FILMY
Itálie, Írán, 2017, 61 min
Camilla Insom, Giulio Squillacciotti
25.01.2019 18:30
Archipelago je cestou plnou starověkých mýtů, rituálů vymítání, zvuků a duchů. Na jihu Íránu, na souostroví v Perském zálivu, vedle sebe žijí lidé a duchové již po dlouhá staletí. Kultura a tradice těchto ostrovů jsou výsledkem střetávání africké diaspory, arabských zemí a Íránu, což vytváří jedinečný systém synkretických přesvědčení. Duchové různých dědictví a původů nazývané Bād (perské slovo pro vítr, pohybující se vzduchem) se zmocňují těl ostrovanů a lze je utišit pouze hudebním rituálem nazývaným Zār. Díky jedinečnému přístupu, který získali zahraniční filmaři, nabízí film příběhy a krajiny každodenního života ostrovanů a jejich rituálů, a za zvuků bubnování a zpěvů poskytuje vzácný a nečekaný pohled na Íránskou islámskou republiku.
Camilla Insom je antropoložka žijící a pracující v Sulejmánie v iráckém Kurdistánu. Absolvovala magisterské studium kulturní antropologie na univerzitě Sapienza v Římě a nyní je doktorandkou v oboru íránských studií na univerzitě L'Orientale v Neapoli. Ve svém výzkumu se zaměřuje na modifikaci kategorie posvátného v různých kontextech prostřednictvím analýzy rituálních praktik a jejich změn. Giulio Squillacciotti je umělec, filmař a výzkumný pracovník žijící a pracující v Miláně a Maastrichtu. Studoval středověké dějiny umění v Barceloně a Římě. Absolvoval magisterské studium vizuálních umění na univerzitě IUAV v Benátkách, kde studoval umění, filozofii, sémiotiku a antropologii. Jeho tvorba je zaměřena zejména na vyprávění příběhů, kulturní vrcholy a způsob, jakým se tradice mění v nových kontextech.
Režie, produkce, scénář, střih: Camilla Insom, Giulio Squillacciotti
Kamera: Giulio Squillacciotti
Jazyk dialogů: perština
Jazyk titulků: angličtina, čeština
Uvedení filmu: 35. filmový festival v Turíně, Itálie; International Festival of Ethnological Film, Bělehrad
Trailer: https://vimeo.com/234164343
Francie, Švýcarsko, Malajsie, 2018, 85 min
Caroline Parietti, Cyprien Ponson
25.01.2019 20:00
V malajském státě Sarawak na Borneu jsou jako první zasaženi odlesňováním „ti, kteří žijí proti proudu“. Penanové, (bývalí) kočovní lovci, jsou uprostřed této bouře: jak žít dál, když se člověku rozpadá celý svět, když krajina, která dávala existenci smysl, doslova mizí před očima a s ní i jazyk, zvyky a duchové? Film nesený písní těch, kteří se odmítají vzdát, vykresluje linie odporu každého z nich tváří v tvář tomuto smrtícímu boji. Vypráví o intimním propojení sladkého a tajného způsobu života s bojem, který zuří ve stínu velkých stromů.
Caroline Parietti a Cyprien Ponson se seznámili během magisterského studia dokumentární tvorby (CREADOC/France). Cyprien získal bakalářský titul v oboru antropologie na univerzitě Lyon 2. Caroline studovala rok etnologii v Neuchâtel (Švýcarsko), než začala studovat komunitní sociální práci, kdy během studia začala používat kameru jako nástroj emancipace.
Režie, kamera, scénář: Caroline Parietti a Cyprien Ponson
Produkce: Les Obliques
Střih: Alex Lumbreras
Jazyk dialogů: jazyk Penan
Jazyk titulků: angličtina, čeština
Trailer: https://vimeo.com/282110965
Česká republika, 2019, 60 min
CASA a hosté Antropofestu
24.01.2019 19:50
Gellnerovský seminář s hosty festivalu Séverine Enjorlas a Magali Bragard, které jsou autorkami snímku Remake of a summer.
Seminář proběhne ve čtvrtek 24.1.2019 od 18.15 v Galerii Lucerna.
