ÚVOD

ANTROPOFEST je mezinárodním festivalem filmů se sociálně antropologickou tématikou.

Jeho cílem je nabídnout laické i odborné veřejnosti filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Může jít o snímky pořizované v rámci terénního výzkumu odkazující na sociální či kulturní antropologii, nebo filmy a videa zaměřené na vizuální stránku zkoumaného. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů totiž můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, a to považujeme za obzvlášť důležité.

ANTROPOFEST je organizován stejnojmenným spolkem založeným v květnu 2010 absolventy studijního oboru sociální antropologie (více viz O NÁS) . Festival a veškeré dění kolem něj zajišťujeme zcela na dobrovolnické bázi.

Festival se koná každým rokem vždy na konci ledna v Praze, kde probíhá hlavní filmová přehlídka. V průběhu jara pak s našimi partnery pořádáme tzv. „Ozvěny Antropofestu“ v dalších českých i slovenských městech. Např. v Brně, Pardubicích, Bratislavě, Nitře a dalších městech.

V pořadí již osmý ročník festivalu proběhne ve dnech od 27.1. do 28.1.2017 v Praze.

NOVINKY

09
05

Srdečně vás zveme na brněnské Ozvěny Antropofestu v pondělí 11.5. od 17h do kavárny Falk (Gorkého ul. ). Mužete se těšit na filmy Commom Roads, Ulice spojuje a Lakros,po kterém vás čeká i diskuze s autory. 

29
04

Ve středu 29.4. od 19:00 si  můžete v pardubickém Klubu 29 vychutnat filmy Ulice spojuje (následuje debata s autorkou), Orchard Keepers a Honey.

31
01

Omlouváme se všem příznivcům Antropofestu, ale nedělní projekce filmu Bertsolari je zrušena.

22
01

Workshopy "Lakros - způsoby pohledu" a "Common Roads - reaserch and production context" a promítání filmu Bertsolari proběhne v Café Jedna ve Veletržním paláci, Dukelských hrdinnů 530/47, Praha 7.

16
01

Jsme potěšeni, že na Antropofestu 2015 přivítáme tyto hosty: Livii Šavelkovou a Milana Durňaka (Lakros), Lanu Askari (Haraka Baraka), Tommiho Mendela (Common Roads), Adélu Košařovou (Odpad na talíři), Annu Dvořákovou (Ulice spojuje), MIchala Pavláska (Druhé Vojvodovo), Frodeho Storaase (The Go-Between), Christine M. Janney (Living Quechua) a Libora Duška, autora výstavy.

více novinek

PROGRAM

29.01.2015

29.01.2015

30.01.2015

31.01.2015

01.02.2015

FILMY

COMMON ROADS - REASERCH AND PRODUCTION CONTEXT, CAFÉ JEDNA / 60 MIN

Švýcarsko, 2015, 60 min
Tommi Mendel
31.01.2015 15:00

Autor filmu Tommi Mendel bude hovořit o výzkumném kontextu, hlavních výzkumných otázkách, teoretickém pozadí, metodologii a výsledcích.

Akce proběhne v Café Jedna (kavárna Národní Galerie, Dukelských hrdinnů 530/47, Praha 7).

THE PUPPET´S CEMETERY / 15 MIN

Burkina Faso, Španělsko, 2014, 15 min
E. Molina
31.01.2015 21:25

Desirée zasvětil celý svůj život loutkám, ale musí se s nimi na chvíli rozloučit. Jeho kamarádka Fabe se však rozhodla vytvořit vlastní loutkové představení, aby děti naučila, jak je důležité chodit do školy.
Hřbitov loutek v Ouagadougou v Burkina Fasu je výchozím bodem tohoto příběhu plného snů a cílů.

