů (2010-2019) mapujících práci Bohdana Heblíka, grafického designéra na volné noze. Deset let kreativity, zmaru a sebevykrádání. Deset pokusů o vizuální řeč na téma: nauka o člověku. Deset odstínů oranžové barvy.

Bohdan Heblík (*1978) je grafický designér na volné noze. S A-teamem spolupracuje 10 let. Účastnil se všech soutězí a vyhrál všechny ceny. Nikoli však za grafickou úpravu Antropofestu. Nestuduje. Portfolio prací na: www.kofila.com.

Petr Hora (*1981) se narodil v Chrudimi a studoval varhany a skladbu na Konzervatoři v Teplicích. Neúčastnil se žádných soutěží a taktéž nevyhrál žádné ceny. S Antropofestem spolupracuje od jeho začátku kdy připravil většinu hudebních podkresů do znělek přehlídky. Od roku 2014 studuje skladbu na Akademii múzických umění pod vedením Luboše Mrkvičky.

REMAKE OF A SUMMER

Francie, 2017, 96 min
Séverine Enjolras, Magali Bragard
24.01.2019 18:15

Remake of a summer Během jednoho léta se v Paříži a na jejích předměstích dvě mladé režisérky pokoušejí o remake „Chroniques d'un été“ (Kronika jednoho léta), padesát let po vzniku tohoto kultovního filmu od Rouche a Morina. Netradiční portrét dnešního mládí, jako zrcadlový obraz šedesátých let, který prozkoumává otázky „cinéma verité“.

Séverine Enjolras a Magali Bragard studovaly vizuální antropologii v Paříži pod vedení Jeana Rouche. V roce 2009 spolurežírovaly krátký dokumentární film „Dombes“ o studiu a řízení zdravotního rizika. Obě vyučují dokumentární film a v letech 2007 a 2008 uspořádaly filmový festival na Západním břehu.

Režie, kamera, scénář: Séverine Enjorlas, Magali Bragard
Produkce: Survivance
Střih: Magali Bragard, Thomas Laufer

Jazyk dialogů: francoužština
Jazyk titulků: angličtina, čeština

Ocenění filmu: Award of Excellence in Visual Anthropology, Ethnocineca, Vídeň, Rakousko

Autorky budou hosty 173. Gellerovského semináře, který proběhne po projekci snímku v Galerii Lucerna


Trailer: https://vimeo.com/237268706

REVENIR (TO RETURN)

Austrálie, Francie, Pobřeží slonoviny, Maroko, 2018, 81 min
David Fedele, Kumut Imesh
26.01.2019 19:25

REVENIR (To Return) Příběhy západoafrických migrantů a uprchlíků jsou léta vyprávěny očima zahraničních novinářů. Nyní přinášíme pohled zevnitř. Film sleduje Kumuta Imeshe, uprchlíka z Pobřeží slonoviny, který nyní žije ve Francii, když se vrací na africký kontinent a pokouší se zopakovat stejnou cestu, kterou podnikl, když byl donucen utéct před občanskou válkou ve své zemi… Tentokrát však s kamerou v ruce. Kumut cestuje sám a dokumentuje vlastní cestu, jednak jako hlavní protagonista příběhu před kamerou, jednak jako osoba za kamerou, a odhaluje lidský boj za svobodu a důstojnost na jedné z nejnebezpečnějších migračních tras na světě. Kontroverzní filmový experiment, odvážná cesta a jedinečná spolupráce mezi filmařem a uprchlíkem, která se neobejde bez důsledků.

David Fedele je oceňovaný dokumentarista, který se zajímá zejména o problematiku kulturní, humanitární a sociální spravedlnosti. Jeho filmy byly promítány po celém světě a David nyní většinu času tráví mezi evropským a africkým kontinentem. Kumut Imesh pochází z Pobřeží slonoviny a v roce 2004 byl donucen uprchnout před občanskou válkou ve své zemi. Nejprve se usídlil v Maroku, kde strávil 7 let a spolupracoval s nevládními organizacemi a sdruženími pracujícími s migranty. V roce 2013 se v Maroku seznámil s filmovým režisérem Davidem Fedelem. Během této doby se začal zajímat o dokumentární tvorbu a zrodila se myšlenka natočit film sledující jeho cestu napříč Afrikou. V roce 2014 byl Kumutovi udělen azyl v Evropě a v současnosti žije ve Francii, kde pracuje jako webmaster. Zároveň je zakladatelem a předsedou sdružení ASCORE (Actions of Solidarity for Refugees), které se věnuje sociální a vzdělávací integraci žadatelů o azyl.

Režie, scénář: David Fedele, Kumut Imesh
Produkce: David Fedele Films
Kamera: Kumut Imesh
Střih:  David Fedele

Jazyk dialogů: francoužština, angličtina
Jazyk titulků: angličtina, čeština

Trailer:  https://youtu.be/nP-vs31b-ZY

ŘÍKEJTE MI STRÝCU

Česká republika, 2018, 35 min
Vít Smrčka
26.01.2019 16:35

Říkejte mi strýcu Film zaznamenává zanikající prvky tradiční lidové kultury na Valašsku. Velice cennou částí filmu je zaznamenaná svážka dřeva v Beskydech na saních. Film má i jemný příběh 96 letého člověka, který svým způsobem reprezentuje zmizelé "staré" Valašsko, přitom žije v současné technické době.

