ÚVOD

ANTROPOFEST je mezinárodním festivalem filmů se sociálně antropologickou tématikou.

Jeho cílem je nabídnout laické i odborné veřejnosti filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Může jít o snímky pořizované v rámci terénního výzkumu odkazující na sociální či kulturní antropologii, nebo filmy a videa zaměřené na vizuální stránku zkoumaného. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů totiž můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, a to považujeme za obzvlášť důležité.

ANTROPOFEST je organizován stejnojmenným spolkem založeným v květnu 2010 absolventy studijního oboru sociální antropologie (více viz O NÁS) . Festival a veškeré dění kolem něj zajišťujeme zcela na dobrovolnické bázi.

Festival se koná každým rokem vždy na konci ledna v Praze, kde probíhá hlavní filmová přehlídka. V průběhu jara pak s našimi partnery pořádáme tzv. „Ozvěny Antropofestu“ v dalších českých i slovenských městech. Např. v Brně, Pardubicích, Bratislavě, Nitře a dalších městech.

V pořadí již deváty ročník festivalu proběhne ve dnech od 26.1. do 27.1.2018 v Kině Ponrepo, Bartolomějská 291/11, Praha 1

NOVINKY

11
04

Ti kdo to mají blíže do Pardubic se mohou těšit na filmy Hip Hop, My Release a Noise that Brings Money. V úterý 20.5. od 19hod v oblíbeném Divadle 29.

11
04

Srdečně Vás zveme na první Ozvěny Antropofestu do Opavy. V úterý 15.4. od 17:00 v klubu Art. Promítat se budou snímky Freetekno a Hip Hop, My Release. Těšíme se na Vás!

23
01

Nezapomeňte, že 5. ročník Antropofestu se koná v Bio-Oku, začínáme v pátek 24.1. v 18.30.

21
01

Znělku k letošnímu pátému ročníku připravil Bohdan Heblík - kofila.com. Shlédnout ji můžete na https://vimeo.com/83492169

14
01

Jako dárek k pátému výročí festivalu jsme pro vás připravili české titulky ke všem cizojazyčným snímkům.

více novinek

PROGRAM

24.01.2014

25.01.2014

FILMY

BEHIND THE WHEEL / 20 MIN

Velká Británie, 2013, 20 min
Elise Laker
25.01.2014 17:45

Každý rok ve snaze najít si práci, opouští Tádžikistán nespočet pracovních migrantů. Peníze, které tito lidé posílají zpět do země, představují významné oživení pro tamní ekonomiku. