ÚVOD

ANTROPOFEST je mezinárodním festivalem filmů se sociálně antropologickou tématikou.

Jeho cílem je nabídnout laické i odborné veřejnosti filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Může jít o snímky pořizované v rámci terénního výzkumu odkazující na sociální či kulturní antropologii, nebo filmy a videa zaměřené na vizuální stránku zkoumaného. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů totiž můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, a to považujeme za obzvlášť důležité.

ANTROPOFEST je organizován stejnojmenným spolkem založeným v květnu 2010 absolventy studijního oboru sociální antropologie (více viz O NÁS) . Festival a veškeré dění kolem něj zajišťujeme zcela na dobrovolnické bázi.

Festival se koná každým rokem vždy na konci ledna v Praze, kde probíhá hlavní filmová přehlídka. V průběhu jara pak s našimi partnery pořádáme tzv. „Ozvěny Antropofestu“ v dalších českých i slovenských městech. Např. v Brně, Pardubicích, Bratislavě, Nitře a dalších městech.

V pořadí již deváty ročník festivalu proběhne ve dnech od 26.1. do 27.1.2018 v Kině Ponrepo, Bartolomějská 291/11, Praha 1

NOVINKY

09
05

Srdečně vás zveme na brněnské Ozvěny Antropofestu v pondělí 11.5. od 17h do kavárny Falk (Gorkého ul. ). Mužete se těšit na filmy Commom Roads, Ulice spojuje a Lakros,po kterém vás čeká i diskuze s autory. 

29
04

Ve středu 29.4. od 19:00 si  můžete v pardubickém Klubu 29 vychutnat filmy Ulice spojuje (následuje debata s autorkou), Orchard Keepers a Honey.

31
01

Omlouváme se všem příznivcům Antropofestu, ale nedělní projekce filmu Bertsolari je zrušena.

22
01

Workshopy "Lakros - způsoby pohledu" a "Common Roads - reaserch and production context" a promítání filmu Bertsolari proběhne v Café Jedna ve Veletržním paláci, Dukelských hrdinnů 530/47, Praha 7.

16
01

Jsme potěšeni, že na Antropofestu 2015 přivítáme tyto hosty: Livii Šavelkovou a Milana Durňaka (Lakros), Lanu Askari (Haraka Baraka), Tommiho Mendela (Common Roads), Adélu Košařovou (Odpad na talíři), Annu Dvořákovou (Ulice spojuje), MIchala Pavláska (Druhé Vojvodovo), Frodeho Storaase (The Go-Between), Christine M. Janney (Living Quechua) a Libora Duška, autora výstavy.

více novinek

PROGRAM

29.01.2015

29.01.2015

30.01.2015

31.01.2015

01.02.2015

FILMY

WHAT LIFE IS LIKE HERE / 30 MIN

Srbsko, Velká Británie, 2014, 30 min
M. Wynants
31.01.2015 17:50

Jasmina, Toplica a Claudia žijí v neformální osadě na okraji Bělehradu. Stejně jako ostatní romské rodiny v okolních chatrčích žijí v důsledku diskriminace a vyloučení v extrémní chudobě. Vlivem migrace a deportace do a z Německa žije Jasmina odděleně od svých rodičů a bratrů. Film sleduje, jak je obtížné vydělávat si na živobytí na okraji společnosti. Zkoumá také, jak si jeho protagonisté pamatují život v západní Evropě a doufají, že se tam v blízké době vrátí. Každodenní život Jasminy a Tonyho je prostoupen myšlenkami na útěk, migraci a tím, aby Jasminině dceři poskytli lepší vyhlídky na budoucnost.

Režie, kamera, scénář, střih: Marlene Wynants
Produkce: Marlene Wynants a Granada Centre for Visual Anthropology, Manchester

Jazyk dialogů: němčina, srbština, romština
Jazyk tituků: angličtina, čeština

Marlene Wynants studovala sociální a kulturní antropologii v Hamburgu a vizuální antropologii na University of Manchester. Tento film je absolventským projektem magisterského studia na Granada Centre for Visual Anthropology.

LAKROS - TO JE ZPŮSOB ŽIVOTA / 63 MIN

Česká republika, 2014, 63 min
L.Šavelková, T.Petráň, M.Durňak
29.01.2015 20:05

V roce 2011 se v Praze konalo Mistrovství světa v boxlakrosu, kterého se zúčastnil i tým Irokézů. Mužský lakrosový tým přijel do České republiky vůbec poprvé a přicestoval na irokézské pasy. Film není jen o samotném mistrovství, ale o důležitosti lakrosu samotného nejen pro Irokéze, ale i pro české hráče, a to z řad České lakrosové unie, skautů a woodcrafterů. Přibližuje také vznik a rozvoj této původně indiánské hry ve Střední Evropě a mimo jiné i jeho roli v socialistickém Československu.
FESTIVALOVÁ PREMIÉRA!

