ANTROPOFEST je mezinárodním festivalem filmů se sociálně antropologickou tématikou.
Jeho cílem je nabídnout laické i odborné veřejnosti filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Může jít o snímky pořizované v rámci terénního výzkumu odkazující na sociální či kulturní antropologii, nebo filmy a videa zaměřené na vizuální stránku zkoumaného. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů totiž můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, a to považujeme za obzvlášť důležité.
ANTROPOFEST je organizován stejnojmenným spolkem založeným v květnu 2010 absolventy studijního oboru sociální antropologie (více viz O NÁS) . Festival a veškeré dění kolem něj zajišťujeme zcela na dobrovolnické bázi.
Festival se koná každým rokem vždy na konci ledna v Praze, kde probíhá hlavní filmová přehlídka. V průběhu jara pak s našimi partnery pořádáme tzv. „Ozvěny Antropofestu“ v dalších českých i slovenských městech. Např. v Brně, Pardubicích, Bratislavě, Nitře a dalších městech.
V Indii, v Uttar Pradeshi, bojuje žena proti nespravedlnosti a mužskému násilí. Tou ženou je Sampat Pal, která založila Pink gang. Tisíce žen nyní bojují společně v růžových šatech a s růžovými holemi.
Režie: Enrico Bisi
Enrico se narodil v roce 1975. Vystudoval Univerzitu v Turíně v Itálii, obor Literatura a filosofie. Od roku 2000 je nezávislým režisérem a střihačem.
Belgium, 2011, 15 min
Petar Veljacic
28.01.2011 22:40
V současné kultuře jsme všichni vedeni k životu a reprodukci v dvougenderových společnostech a bereme na sebe role „přirozeně“ předurčené biologickým pohlavím člověka. Některé studie s tím nesouhlasí.
Režie, produkce, kamera, střih: Petar Veljačic
Petar se narodil v roce 1979 v Aleksinači v Jugoslávii. Vystudoval na Univerzitě v Bělehradu na katedře Etnologie a antropologie. Své filmové vzdělání odstartoval na filmové škole Academy of Film Center v Bělehradě a později ho dál rozvíjel na poli vizuální antropologie. Od roku 2009 žije a pracuje v Bruselu.
Czech Republic, 2010, 26 min
Jiřina Kosíková
29.01.2011 14:00
Věra Fialová se narodila na konci 1. světové války jako nemanželské dítě Češky a Poláka - ruského válečného zajatce. Ve starém kufru má uloženy písemné a obrazové dokumenty z 1. a 2. světové války. V jejích vzpomínkách, doprovázených zpěvem písní z rodinného repertoáru, jsou zachyceny "malé dějiny" - životní příběh jedné ženy na pozadí velkých historických událostí 20. století.
Sestřih ze záznamů pořízených během etnologického terénního výzkumu v letech 2007 a 2009. Film vznikl v rámci výzkumného záměru Etnologického ústavu AV ČR, v.v.i. Praha "Kulturní identita a kulturní regionalismus v procesu formování etnického obrazu Evropy" (reg.č. AV0Z90580513).
Režisérka Jiřina Kosíková (*1952) pracuje jako etnoložka v Etnologickém ústavu AV ČR, v.v.i. Praha - pracoviště Brno. Specializace: Vizuální antropologie. Využití videozáznamu jako metody a techniky terénního výzkumu.
Produkce: Etnologický ústav AV ČR, v.v.i., Veveří 97, 602 00 Brno
Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah sdělení odpovídá výlučně autor. Sdělení nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jeho obsahem.
KONTAKT
Neváhejte se nás zeptat, či rovnou poslat film (s vyplněnou přihláškou) na e-mailovou adresu:
[email protected]