Režie, kamera, scénář, střih: Elena Molina
Produkce: Ariadna Dot

Jazyk dialogů: francouzština
Jazyk titulků: angličtina, češtin

Elena Molina studovala audiovizuální komunikaci na Universidad Complutense v Madridu. Studia dokončila na italské Università degli Studi di Perugia a Universitat Pompeu Fabra v Barceloně v roce 2005.
Spolupracovala s několika španělskými produkčními společnostmi, např. Playtime sl., Canónigo Films, Kilimanjaro Prod., BNC Productions aj. jako asistentka režie, kameramanka a střihačka.
Má ráda dokumentární filmy, má za sebou dvouletou zkušenost v roli režisérky krátkých dokumentárních filmů pro katalánskou televizi a také se podílela na produkci a fotografování posledních čtyř ročníků Creative Documentary Workshop v Francesca Bonnemaison Women Cultural Centre v Barceloně.

Festivaly (výběr):
Film Festival for Women in Harare, Zimbabwe
Women and Films Festival - Best short Doc Award
Femcine, Santiago, Chile
Festival Int. Cine, Pamplona, Španělsko

BERTSOLARI / 85 MIN

Španělsko, Francie, Baskicko, 2011, 85 min
A. Altuna
01.02.2015 14:00

Bertsolari je dokumentární film natočený v roce 2011, jehož ústředním tématem je fenomén básnické improvizace v Baskicku. Film je koláží improvizovaných básní, výpovědí básníků, komentářů badatelů v oblasti improvizované literatury a záznamů z básnických klání. Poukazuje na unikátní formu básnické improvizace v baskičtině, stejně jako na obecný význam improvizovaného umění slova pro současnou společnost.

Režie: Asier Altuna
Produkce: Txintxua Films
Kamera: Gaizka Bourgeaud

Jazyk dialogů: baskičtina, španělština, angličtina
Jazky titulků: angličtina, čeština

Scénárista a režisér Asier Altuna se narodil v Bergaře (Baskicko) v roce 1969. Je znám svými snímky Aupa Etxebeste (2005) a Bertsolari (2011).

více filmů

PARTNEŘI

KONTAKT

Neváhejte se nás zeptat, či rovnou poslat film (s vyplněnou přihláškou) na e-mailovou adresu:

PŘIHLÁŠKA

Film můžete přihlásit přes online formulář ZDE, nebo emailem či poštou. Viz níže.
 • Pro přihlášení filmu na festival Antropofest je nutné vyplnit přihlášku a zaslat ji společně s jednu kopií filmu na DVD (anglické titulky jsou vyžadovány u cizojazyčných snímků), fotografií z filmu v tiskové kvalitě a souhlasit s níže uvedenými podmínkami a požadavky uvedenými v přihlášce. (Přihláška ke stažení zde: DOC, PDF)
 • Při výběru filmů bude zohledněna relevantnost k daným antropologickým tématům. Pozornost bude věnována i obsahu a umělecké hodnotě.
 • Přijímají se snímky libovolné délky.
 • Přihlášením filmu majitel práv souhlasí s projekcí v rámci aktuálního ročníku Antropofestu a s archivací filmového díla pro potřeby Antropofestu.
 • Zaslaná DVD se nevracejí.
 • Informace uvedené v přihlášce budou použity pro potřeby festivalu, pro tvorbu festivalového programu/katalogu a pro informace na webových stránkách Antropofestu.
 • Uzávěrka přihlášek je 31.10.2016. Filmy došlé po tomto datu již nebudou zařazeny do projekcí Antropofestu.
 • O účasti filmu na Antropofestu bude přihlašující informován e-mailem 20 dní před začátkem festivalu
 • Za výlohy s dopravou filmu na adresu Antropofest, P.O. BOX 56, 253 01 Hostivice, Česká republika zodpovídá přihlašovatel.
 • Svůj film nám také můžete zaslat přes některé webové úložiště.
 • Neexistuje vstupní poplatek, ani autorská odměna přihlašujícímu/režisérovi za uvedení/vybrání snímku.