ANTROPOFEST je mezinárodním festivalem filmů se sociálně antropologickou tématikou.
Jeho cílem je nabídnout laické i odborné veřejnosti filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Může jít o snímky pořizované v rámci terénního výzkumu odkazující na sociální či kulturní antropologii, nebo filmy a videa zaměřené na vizuální stránku zkoumaného. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů totiž můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, a to považujeme za obzvlášť důležité.
ANTROPOFEST je organizován stejnojmenným spolkem založeným v květnu 2010 absolventy studijního oboru sociální antropologie (více viz O NÁS) . Festival a veškeré dění kolem něj zajišťujeme zcela na dobrovolnické bázi.
Festival se koná každým rokem vždy na konci ledna v Praze, kde probíhá hlavní filmová přehlídka. V průběhu jara pak s našimi partnery pořádáme tzv. „Ozvěny Antropofestu“ v dalších českých i slovenských městech. Např. v Brně, Pardubicích, Bratislavě, Nitře a dalších městech.
Česká republika, 2011, 50 min
Petra Ludvíková
27.01.2012 21:15
Desmond Love je vyzrálý muž a tak se cítí a chová. Rád kouří dýmku a stará se o své kachny. Muži obvykle rádi mluví o svých autech a Dessyho oblíbeným tématem jsou jeho dva nákupní vozíky. Má je zaparkované před domem a rád si na nich vylepšuje nejrůznější maličkosti. Desmond je jedním z residentů camphillu Clanabogan, to znamená člověk s mentálním handicapem. V rámci terapie se učí psát na počítači. Píše svůj příběh. Dokumentární film proložený krátkými animacemi dává nahlédnout do Dessyho vzpomínek. - slůvko po slůvku, přesně tak, jak si je zapamatoval. Zároveň zde máme možnost vidět i Dessyho domov a fungování komunity camphill s jejími stálými obyvateli: mentálně postiženými, mladými dobrovolníky a lidmi, kteří camphill řídí.
Petra pracuje jako projektová manažerka Paláce Akropolis a také moderátorka Radia 1. Organizuje kulturní akce, zahraniční koncerty, hudební workshopy atd. V minulosti pracovala např. jako editorka žánrových pořadů v TV Óčko a v produkci výročních filmových cen Český lev v produkční společnosti VAC. Love Story je její filmový debut, který natočila ve spolupráci se zkušeným kameramanem Martinem Čechem, zvukařem Petrem Stýblem a střihačkou Lucií Haladovou. v Camphillu Clanabogan, kde je film natáčen, nejprve strávila 3 měsíce jako dobrovolnice.
Režie a produkce: Petra Ludvíková
Jazyk dialogů: Angličtina
Jazyk titulků: Čeština
Argentina/Switzerland, 2008, 50 min
Nadine Luchinger
30.01.2010 19:45
Country Clubs nebo také ‘Countries’ jsou uzavřené komunity na okraji Argentinských velkoměst. Pod bdělým dohledem najatých soukromých bezpečnostích firem působí kluby jako oázy klidu pro majetné argentinské občany. V tomto prostředí si lidé v ‘Countries’ užívají zdánlivě idilickou a bezpečnou pohodu obklopenou tenisovými kurty, fotbalovými, golfovými a polo hřišti, obchodními zónami a někdy dokonce i soukromými školami. Přesto všechno film ukazuje dilema a vnitřní nepokoj vyvolených, kteří se narodili do této privilegované pozice ve státě, který většině obyvatel nezvládá poskytnout sociální zabezpečení, spravedlnost nebo mír.
Jazyk dialogů: Španělština
Jazyk titulků: Angličtina
Germany, 2006, 15 min
Martin Gruber
30.01.2010 22:05
V létě roku 2001 hostil Göttingen konferenci s názvem »Původ visuální antropologie - skládání minulosti« . Setkali se zde významné osobnosti této subdisciplíny, aby diskutovali o její historii. Tři studenti se zajímali o jejich představy budoucnosti vizuální antropologie a natočili hned několik rozhovorů s filmaři a badateli, kterými jsou Jean Rouch, Ian Dunlop, Paul Henley, Karl Heider, Howard Morphy, Peter Crawford, Harald Prins a Jay Ruby.
»Budoucnost vizuální antropologie« představuje společná témata, která byla během konference zmíněna a která nabízí odlišné perspektivy. Film je reflexí toho, jak lidé mluví a přemýšlejí o budoucnosti, současnosti a miulosti vizuální antropologie v roce 2001.
Jazyk dialogů: Angličtina, Francouština
Jazyk titulků: Angličtina