Vít Smrčka je vystudovaný novinář a etnograf. Je autorem filmu o ruční svážce dřeva na saních „Krkonošské rohačky", který vysílala Česká televize v roce 2008. Dále se věnoval dějinám oboru a vydal knihu „ Dějiny psané národopisem". Spoluautor a kameraman filmu Aleš Smrčka je rovněž etnograf.

Režie: Vít Smrčka
Kamera: Aleš Smrčka
Produkce, scénář: Vít a Aleš Smrčkovi
Střih: Miloslav Liška

Jazyk dialogů: čeština
Jazyk titulků: -

THE SISTERHOOD: VISITS WITH MY FRIENDS

Jižní Afrika, 2018, 24 min
Roger Horn
25.01.2019 22:05

The Sisterhood: Visits With My Friends Filmový snímek „The Sisterhood: Visits with my Friends“ je natočený Feebee Lee Von Diamond, transgender zaměstnankyní vinařství v jihoafrickém městě Stellenbosch. Feebee pozoruje, provokuje a diskutuje o neúspěšných romantických vztazích, náboženství, opileckých příhodách a rodinné ztrátě s blízkým okruhem přátel. V protikladu k většině filmů o životě transgender jedinců na globálním Jihu se režisér Roger Horn a Feebee vyhýbají tomu, aby se soustředili na soutěže krásy, sexuální orgány nebo konkrétní transgender práva. Místo toho poskytují leckdy nepříjemný pohled na každodenní naděje, obavy, boje a ztráty této skupiny přátel. Na makroúrovni jsou tito pracovníci ve vinařství v současné jihoafrické společnosti často přehlíženi kvůli stigmatu, které obklopuje zaměstnance v regionu, kteří prožili dlouhou historii vykořisťování a alkoholismu. Na mikroúrovni v rámci svých vlastních komunit tato skupina dlouholetých přátel kvůli svým sexuálním preferencím a volbě životního stylu sdílí své pouto s diváky, která není vždy ideální, ale nakonec odhaluje jejich nehynoucí vzájemnou podporu.

Roger Horn
přednáší vizuální antropologii na univerzitě v Kapském Městě v Jižní Africe a čerpá inspiraci ze své 19leté zkušenosti v různých oborech a médiích. V současnosti se Roger věnuje doktorskému studiu vizuální antropologie, kde pokračuje ve výzkumu a rozšiřování materiálu prezentovaného v jeho filmech o zimbabwských ženách žijících v Kapském Městě – „These Objects, Those Memories“ (2015), „Migrant Dilemma“ (2017), a „Research / Souvenir (Dialogues)“ (2018). První zmíněný byl uveden na Antropofestu 2017.

Režie, produkce, scénář, střih: Roger Horn
Kamera: Feebee Lee Von Diamond

Jazyk dialogů: angličtina, afrikánština
Jazyk titulků: angličtina, čeština

Trailer: https://vimeo.com/242777295

WIVES

Norsko, 2017, 85 min
Lisbet Holtedahl
26.01.2019 14:00

Wives Alhajji Ibrahim je islámský učenec, který již 46 let působí jako soudce v sultanátu Ngaoundéré v severním Kamerunu. Film sleduje poslední léta Alhajjiova života a soustředí se na vztahy v polygamní rodině z pohledu manželek i jejich manžela. Film (natočen v letech 1997–2001, sestříhán až nyní) zobrazuje způsob života, který je typický pro společnosti a kultury v provinciích Borno a Adamaoua (Nigérie a Kamerun), kde lidé žijí daleko od velkých měst a musejí si zvykat na moderní vzdělání, silnou marginalizaci a rostoucí chudobu. V posledních letech je tento region pod neustálou hrozbou útoku Boko Haram.

Lisbet Holtedahl se narodila v roce 1946 v Kodani. Studovala historii umění a antropologii v Oslu a Paříži. Je profesorkou antropologie a zakladatelkou magisterského programu Vizuální kulturní studia na Univerzitě v Tromsø. Od roku 1970 se věnuje vizuálně etnografickému výzkumu ve východním Nigeru, severním Norsku a severním Kamerunu.

Režie, produkce, kamera: Lisbeth Holtedahl
Střih: Konrad Pilot

Jazyk dialogů: jazyk Fulfude
Jazyk titulků: angličtina, čeština

Uvedení filmu: World Film Festival, Tartu, Estonsko; NAFA Film Festival, Cluj-Napoca,Rumunsko; International Festival of Ethnological Film, Bělehrad

Trailer:

https://vimeo.com/272523236

YOUTUBEŘI MEZI NÁMI

Česká republika, 2018, 20 min
Ester Kolářová
26.01.2019 17:40

Youtubeři mezi námi Krátký etnografický film, v němž šest českých youtuberů hovoří o fenoménu youtube. Zamýšlejí se nad vlivem YouTube na společnost, o svém vztahu k fanouškům a nad tím, proč je vlastně YouTube tak populární. Zároveň se film snaží divákovi ukázat i světy těchto šesti českých youtuberů.

Ester Kolářová vystudovala sociální a kulturní antropologii na Univerzitě v Pardubicích. V současné době studuje doktorát na Katedře etnologie v Praze. Zároveň prvním rokem nastoupila do navazujícího studia dokumentární tvorby na FAMU.

Režie, produkce, kamera, scénář, střih: Ester Kolářová
Jazyk dialogů: čeština
Jazyk titulků: -

PREMIÉRA