ÚVOD

ANTROPOFEST je mezinárodním festivalem filmů se sociálně antropologickou tématikou.

Jeho cílem je nabídnout laické i odborné veřejnosti filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Může jít o snímky pořizované v rámci terénního výzkumu odkazující na sociální či kulturní antropologii, nebo filmy a videa zaměřené na vizuální stránku zkoumaného. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů totiž můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, a to považujeme za obzvlášť důležité.

ANTROPOFEST je organizován stejnojmenným spolkem založeným v květnu 2010 absolventy studijního oboru sociální antropologie (více viz O NÁS) . Festival a veškeré dění kolem něj zajišťujeme zcela na dobrovolnické bázi.

Festival se koná každým rokem vždy na konci ledna v Praze, kde probíhá hlavní filmová přehlídka. V průběhu jara pak s našimi partnery pořádáme tzv. „Ozvěny Antropofestu“ v dalších českých i slovenských městech. Např. v Brně, Pardubicích, Bratislavě, Nitře a dalších městech.

V pořadí již deváty ročník festivalu proběhne ve dnech od 26.1. do 27.1.2018 v Praze.

NOVINKY

09
05

Srdečně vás zveme na brněnské Ozvěny Antropofestu v pondělí 11.5. od 17h do kavárny Falk (Gorkého ul. ). Mužete se těšit na filmy Commom Roads, Ulice spojuje a Lakros,po kterém vás čeká i diskuze s autory. 

29
04

Ve středu 29.4. od 19:00 si  můžete v pardubickém Klubu 29 vychutnat filmy Ulice spojuje (následuje debata s autorkou), Orchard Keepers a Honey.

31
01

Omlouváme se všem příznivcům Antropofestu, ale nedělní projekce filmu Bertsolari je zrušena.

22
01

Workshopy "Lakros - způsoby pohledu" a "Common Roads - reaserch and production context" a promítání filmu Bertsolari proběhne v Café Jedna ve Veletržním paláci, Dukelských hrdinnů 530/47, Praha 7.

16
01

Jsme potěšeni, že na Antropofestu 2015 přivítáme tyto hosty: Livii Šavelkovou a Milana Durňaka (Lakros), Lanu Askari (Haraka Baraka), Tommiho Mendela (Common Roads), Adélu Košařovou (Odpad na talíři), Annu Dvořákovou (Ulice spojuje), MIchala Pavláska (Druhé Vojvodovo), Frodeho Storaase (The Go-Between), Christine M. Janney (Living Quechua) a Libora Duška, autora výstavy.

více novinek

PROGRAM

29.01.2015

29.01.2015

30.01.2015

31.01.2015

01.02.2015

FILMY

COMMON ROADS - REASERCH AND PRODUCTION CONTEXT, CAFÉ JEDNA / 60 MIN

Švýcarsko, 2015, 60 min
Tommi Mendel
31.01.2015 15:00

Autor filmu Tommi Mendel bude hovořit o výzkumném kontextu, hlavních výzkumných otázkách, teoretickém pozadí, metodologii a výsledcích.

Akce proběhne v Café Jedna (kavárna Národní Galerie, Dukelských hrdinnů 530/47, Praha 7).

THE ORCHARD KEEPERS / 28 MIN

Egypt, 2014, 28 min
B. Dunne
30.01.2015 19:30

Film The Orchard Keepers nás zavede na Sinajskou poušť. Za kamennými zídkami potkáváme doktora Ahmada, posledního žijícího bylinkáře, který se vyučil starodávnému umění pouštního léčitelství. Je to však Amariya – houževnatá a energická přírodovědkyně, jejíž jizvy a kouzlo jsou hlavním námětem filmu. Její vztah k zemi jí proměnil život neobvyklým způsobem. Tento film vzdává poctu její okouzlující svobodě.
Krátký výlet, který se měl zaměřit na několik zbývajících sadů, se pro filmařku Bryony Dunne stal přelomovým zážitkem. Rok žila s kmenem Gabaliya a získala tak jedinečný vhled do rozvrstvených kmenových struktur a mýtů, jež obklopují tento hornatý region.

