ÚVOD

ANTROPOFEST je mezinárodním festivalem filmů se sociálně antropologickou tématikou.

Jeho cílem je nabídnout laické i odborné veřejnosti filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Může jít o snímky pořizované v rámci terénního výzkumu odkazující na sociální či kulturní antropologii, nebo filmy a videa zaměřené na vizuální stránku zkoumaného. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů totiž můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, a to považujeme za obzvlášť důležité.

ANTROPOFEST je organizován stejnojmenným spolkem založeným v květnu 2010 absolventy studijního oboru sociální antropologie (více viz O NÁS) . Festival a veškeré dění kolem něj zajišťujeme zcela na dobrovolnické bázi.

Festival se koná každým rokem vždy na konci ledna v Praze, kde probíhá hlavní filmová přehlídka. V průběhu jara pak s našimi partnery pořádáme tzv. „Ozvěny Antropofestu“ v dalších českých i slovenských městech. Např. v Brně, Pardubicích, Bratislavě, Nitře a dalších městech.

V pořadí již deváty ročník festivalu proběhne ve dnech od 26.1. do 27.1.2018 v Kině Ponrepo, Bartolomějská 291/11, Praha 1

NOVINKY

11
04

Ti kdo to mají blíže do Pardubic se mohou těšit na filmy Hip Hop, My Release a Noise that Brings Money. V úterý 20.5. od 19hod v oblíbeném Divadle 29.

11
04

Srdečně Vás zveme na první Ozvěny Antropofestu do Opavy. V úterý 15.4. od 17:00 v klubu Art. Promítat se budou snímky Freetekno a Hip Hop, My Release. Těšíme se na Vás!

23
01

Nezapomeňte, že 5. ročník Antropofestu se koná v Bio-Oku, začínáme v pátek 24.1. v 18.30.

21
01

Znělku k letošnímu pátému ročníku připravil Bohdan Heblík - kofila.com. Shlédnout ji můžete na https://vimeo.com/83492169

14
01

Jako dárek k pátému výročí festivalu jsme pro vás připravili české titulky ke všem cizojazyčným snímkům.

více novinek

PROGRAM

24.01.2014

25.01.2014

FILMY

OUT INTO WORLD WITH CHEESE / 66 MIN

Švýcarsko, 2013, 66 min
Ramona Sonderegger
25.01.2014 18:05

Kyrgyzská organizace CBT (Kyrgyzská Komunitní Turistická Asociace) uveřejnila ve spolupráci s švýcarskou turistickou agenturou inzerát v alpských novinách. Hledali výrobce sýra ochotného učit svému řemeslu ženy z vesnic v horském regionu Arslanbob.
Maike Oestreich, sýrařka a farmářka ze Švýcarska se rozhodla pro jednou strávit léto ne na alpských svazích, ale v kyrgyzských horách. Sama nikdy předtím nepřekročila hranice Evropy.
Snímek se věnuje způsobu, jakým je tato specifická znalost předávána a proměňována ve zcela odlišných podmínkách. Zachycuje problémy objevující se v momentě, kdy jsou rozmanití aktéři s odlišnými úmysly společně zapojeni do projektu dobrovolné rozvojové pomoci. Autorka doprovází sýrařku z jejího pracoviště v alpské mlékárně v Sufres ve Švýcarsku do oblasti Arslanbob s nejrozsáhlejšími vlašsko-ořechovými lesy na světě, aby sledovala její projekt.

Ramona Helena Sonderegger je učitelkou na základní škole. Získala titul bakalář v sociální antropologii, psychologii a politických vědách na Universitě v Curychu.

Produkce, režie, kamera, scénář: Ramona Helena Sonderegger
Dialogy: anglicky, německy, uzbecky
titulky: anglicky, česky
 

TOGETHER AS ONE / 41 MIN

Norsko, 2013, 41 min
Lamtur Tanlaka Kilian
24.01.2014 21:50

Tento film ukazuje jakou sociální roli má ořech kola ve společnosti Nso´. Nso´ je etnikum žijící na severozápadě Kamerunu. V tomto etniku můžeme najít jak stoupence křesťanství, islámu tak i zastánce tradičních náboženství. Film ukazuje, co pro všechny tyto tři náboženské skupiny ořech kola znamená a představuje. Kola ořech se prezentuje ve společnosti Nso´ jako předmět sounáležitosti a jednoty, který v sobě vyvolává i různorodé pocity a vnímání. Ořech kola tak hraje velice důležitou roli v diverzní společnosti Nso´ a pomáhá ji udržet kompaktní navzdory rozdílům v náboženství. V jistém smyslu tak přináší pocit pospolitosti a náležitosti ke skupině.

