ÚVOD

ANTROPOFEST je mezinárodním festivalem filmů se sociálně antropologickou tématikou.

Jeho cílem je nabídnout laické i odborné veřejnosti filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Může jít o snímky pořizované v rámci terénního výzkumu odkazující na sociální či kulturní antropologii, nebo filmy a videa zaměřené na vizuální stránku zkoumaného. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů totiž můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, a to považujeme za obzvlášť důležité.

ANTROPOFEST je organizován stejnojmenným spolkem založeným v květnu 2010 absolventy studijního oboru sociální antropologie (více viz O NÁS) . Festival a veškeré dění kolem něj zajišťujeme zcela na dobrovolnické bázi.

Festival se koná každým rokem vždy na konci ledna v Praze, kde probíhá hlavní filmová přehlídka. V průběhu jara pak s našimi partnery pořádáme tzv. „Ozvěny Antropofestu“ v dalších českých i slovenských městech. Např. v Brně, Pardubicích, Bratislavě, Nitře a dalších městech.

V pořadí již deváty ročník festivalu proběhne ve dnech od 26.1. do 27.1.2018 v Kině Ponrepo, Bartolomějská 291/11, Praha 1

PROGRAM

FILMY

ARRANGED LOVE / 40 MIN

Switzerland, 2010, 40 min
Sarah Bregy
28.01.2011 18:10

V tamilské kultuře jsou rodiče tradičně odpovědni za najití vhodného snubního partnera pro své děti. Sňatky z lásky také existují, ale jsou hůře přijímány ve společnosti. Lidé ze Srí Lanky, kteří emigrují do evropských států si často přinesou tradici domluvených sňatků s sebou. To vede k tomu, že mladí Tamilové, kteří vyrostli v západní kultuře, často čelí protikladným představám o sňatcích.

Etnografický dokumentární film „Dohodnutá láska“ rozebírá různé způsoby jak se s touto problematikou vyrovnávají tři různé srílanské páry. Film představuje divákovi různé úhly pohledu, různé konfliktní situace, které v této souvislosti vyvstávají a názory, které dané páry zastávají ve spojitosti s láskou a manželstvím.

Režie, produkce, kamera, střih: Sarah Bregy

Režisérka Sarah Bregy se narodila v roce 1981 ve Švýcarsku.V letech 2003-2010 studovala na Univerzitě v Curychu kulturní antropologii, filmová studia a politické vědy.

Jazyk dialogů: švýcarská němčina, tamilština

Jazyk titulků: čeština, angličtina

ARTZAINAK/SHEPHERDS AND SHEEP / 15 MIN

USA, 2010, 15 min
Jacob Griswold, Javi Aitor Zubizarreta
29.01.2011 16:50

Vysoko v horách státu Idaho ve Spojených státech amerických si imigranti v tichosti a osamění vydělávají na živobytí jako pastevci tisíců pokojných ovcí.

Režie, kamera, střih: Jacob Griswold, Javi Aitor Zubizarreta

Griswold a Zubizarreta se narodili v 80.letech v USA. Vystudovali Univerzitu Notre Damm v Utahu, USA. Artzainak je jich první film.

Produkce: Griswold an Zubizarreta Productions, Spain

Jazyk dialogů: angličtina, španělština

Jazyk titulků: čeština, angličtina

Evropská premiéra!!!

WEDDING / 5 MIN

Slovakia/Macedonia/Slovenia, 2007, 5 min
Sašo Niskač
28.01.2011 18:50

Krátký dokumentární film o tradičním svatebním obřadu v západomakedonské vesnici Galičnik.

Režie: Sašo Niskač, Barbara Turk Niskač

Produkce: 3littlewolves

Jazyk dialogů: žádný

Jazyk titulků: žádný

více filmů

PARTNEŘI

Partnery AntropoFESTu jsou

Děkujeme!

Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah sdělení odpovídá výlučně autor. Sdělení nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jeho obsahem.

Mládež v akci
Český lid, ETNOLOGICKÝ ČASOPIS / ETHNOLOGICAL JOURNAL
Sociologický časopis / Czech Sociological Review
Lidé města / Urban People

KONTAKT

Neváhejte se nás zeptat, či rovnou poslat film (s vyplněnou přihláškou) na e-mailovou adresu:
 

PŘIHLÁŠKA

Film můžete přihlásit přes online formulář ZDE, nebo emailem či poštou. Viz níže.
 • Pro přihlášení filmu na festival Antropofest je nutné vyplnit přihlášku a zaslat ji společně s jednu kopií filmu na DVD (anglické titulky jsou vyžadovány u cizojazyčných snímků), fotografií z filmu v tiskové kvalitě a souhlasit s níže uvedenými podmínkami a požadavky uvedenými v přihlášce. (Přihláška ke stažení zde: DOC, PDF)
 • Při výběru filmů bude zohledněna relevantnost k daným antropologickým tématům. Pozornost bude věnována i obsahu a umělecké hodnotě.
 • Přijímají se snímky libovolné délky.
 • Přihlášením filmu majitel práv souhlasí s projekcí v rámci aktuálního ročníku Antropofestu a s archivací filmového díla pro potřeby Antropofestu.
 • Zaslaná DVD se nevracejí.
 • Informace uvedené v přihlášce budou použity pro potřeby festivalu, pro tvorbu festivalového programu/katalogu a pro informace na webových stránkách Antropofestu.
 • Uzávěrka přihlášek je 17.11.2017. Filmy došlé po tomto datu již nebudou zařazeny do projekcí Antropofestu.
 • O účasti filmu na Antropofestu bude přihlašující informován e-mailem 20 dní před začátkem festivalu
 • Za výlohy s dopravou filmu na adresu Antropofest, P.O. BOX 56, 253 01 Hostivice, Česká republika zodpovídá přihlašovatel.
 • Svůj film nám také můžete zaslat přes některé webové úložiště.
 • Neexistuje vstupní poplatek, ani autorská odměna přihlašujícímu/režisérovi za uvedení/vybrání snímku.