Režie: L.Šavelková, T. Petráň, M. Durňak
Produkce: Cinepoint
Kamera: T.Petráň, M.Durňak, V. Barák, P.Řezáč, P. Záruba
Scénář: L.Šavelková
Střih: T.Petráň, M.Durňak

Jazyk dialogů: čeština, angličtina
Jazyk titulků: čeština, angličtina

Lívia Šavelková je absolventka etnologie a žurnalistiky na FF a FSV Univerzity Karlovy. Má ráda lakros a od roku 2011 začala s kolegy odhalovat podoby a významy lakrosu v různých částech světa. Působí na Katedře sociálních věd FF Univerzity Pardubice.
Tomáš Petráň je filmový režisér, kameraman, pedagog a také farmář. Absolvent a pedagog FAMU je autorem řady filmových dokumentů a článků k problematice vizuální antropologie. Je take autorem monografie "Ecce Homo: Esej o vizuální antropologii". V letech 2009 - 2013 rozvíjel vizuální antropologii na Katedře sociálních věd FF Univerzity Pardubice.
Milan Durňak je etnolog s kamerou v ruce. Magisterské studium etnologie na Univerzitě Karlově zakončil antropologickou filmovou trilogií TUMENGE /Antropofest a Čadca 2012/. Současný doktorand etnologie dále experimentuje s vizuální antropologií.

COMMON ROADS - REASERCH AND PRODUCTION CONTEXT, CAFÉ JEDNA / 60 MIN

Švýcarsko, 2015, 60 min
Tommi Mendel
31.01.2015 15:00

Autor filmu Tommi Mendel bude hovořit o výzkumném kontextu, hlavních výzkumných otázkách, teoretickém pozadí, metodologii a výsledcích.

Akce proběhne v Café Jedna (kavárna Národní Galerie, Dukelských hrdinnů 530/47, Praha 7).

více filmů

PARTNEŘI

Partnery AntropoFESTu jsou

Děkujeme!

Sociologický časopis / Czech Sociological Review
Český lid, ETNOLOGICKÝ ČASOPIS / ETHNOLOGICAL JOURNAL
PRAŽSKÝ PŘEHLED KULTURNÍCH POŘADŮ aneb KAM za kulturou v Praze
Švýcarské velvyslanectví v Praze Lidé města / Urban People
F. H. Prager - český jablečný cider
Na Filmu 25fps
Radio 1

KONTAKT

Neváhejte se nás zeptat, či rovnou poslat film (s vyplněnou přihláškou) na e-mailovou adresu:

PŘIHLÁŠKA

Film můžete přihlásit přes online formulář ZDE, nebo emailem či poštou. Viz níže.
 • Pro přihlášení filmu na festival Antropofest je nutné vyplnit přihlášku a zaslat ji společně s jednu kopií filmu na DVD (anglické titulky jsou vyžadovány u cizojazyčných snímků), fotografií z filmu v tiskové kvalitě a souhlasit s níže uvedenými podmínkami a požadavky uvedenými v přihlášce. (Přihláška ke stažení zde: DOC, PDF)
 • Při výběru filmů bude zohledněna relevantnost k daným antropologickým tématům. Pozornost bude věnována i obsahu a umělecké hodnotě.
 • Přijímají se snímky libovolné délky.
 • Přihlášením filmu majitel práv souhlasí s projekcí v rámci aktuálního ročníku Antropofestu a s archivací filmového díla pro potřeby Antropofestu.
 • Zaslaná DVD se nevracejí.
 • Informace uvedené v přihlášce budou použity pro potřeby festivalu, pro tvorbu festivalového programu/katalogu a pro informace na webových stránkách Antropofestu.
 • Uzávěrka přihlášek je 17.11.2017. Filmy došlé po tomto datu již nebudou zařazeny do projekcí Antropofestu.
 • O účasti filmu na Antropofestu bude přihlašující informován e-mailem 20 dní před začátkem festivalu
 • Za výlohy s dopravou filmu na adresu Antropofest, P.O. BOX 56, 253 01 Hostivice, Česká republika zodpovídá přihlašovatel.
 • Svůj film nám také můžete zaslat přes některé webové úložiště.
 • Neexistuje vstupní poplatek, ani autorská odměna přihlašujícímu/režisérovi za uvedení/vybrání snímku.