ANTROPOFEST je mezinárodním festivalem filmů se sociálně antropologickou tématikou.
Jeho cílem je nabídnout laické i odborné veřejnosti filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Může jít o snímky pořizované v rámci terénního výzkumu odkazující na sociální či kulturní antropologii, nebo filmy a videa zaměřené na vizuální stránku zkoumaného. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů totiž můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, a to považujeme za obzvlášť důležité.
ANTROPOFEST je organizován stejnojmenným spolkem založeným v květnu 2010 absolventy studijního oboru sociální antropologie (více viz O NÁS) . Festival a veškeré dění kolem něj zajišťujeme zcela na dobrovolnické bázi.
Festival se koná každým rokem vždy na konci ledna v Praze, kde probíhá hlavní filmová přehlídka. V průběhu jara pak s našimi partnery pořádáme tzv. „Ozvěny Antropofestu“ v dalších českých i slovenských městech. Např. v Brně, Pardubicích, Bratislavě, Nitře a dalších městech.
V Indii, v Uttar Pradeshi, bojuje žena proti nespravedlnosti a mužskému násilí. Tou ženou je Sampat Pal, která založila Pink gang. Tisíce žen nyní bojují společně v růžových šatech a s růžovými holemi.
Režie: Enrico Bisi
Enrico se narodil v roce 1975. Vystudoval Univerzitu v Turíně v Itálii, obor Literatura a filosofie. Od roku 2000 je nezávislým režisérem a střihačem.
Switzerland, 2010, 50 min
Lea Furrer
29.01.2011 18:55
Anthony a Robert, dva mládenci z Nairobi, poskytují divákovi náhled do svých každodenních životů. S kamerou v ruce natáčí a komentují život na ulicích a v Halfway Centru. Tak se dozvídáme nejen o jejich životních zkouškách a trápeních, ale i o jejich smyslu pro humor a plánech do budoucna, které jsou plné naděje. Pohybující se obrázky jsou přesvědčivé hlavně svou autenticitou. Tím, že kamera byla dána do rukou přímo protagonistům, se dynamicky změnila perspektiva příběhu. Toto mění nejen pohled na celou problematiku, ale i samotný průběh filmu.
Režie, produkce, střih: Lea Furrer
Lea se narodila v roce 1984 ve Švýcarsku, kde vyrůstala a prožila tři roky v Brazílii. Má magisterský titul ze sociální antropologie, filmových studií a sociální pedagogiky z Univerzity v Curychu. Film Chokora byl součástí její diplomové práce v oboru sociální antropologie. V současné době pracuje jako sociální pracovník s dětmi a mládeží v Curychu.
Czech Republic, 2010, 25 min
Martin Šmoldas
29.01.2011 16:10
Krajanská obec Holuboje, byla v tzv. Besarábii (území dnešního Moldavska) založena českými kolonisty už v roce 1864. V pestré národnostní směsici tohoto regionu si holubojští krajané uchovaly prvky jazyka a lidové kultury, v Čechách mnohdy již dávno zapomenuté. Unikátní je hlavně soubor dechové hudby, který v obci nepřetržitě funguje (i s řadou českých písniček) už neuvěřitelných 146 let.
I přes tyto folklórní zajímavosti jsou však místní lidé svázáni se stejnými problémy jako všichni obyvatelé izolovaného a chudého Moldavska. Rozvrat hospodářství, rozpad zemědělských družstev a každodenní existenční problémy, které ohrožují i fungování samotné dechovky. Autor snímku nás seznamuje se čtyřmi postavami, obyvateli Holuboje, kteří nám postupně dávají nahlédnout do minulého i současného života krajanů v Moldávii.
Režie, produkce, kamera, střih: Martin Šmoldas
Martin Šmoldas studuje sociální antropologii na Univerzitě Pardubice. V rámci studia se účastnil několika výzkumů. Mezi jinými i v české krajanské obci Holuboje, v Moldavsku.
Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah sdělení odpovídá výlučně autor. Sdělení nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jeho obsahem.
KONTAKT
Neváhejte se nás zeptat, či rovnou poslat film (s vyplněnou přihláškou) na e-mailovou adresu:
[email protected]