ÚVOD
ANTROPOFEST je mezinárodním festivalem filmů se sociálně antropologickou tématikou.
Jeho cílem je nabídnout laické i odborné veřejnosti filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Může jít o snímky pořizované v rámci terénního výzkumu odkazující na sociální či kulturní antropologii, nebo filmy a videa zaměřené na vizuální stránku zkoumaného. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů totiž můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, a to považujeme za obzvlášť důležité.
ANTROPOFEST je organizován stejnojmenným spolkem založeným v květnu 2010 absolventy studijního oboru sociální antropologie (více viz O NÁS) . Festival a veškeré dění kolem něj zajišťujeme zcela na dobrovolnické bázi.
Festival se koná každým rokem vždy na konci ledna v Praze, kde probíhá hlavní filmová přehlídka. V průběhu jara pak s našimi partnery pořádáme tzv. „Ozvěny Antropofestu“ v dalších českých i slovenských městech. Např. v Brně, Pardubicích, Bratislavě, Nitře a dalších městech.
FILMY
Estonia, 2010, 68 min
Liivo Niglas
28.01.2012 13:15
Snímek pojednává o starodávném zvyku chytání sobů do sítí. Děj se odehrává na Kamčatce na dalekém ruském východě, kde přežívá už jen méně než 20 lidí hovořící jazykem Itelmen. Film zachází až za původní záměr zachytit jazyk a způsob lovu, které jsou ještě v živé paměti, ale již se nepraktikují. Během celého filmu vnímají dva lovci divoké prostředí a vesnice Kamčaky jako starou domovinu, nostalgii, rezignovanost a naději.
Liivo Niglas se narodil v Estonsku v roce 1970 a v současné době vyučuje etnologii na Universitě v Tartu, Estonsko. Zároveň řídí nezávislou produkční společnost zaměřující se na antropologické filmy, Mp Doc. Filmy vytvářel na Sibiři, v Africe, Střední Asii a Severní Americe. Mezi jeho práce patří “The Brigade” (2000), “Yuri Vellas´s World” (2003), “Adventure High” (2004), “Making Rain” (2007).
Režie a produkce: Liivo Niglas
Jazyk dialogů:Ruština, jazyk Itelmen
Jazyk titulků: Angličtina
Uvedení filmu (výběr):
International Festival of Ethnological Film, Bělehrad, Srbsko, 2011. Oceněno hlavní cenou.
Sardinia International Ethnographic Film Festival, Nuoro, Italy, 2010
Festival of Visual Anthropology ASPEKTY, Torun, Polsko, 2010
Parnu International Documentary and Anthropology Film Festival, Parnu, Estonsko, 2011
Great Britain, 2011, 65 min
M.Rutten, S. Verstappen, I.Makay
28.01.2012 12:00
Mladí v rozvojových zemích sní o životě na Západě. Doufají, že si vydělají peníze a získají zkušenost v zahraničí, která jim pomůže ke zlepšení postavení doma. Ale když přijedou, skončí s podřadnými pracemi a přespávají v domech ostatních dřívějších imigrantů.
Tento film líčí každodenní život v jednom z těchto domů ve východním Londýně. Palandy jsou obsazeny mladými Indy přicházejícími z relativně majetných rodin v Gujaratu. Když se vrací zpět do Indie, rodiče mají od svých dcer a synů velká očekávání. Naplní tito mladí sny jich samých a jejich rodin?
Sanderien Verstappen PhD., je výzkumnice v oboru antropologie na univerzitě v Amsterodamu. Její výzkumné projekty se soustředí na dopad emigrace a remitace v centrálním Gujaratu (India).
Mario Rutten je profesor komparativní antropologie a sociologie Asie na univerzitě v Amsterdamu. Mario provedl rozsáhlé výzkumy v oblasti mimoměstského podnikání a pracovních vztahů v Indii, Indonésii a Malajsii a indických migrantů v Evropě a jejich spojení s domovem v Gujaratu, Indie.
Isabelle Makay je vizuální antropoložka / dokumentaristka a učí na Design Academy v Eindhovenu. Režírovala několik krátkých dokumentů.
Režie: M.Rutten, S. Verstappen, I.Makay
Produkce: Josaphatpark Productions BVBA
Jazyk dialogů: Angličtina, Gujarati
Jazyk titulků: Angličtina, Čeština
Norway, 2007, 57 min
Rossella Ragazzi
28.01.2012 20:40
Film vypráví o setkání Sary Marielle Gaup a Lawra Somby, dvou mladých zpěváků joik (pěvecké technika Sami) narozených na severu a jihu Sápmi (kulturního centra národu Sami v severním Norsku, Švédsku, Finsku a Rusku). Setkali se během kreativního hudebního projektu “Adjágas”, což v jazyce Sami znamená „Země mezi spánkem a bděním”. V tomto zvláštním státě můžeme poodhalit realitu a naladit se do opravdových a původních písní joik. Díky možnosti koncertovat s hudebníky z jiných oblastí a přizpůsobovat svou produkci vnímanému kontextu sbližuje Adjágas hudebně-textové způsoby joik s mezinárodní hudební scénou. Protagonisté vyjadřují různé styly života a obavy, reflektují, co znamená být mladý umělec pocházející z domorodého prostředí a muset si vybojovat cestu do hudebního průmyslu. Film také pojednává o tom, co nás z minulosti vede k porozumění a jak Joik spojuje každodenní život, politiku a spiritualitu a stává se jazykem léčícím rány z koloniální historie.
Rossella Ragazzi se narodila v Římě, Itálii v roce 1965. Filmařka, etnografka a docentka vizuální antropologie a museologie na universitě v Tromsø, Norsko. Absolvovala National Italian Film School v Římě a univerzitu v Paříži a získala PhD ve vizuální antropologii v Irsku. Spolu s Britt Kramvig a Ingeborg Solvang založila v roce 2003 filmovou společnost Sonar Film.
Režie: Rossella Ragazzi
Produkce:Sonar Film Tromso
Jazyk dialogů: Angličtina, Sami, Norština
Jazyk titulků: Angličtina, Čeština