Režie, kamera, scénář: Bryony Dunne
Produkce: Les Film du Renard
Střih: Julien Schmid, Tamer Ashry

Jazyk dialogů: angličtina, arabština
Jazyk titulků: angličtina, čeština

Bryonny Dunne je irská umělkyně žijící v Káhiře, která se věnuje antropologii, sociologii, ekologii a výtvarnému umění. Její projekty si kladou za cíl prozkoumat vztah člověka ke krajině a vývoj osidlovaní. Prostřednictvím instalací, filmu a fotografie zkoumá nehmotné kulturní dědictví, mýty a tradiční zvyklosti. Vyučuje na German University v Káhiře.

Festivaly (výběr):
Ismallia International Film Festival, Egypt
Saratov International Film Festival, Rusko
Banff Mountain International Film Festival, Alberta, Kanada
Goldsmiths University, Dep. of Visual Anthropology, Londýn, Velká Británie
German University, Cairo, Egypt
Bilbao Mountain Film Festival, Španělsko

VÝSTAVA "TROJÍ TVÁŘ VÁCHÁNU" / 60 MIN

Váchán, 2014, 60 min
Libor Dušek
30.01.2015 18:00

Sociální antropolog Libor Dušek provádí terénní výzkum ve středoasijských velehorách (Pamír, Hindúkúš) již deset let. Jeho fotografie zachycují živobytí etnika Váchánců na území třech států: Afghánistánu, Pákistánu a Tádžikistánu v srpnu-říjnu 2014. Vernisáž výstavy proběhne v předsálí Bia Oko i s průvodním slovem autora. Fotografie budou vystaveny pouze po dobu konání festivalu.

více filmů

PARTNEŘI

Partnery AntropoFESTu jsou

Děkujeme!

Sociologický časopis / Czech Sociological Review
Český lid, ETNOLOGICKÝ ČASOPIS / ETHNOLOGICAL JOURNAL
PRAŽSKÝ PŘEHLED KULTURNÍCH POŘADŮ aneb KAM za kulturou v Praze
Švýcarské velvyslanectví v Praze Lidé města / Urban People
F. H. Prager - český jablečný cider
Na Filmu 25fps
Radio 1

KONTAKT

Neváhejte se nás zeptat, či rovnou poslat film (s vyplněnou přihláškou) na e-mailovou adresu:

PŘIHLÁŠKA

Film můžete přihlásit přes online formulář ZDE, nebo emailem či poštou. Viz níže.
 • Pro přihlášení filmu na festival Antropofest je nutné vyplnit přihlášku a zaslat ji společně s jednu kopií filmu na DVD (anglické titulky jsou vyžadovány u cizojazyčných snímků), fotografií z filmu v tiskové kvalitě a souhlasit s níže uvedenými podmínkami a požadavky uvedenými v přihlášce. (Přihláška ke stažení zde: DOC, PDF)
 • Při výběru filmů bude zohledněna relevantnost k daným antropologickým tématům. Pozornost bude věnována i obsahu a umělecké hodnotě.
 • Přijímají se snímky libovolné délky.
 • Přihlášením filmu majitel práv souhlasí s projekcí v rámci aktuálního ročníku Antropofestu a s archivací filmového díla pro potřeby Antropofestu.
 • Zaslaná DVD se nevracejí.
 • Informace uvedené v přihlášce budou použity pro potřeby festivalu, pro tvorbu festivalového programu/katalogu a pro informace na webových stránkách Antropofestu.
 • Uzávěrka přihlášek je 17.11.2017. Filmy došlé po tomto datu již nebudou zařazeny do projekcí Antropofestu.
 • O účasti filmu na Antropofestu bude přihlašující informován e-mailem 20 dní před začátkem festivalu
 • Za výlohy s dopravou filmu na adresu Antropofest, P.O. BOX 56, 253 01 Hostivice, Česká republika zodpovídá přihlašovatel.
 • Svůj film nám také můžete zaslat přes některé webové úložiště.
 • Neexistuje vstupní poplatek, ani autorská odměna přihlašujícímu/režisérovi za uvedení/vybrání snímku.