Česká republika, 2017, 8 min
Andrea Luková
26.01.2019 15:45
Dokumentární snímek Hanba a zvrácenost dokumentuje první ročník LGBT+ Pilsen Pride festivalu, který se uskutečnil v roce 2017 v Plzni. Zásadním tématem snímku je "coming out" a to nejen ve spojení s LGBT+ lidmi. Co se stane, když na sebe narazí svět lidí, kteří vyšli do ulic šířit lásku a ukázat nenormativitu (nejen) plzeňské společnosti a svět těch, kteří vyšli do ulic s nenávistnými transparenty a výkřiky?
Andrea Luková vystudovala sociální a kulturní antropologii na univerzitě v Plzni. V současné době studuje magisterský program Antropologie minulých populací na katedře Antropologie v Plzni. Svůj vědecký zájem směřuje zejména k otázkám týkajících se evolučního vývoje karpální oblasti našich předků, nicméně od sociálních otázek dnešní společnosti se zcela nedistancovala. Projekt Pilsen Pride, jehož první ročník je hlavním tématem dokumentárního snímku Hanba a zvrácenost, stále trvá a letos se uskuteční již potřetí.
Režie: Andrea Luková
Produkce: Studio vizuální antropologie, Katedra antropologie, Fakulta filozofická, ZČU v Plzni
Kamera, scénář, střih: : Luková Andrea, Makovičková Tereza, Semeráková Michaela
Jazyk dialogů: čeština
Jazyk titulků: angličtina
Alžírsko, Švýcarsko, 2018, 25 min
Pavel Borecký
26.01.2019 18:30
Film situuje diváka do provizorního prostředí zvířecího trhu v Alžírsku. Mezi krmením a čekáním se člověk naladí na těla koz a velbloudů, nejstarších společníků arabských mužů. Jak se přesouváme hlouběji do pouště, prostředí se změní v obětní zónu a odhaluje svá temná geopolitická tajemství. Senzorický etnografický film vás přiměje přemýšlet o banalitě vysídlování, omezení a vykořisťování na území mimo dohled lidí.
Pavel Borecký je sociální antropolog, dokumentarista a sociální inovátor. Je spoluzakladatelem oceněné výzkumné organizace Anthropictures, realizoval nejrůznější projekty v Srbsku, Peru, Estonsku a České republice a produkoval několik etnografických filmů. Aktuálně působí na univerzitě v Bernu, zkoumá taktiky řešení nedostatku vody v Jordánsku a pracuje na novém filmu, knize a zvukové instalaci.
Režie, kamera, střih: Pavel Borecký
Produkce: Institut of Social Anthropology, University of Bern
Scénář: Pavel Borecký, Franziska Voigt
Jazyk dialogů: arabština
Jazyk titulků: angličtina, čeština
Trailer: https://vimeo.com/282462351
Belgie, 2017, 85 min
Grace Winter, Luc Plantier
26.01.2019 21:00
Film sleduje osudy markýze de Wavrin, prvního bílého muže, který na konci 20. let natočil „lovce lebek“ Chívary. Mezi lety 1920 a 1938 natočil více než 6000 metrů filmu a stal se tak uznávaným průzkumníkem a etnografem. Díky zachování tohoto filmového dědictví Královským belgickým filmovým archivem Cinemathèque se nyní můžeme seznámit s markýzem de Wavrin, obráncem a přítelem indiánů z horní Amazonie a skutečným filmařem.
Po studiích dějin umění a sociální antropologie na ULB pokračovala Grace Winter ve studiu na Sorbonně. V roce 1979 nastoupila do distribuční společnosti Progrès Films a 18 let byla její ředitelkou. Po uzavření Progrès Films v roce 2002 se vrátila na pozici výzkumného pracovníka do královského belgického filmového archivu Cinémathèque. „Marquis de Wavrin“ je jejím prvním filmem.
Luc Plantier studoval lingvistiku na univerzitě v Avignonu, absolvoval magisterské studium kinematografie v Lyonu a následně získal postgraduální kvalifikaci ve střihu od IAD (The Broadcasting Arts Institution) v Louvain-La-Neuve. Režíroval dva rozhlasové dokumenty a „Marquis de Wavrin“ je jeho prvním filmem.