Lamtur Tanlaka Kilian se narodil v Kamerunu, kde na univerzitě v Ngoudere vystudoval historii. Poté studoval Visual Cultural Studies v norském Tromso.

dialogy: jazyk Lamnso, titulky: anglicky, česky
Produkce: Visuelle kulturstudier, University of Tromso, Norsko
Režie, kamera, scénář: Lamtur Tanlaka Kilian

 Ocenění na XXII International Festival of Ethnological Films in Belgrade, Srbsko, 2013

GRICKO / 12 MIN

Srbsko, 2013, 12 min
K. Milutinović, I. Begani, L. Milenković
25.01.2014 15:35

Gricko je člověk, který mění své představy v akci. Přemisťuje se z jednoho místa na druhé, ze Skopje do Bělehradu. Přináší s sebou své aktivistické ideje a nového ducha do fungování Inex Filmu. Gricko se tak stává propojovacím článkem, který spojuje rozdílné názory v jeden celek.

Katarina Milutinovic, Ivan Begani a Luka Milenkovic jsou studenty etnologie a antropologie na bělehradské universitě. Po svých několika výzkumech v rámci fakulty se přihlásili do projektu vizuální antropologie, díky kterému se setkali s kamerou a novými horizonty v rámci výzkumu.

dialogy: srbsky titulky: anglicky, česky
Produkce: Klub Studenata Etnologije i Antropologije, Bělehrad, Srbsko
Režie, kamera: K. Milutinović, I. Begani, L. Milenković

SVĚTOVÁ PREMIÉRA!

více filmů

PARTNEŘI

Partnery AntropoFESTu jsou

Děkujeme!

Go Out Radio 1
A2 kulturní čtrnáctideník F. H. Prager - český jablečný cider
Hasičská vzájemná pojišťovna

KONTAKT

Neváhejte se nás zeptat, či rovnou poslat film (s vyplněnou přihláškou) na e-mailovou adresu:
 

PŘIHLÁŠKA

Film můžete přihlásit přes online formulář ZDE, nebo emailem či poštou. Viz níže.
 • Pro přihlášení filmu na festival Antropofest je nutné vyplnit přihlášku a zaslat ji společně s jednu kopií filmu na DVD (anglické titulky jsou vyžadovány u cizojazyčných snímků), fotografií z filmu v tiskové kvalitě a souhlasit s níže uvedenými podmínkami a požadavky uvedenými v přihlášce. (Přihláška ke stažení zde: DOC, PDF)
 • Při výběru filmů bude zohledněna relevantnost k daným antropologickým tématům. Pozornost bude věnována i obsahu a umělecké hodnotě.
 • Přijímají se snímky libovolné délky.
 • Přihlášením filmu majitel práv souhlasí s projekcí v rámci aktuálního ročníku Antropofestu a s archivací filmového díla pro potřeby Antropofestu.
 • Zaslaná DVD se nevracejí.
 • Informace uvedené v přihlášce budou použity pro potřeby festivalu, pro tvorbu festivalového programu/katalogu a pro informace na webových stránkách Antropofestu.
 • Uzávěrka přihlášek je 17.11.2017. Filmy došlé po tomto datu již nebudou zařazeny do projekcí Antropofestu.
 • O účasti filmu na Antropofestu bude přihlašující informován e-mailem 20 dní před začátkem festivalu
 • Za výlohy s dopravou filmu na adresu Antropofest, P.O. BOX 56, 253 01 Hostivice, Česká republika zodpovídá přihlašovatel.
 • Svůj film nám také můžete zaslat přes některé webové úložiště.
 • Neexistuje vstupní poplatek, ani autorská odměna přihlašujícímu/režisérovi za uvedení/vybrání snímku.