ÚVOD

ANTROPOFEST je mezinárodním festivalem filmů se sociálně antropologickou tématikou.

Jeho cílem je nabídnout laické i odborné veřejnosti filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Může jít o snímky pořizované v rámci terénního výzkumu odkazující na sociální či kulturní antropologii, nebo filmy a videa zaměřené na vizuální stránku zkoumaného. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů totiž můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, a to považujeme za obzvlášť důležité.

ANTROPOFEST je organizován stejnojmenným spolkem založeným v květnu 2010 absolventy studijního oboru sociální antropologie (více viz O NÁS) . Festival a veškeré dění kolem něj zajišťujeme zcela na dobrovolnické bázi.

Festival se koná každým rokem vždy na konci ledna v Praze, kde probíhá hlavní filmová přehlídka. V průběhu jara pak s našimi partnery pořádáme tzv. „Ozvěny Antropofestu“ v dalších českých i slovenských městech. Např. v Brně, Pardubicích, Bratislavě, Nitře a dalších městech.

NOVINKY

09
05

Srdečně vás zveme na brněnské Ozvěny Antropofestu v pondělí 11.5. od 17h do kavárny Falk (Gorkého ul. ). Mužete se těšit na filmy Commom Roads, Ulice spojuje a Lakros,po kterém vás čeká i diskuze s autory. 

29
04

Ve středu 29.4. od 19:00 si  můžete v pardubickém Klubu 29 vychutnat filmy Ulice spojuje (následuje debata s autorkou), Orchard Keepers a Honey.

31
01

Omlouváme se všem příznivcům Antropofestu, ale nedělní projekce filmu Bertsolari je zrušena.

22
01

Workshopy "Lakros - způsoby pohledu" a "Common Roads - reaserch and production context" a promítání filmu Bertsolari proběhne v Café Jedna ve Veletržním paláci, Dukelských hrdinnů 530/47, Praha 7.

16
01

Jsme potěšeni, že na Antropofestu 2015 přivítáme tyto hosty: Livii Šavelkovou a Milana Durňaka (Lakros), Lanu Askari (Haraka Baraka), Tommiho Mendela (Common Roads), Adélu Košařovou (Odpad na talíři), Annu Dvořákovou (Ulice spojuje), MIchala Pavláska (Druhé Vojvodovo), Frodeho Storaase (The Go-Between), Christine M. Janney (Living Quechua) a Libora Duška, autora výstavy.

více novinek

PROGRAM

29.01.2015

29.01.2015

30.01.2015

31.01.2015

01.02.2015

FILMY

BERTSOLARI / 85 MIN

Španělsko, Francie, Baskicko, 2011, 85 min
A. Altuna
01.02.2015 14:00

Bertsolari je dokumentární film natočený v roce 2011, jehož ústředním tématem je fenomén básnické improvizace v Baskicku. Film je koláží improvizovaných básní, výpovědí básníků, komentářů badatelů v oblasti improvizované literatury a záznamů z básnických klání. Poukazuje na unikátní formu básnické improvizace v baskičtině, stejně jako na obecný význam improvizovaného umění slova pro současnou společnost.

Režie: Asier Altuna
Produkce: Txintxua Films
Kamera: Gaizka Bourgeaud

Jazyk dialogů: baskičtina, španělština, angličtina
Jazky titulků: angličtina, čeština

Scénárista a režisér Asier Altuna se narodil v Bergaře (Baskicko) v roce 1969. Je znám svými snímky Aupa Etxebeste (2005) a Bertsolari (2011).

VÝSTAVA "TROJÍ TVÁŘ VÁCHÁNU" / 60 MIN

Váchán, 2014, 60 min
Libor Dušek
30.01.2015 18:00

Sociální antropolog Libor Dušek provádí terénní výzkum ve středoasijských velehorách (Pamír, Hindúkúš) již deset let. Jeho fotografie zachycují živobytí etnika Váchánců na území třech států: Afghánistánu, Pákistánu a Tádžikistánu v srpnu-říjnu 2014. Vernisáž výstavy proběhne v předsálí Bia Oko i s průvodním slovem autora. Fotografie budou vystaveny pouze po dobu konání festivalu.