Režie: Grace Winter, Luc Plantier
Produkce: Image Création
Kamera: Marquis de Wavrin, Dominique Henry
Scénář: Grace Winter
Střih: Luc Plantier
Jazyk dialogů: francoužština
Jazyk titulků: angličtina, čeština
trailer: https://vimeo.com/308442558
Česká republika, 2018, 10 min
Viktorie Hermanová, Štěpánka Hemplová, Libuše Pipotová, Andrea Žižková
26.01.2019 15:55
Navzdory tomu, že totalitní režim padl již dávno, formy uměleckého undergroundového hnutí přežívají dodnes. Skupiny mladých lidí, kteří si dělají, co chtějí navzdory okolnostem, existovaly vždycky a všude. Máničky byly, jsou a budou!
Čtveřice studentek Sociální a kulturní antropologie FF ZČU se vydala do neutěšených hlubin současného undergroundu objevovat jeho novou podobu.
Autorky jsou studentky 3. ročníku bakalářského oboru Sociální a kulturní antropologie FF ZČU.
Režie: Viktorie Hermanová, Štěpánka Hemplová, Libuše Pipotová, Andrea Žižková
Produkce: Studio vizuální antropologie, katedra antropologie, fakulta filozofická, ZČU v Plzni
Česká republika, 2019, 30 min
Bohdan Heblík, Petr Hora
25.01.2019 18:00
Ready-made básně z emailové konverzace s A-teamem – zahájení 10. ročníku Antropofestu.
Přednes: Bohdan Heblík, klavír: Petr Hora
Deset ročníků Antropofestu, mezinárodní přehlídky filmů se sociálně-antropologickou tématikou. Deset plakátů (2010-2019) mapujících práci Bohdana Heblíka, grafického designéra na volné noze. Deset let kreativity, zmaru a sebevykrádání. Deset pokusů o vizuální řeč na téma: nauka o člověku. Deset odstínů oranžové barvy.
Bohdan Heblík (*1978) je grafický designér na volné noze. S A-teamem spolupracuje 10 let. Účastnil se všech soutězí a vyhrál všechny ceny. Nikoli však za grafickou úpravu Antropofestu. Nestuduje. Portfolio prací na: www.kofila.com.
Petr Hora (*1981) se narodil v Chrudimi a studoval varhany a skladbu na Konzervatoři v Teplicích. Neúčastnil se žádných soutěží a taktéž nevyhrál žádné ceny. S Antropofestem spolupracuje od jeho začátku kdy připravil většinu hudebních podkresů do znělek přehlídky. Od roku 2014 studuje skladbu na Akademii múzických umění pod vedením Luboše Mrkvičky.
Francie, 2017, 96 min
Séverine Enjolras, Magali Bragard
24.01.2019 18:15
Během jednoho léta se v Paříži a na jejích předměstích dvě mladé režisérky pokoušejí o remake „Chroniques d'un été“ (Kronika jednoho léta), padesát let po vzniku tohoto kultovního filmu od Rouche a Morina. Netradiční portrét dnešního mládí, jako zrcadlový obraz šedesátých let, který prozkoumává otázky „cinéma verité“.
Séverine Enjolras a Magali Bragard studovaly vizuální antropologii v Paříži pod vedení Jeana Rouche. V roce 2009 spolurežírovaly krátký dokumentární film „Dombes“ o studiu a řízení zdravotního rizika. Obě vyučují dokumentární film a v letech 2007 a 2008 uspořádaly filmový festival na Západním břehu.