THE GO-BETWEEN - AFAR OF ETHIOPIA / 37 MIN

Norsko, 2014, 37 min
F. Storaas, R. Scott, G. Kassa
31.01.2015 20:30

Je nahlášena vražda ženy – další případ pro Husseina. Islámští pastevci Afarové obývají severovýchodní region Etiopie. Někteří se usadili v městech a obchodních uzlech, kde jsou přítomny i orgány etiopské státní správy včetně policie a dalších složek. Mnoho Afarů kombinuje obě tato prostředí – bydlí ve městě, ale zároveň udržují blízký kontakt se svými kočovnými příbuznými.
Hussein Hayie pracuje jako mírový a bezpečnostní úředník. Náplní jeho práce je rozhodovat, zda by se případem měla zabývat policie v rámci trestního řízení nebo by měl být řešen tradičním způsobem, tedy ho přenechat k rozhodnutí stařešinovi klanu. Afarská politika je založena na územním i příbuzenském principu. Politické instituce jsou zaměřeny na společenskou kontrolu a urovnávání konfliktů. Klanoví vůdci jsou často vyzýváni, aby zakročili dříve, než malá záležitost přeroste ve vraždu, nebo v případě vraždy vyjednat podmínky odškodnění tak, aby se zabránilo dalšímu prolití krve. Film sleduje Husseina Hayie ve městě a při návštěvách rodin v kočovných táborech. Jakožto státní zaměstnanec je neustále ve službě a ve filmu vidíme, jak je povolán k akci.

Režie: Frode Storaas, Rolf Scott, Getachew Kassa
Produkce: Universiy Museum of Bergen, Norsko

Jazyk dialogů: afarština, amharština
Jazyk titulků: angličtina, čeština

Frode Storaas je profesorem v University Museum of Bergen, Norsko
Rolf Scott je PhD student na University of Bergen, Norsko
Getachew Kassa je docent na Addis Ababa University

Festivaly (výběr):
GIEFF in Gottingen, Německo
EASA in Tallllin, Estonsko
NAFA in Island
AAA in Washington DC, USA
Ethnographic Cinema, Moskva

více filmů

PARTNEŘI

Partnery AntropoFESTu jsou

Děkujeme!

Sociologický časopis / Czech Sociological Review
Český lid, ETNOLOGICKÝ ČASOPIS / ETHNOLOGICAL JOURNAL
PRAŽSKÝ PŘEHLED KULTURNÍCH POŘADŮ aneb KAM za kulturou v Praze
Švýcarské velvyslanectví v Praze Lidé města / Urban People
F. H. Prager - český jablečný cider
Na Filmu 25fps
Radio 1

KONTAKT

Neváhejte se nás zeptat, či rovnou poslat film (s vyplněnou přihláškou) na e-mailovou adresu:
 

PŘIHLÁŠKA

Film můžete přihlásit přes online formulář ZDE, nebo emailem či poštou. Viz níže.

Přihláška dosuptná ve formátu: DOC, PDF

Přihlášením filmu souhlasíte s níže uvedenými podmínkami:

 • Při výběru filmů bude zohledněna relevantnost k antropologickým tématům. Pozornost bude věnována i obsahu a umělecké hodnotě.
 • Přijímají se snímky libovolné délky. Preferujeme snímky z produkce posledních let.
 • Přihlášením filmu majitel práv souhlasí s projekcí v rámci akcí sdružení Antropofest, z.s. a s archivací filmového díla pro potřeby Antropofest, z.s.
 • Zaslaná DVD se nevracejí.
 • Neexistuje vstupní poplatek, ani autorská odměna přihlašujícímu/režisérovi/produkci za uvedení/vybrání snímku.
 • Fotografie a informace uvedené v přihlášce budou použity pro potřeby sdružení Antropofest z.s., pro tvorbu festivalového programu/katalogu a pro informace na webových stránkách a sociálních sítích Antropofestu. Tyto informace budou zpracovány pouze členy Antropofest z.s., nebudou poskytovány třetím osobám. Více k ochraně osobních údajů najdete na našem webu, případné dotazy Vám zodpovíme na našem emailu.
 • Uzávěrka přihlášek je do 17.10.2018. Filmy došlé po tomto datu již nebudou zařazeny do projekcí aktuálního ročníku Antropofestu.
 • O účasti filmu na Antropofestu bude přihlašující informován e-mailem (uvedeným v přihlášce) a to nejpozději 20 dnů před začátkem festivalu.
 • Organizátor si vyhrazuje právo na změnu místa a termínu festivalu, nejpozději však 14dní před jeho zahájením.
 • Za výlohy s dopravou filmu na adresu Antropofest z.s., Slovinská 994/25, Praha 10, 101 00, Česká republika, zodpovídá přihlašovatel.
 • Svůj film nám také můžete zaslat (na své náklady) přes některé webové úložiště.