Režie, kamera, scénář: Séverine Enjorlas, Magali Bragard
Produkce: Survivance
Střih: Magali Bragard, Thomas Laufer
Jazyk dialogů: francoužština
Jazyk titulků: angličtina, čeština
Ocenění filmu: Award of Excellence in Visual Anthropology, Ethnocineca, Vídeň, Rakousko
Autorky budou hosty 173. Gellerovského semináře, který proběhne po projekci snímku v Galerii Lucerna
Trailer: https://vimeo.com/237268706
Austrálie, Francie, Pobřeží slonoviny, Maroko, 2018, 81 min
David Fedele, Kumut Imesh
26.01.2019 19:25
Příběhy západoafrických migrantů a uprchlíků jsou léta vyprávěny očima zahraničních novinářů. Nyní přinášíme pohled zevnitř. Film sleduje Kumuta Imeshe, uprchlíka z Pobřeží slonoviny, který nyní žije ve Francii, když se vrací na africký kontinent a pokouší se zopakovat stejnou cestu, kterou podnikl, když byl donucen utéct před občanskou válkou ve své zemi… Tentokrát však s kamerou v ruce. Kumut cestuje sám a dokumentuje vlastní cestu, jednak jako hlavní protagonista příběhu před kamerou, jednak jako osoba za kamerou, a odhaluje lidský boj za svobodu a důstojnost na jedné z nejnebezpečnějších migračních tras na světě. Kontroverzní filmový experiment, odvážná cesta a jedinečná spolupráce mezi filmařem a uprchlíkem, která se neobejde bez důsledků.
David Fedele je oceňovaný dokumentarista, který se zajímá zejména o problematiku kulturní, humanitární a sociální spravedlnosti. Jeho filmy byly promítány po celém světě a David nyní většinu času tráví mezi evropským a africkým kontinentem. Kumut Imesh pochází z Pobřeží slonoviny a v roce 2004 byl donucen uprchnout před občanskou válkou ve své zemi. Nejprve se usídlil v Maroku, kde strávil 7 let a spolupracoval s nevládními organizacemi a sdruženími pracujícími s migranty. V roce 2013 se v Maroku seznámil s filmovým režisérem Davidem Fedelem. Během této doby se začal zajímat o dokumentární tvorbu a zrodila se myšlenka natočit film sledující jeho cestu napříč Afrikou. V roce 2014 byl Kumutovi udělen azyl v Evropě a v současnosti žije ve Francii, kde pracuje jako webmaster. Zároveň je zakladatelem a předsedou sdružení ASCORE (Actions of Solidarity for Refugees), které se věnuje sociální a vzdělávací integraci žadatelů o azyl.
Režie, scénář: David Fedele, Kumut Imesh
Produkce: David Fedele Films
Kamera: Kumut Imesh
Střih: David Fedele
Jazyk dialogů: francoužština, angličtina
Jazyk titulků: angličtina, čeština
Trailer: https://youtu.be/nP-vs31b-ZY
Česká republika, 2018, 35 min
Vít Smrčka
26.01.2019 16:35
Film zaznamenává zanikající prvky tradiční lidové kultury na Valašsku. Velice cennou částí filmu je zaznamenaná svážka dřeva v Beskydech na saních. Film má i jemný příběh 96 letého člověka, který svým způsobem reprezentuje zmizelé "staré" Valašsko, přitom žije v současné technické době.
Vít Smrčka je vystudovaný novinář a etnograf. Je autorem filmu o ruční svážce dřeva na saních „Krkonošské rohačky", který vysílala Česká televize v roce 2008. Dále se věnoval dějinám oboru a vydal knihu „ Dějiny psané národopisem". Spoluautor a kameraman filmu Aleš Smrčka je rovněž etnograf.
Režie: Vít Smrčka
Kamera: Aleš Smrčka
Produkce, scénář: Vít a Aleš Smrčkovi
Střih: Miloslav Liška
Jazyk dialogů: čeština
Jazyk titulků: -
Jižní Afrika, 2018, 24 min
Roger Horn
25.01.2019 22:05
Filmový snímek „The Sisterhood: Visits with my Friends“ je natočený Feebee Lee Von Diamond, transgender zaměstnankyní vinařství v jihoafrickém městě Stellenbosch. Feebee pozoruje, provokuje a diskutuje o neúspěšných romantických vztazích, náboženství, opileckých příhodách a rodinné ztrátě s blízkým okruhem přátel. V protikladu k většině filmů o životě transgender jedinců na globálním Jihu se režisér Roger Horn a Feebee vyhýbají tomu, aby se soustředili na soutěže krásy, sexuální orgány nebo konkrétní transgender práva. Místo toho poskytují leckdy nepříjemný pohled na každodenní naděje, obavy, boje a ztráty této skupiny přátel. Na makroúrovni jsou tito pracovníci ve vinařství v současné jihoafrické společnosti často přehlíženi kvůli stigmatu, které obklopuje zaměstnance v regionu, kteří prožili dlouhou historii vykořisťování a alkoholismu. Na mikroúrovni v rámci svých vlastních komunit tato skupina dlouholetých přátel kvůli svým sexuálním preferencím a volbě životního stylu sdílí své pouto s diváky, která není vždy ideální, ale nakonec odhaluje jejich nehynoucí vzájemnou podporu.
Roger Horn přednáší vizuální antropologii na univerzitě v Kapském Městě v Jižní Africe a čerpá inspiraci ze své 19leté zkušenosti v různých oborech a médiích. V současnosti se Roger věnuje doktorskému studiu vizuální antropologie, kde pokračuje ve výzkumu a rozšiřování materiálu prezentovaného v jeho filmech o zimbabwských ženách žijících v Kapském Městě – „These Objects, Those Memories“ (2015), „Migrant Dilemma“ (2017), a „Research / Souvenir (Dialogues)“ (2018). První zmíněný byl uveden na Antropofestu 2017.
Režie, produkce, scénář, střih: Roger Horn
Kamera: Feebee Lee Von Diamond
Jazyk dialogů: angličtina, afrikánština
Jazyk titulků: angličtina, čeština
Trailer: https://vimeo.com/242777295
Norsko, 2017, 85 min
Lisbet Holtedahl
26.01.2019 14:00
Alhajji Ibrahim je islámský učenec, který již 46 let působí jako soudce v sultanátu Ngaoundéré v severním Kamerunu. Film sleduje poslední léta Alhajjiova života a soustředí se na vztahy v polygamní rodině z pohledu manželek i jejich manžela. Film (natočen v letech 1997–2001, sestříhán až nyní) zobrazuje způsob života, který je typický pro společnosti a kultury v provinciích Borno a Adamaoua (Nigérie a Kamerun), kde lidé žijí daleko od velkých měst a musejí si zvykat na moderní vzdělání, silnou marginalizaci a rostoucí chudobu. V posledních letech je tento region pod neustálou hrozbou útoku Boko Haram.
Lisbet Holtedahl se narodila v roce 1946 v Kodani. Studovala historii umění a antropologii v Oslu a Paříži. Je profesorkou antropologie a zakladatelkou magisterského programu Vizuální kulturní studia na Univerzitě v Tromsø. Od roku 1970 se věnuje vizuálně etnografickému výzkumu ve východním Nigeru, severním Norsku a severním Kamerunu.
Režie, produkce, kamera: Lisbeth Holtedahl
Střih: Konrad Pilot
Jazyk dialogů: jazyk Fulfude
Jazyk titulků: angličtina, čeština
Uvedení filmu: World Film Festival, Tartu, Estonsko; NAFA Film Festival, Cluj-Napoca,Rumunsko; International Festival of Ethnological Film, Bělehrad
Trailer:
https://vimeo.com/272523236
Česká republika, 2018, 20 min
Ester Kolářová
26.01.2019 17:40
Krátký etnografický film, v němž šest českých youtuberů hovoří o fenoménu youtube. Zamýšlejí se nad vlivem YouTube na společnost, o svém vztahu k fanouškům a nad tím, proč je vlastně YouTube tak populární. Zároveň se film snaží divákovi ukázat i světy těchto šesti českých youtuberů.
Ester Kolářová vystudovala sociální a kulturní antropologii na Univerzitě v Pardubicích. V současné době studuje doktorát na Katedře etnologie v Praze. Zároveň prvním rokem nastoupila do navazujícího studia dokumentární tvorby na FAMU.
Režie, produkce, kamera, scénář, střih: Ester Kolářová
Jazyk dialogů: čeština
Jazyk titulků: -
PREMIÉRA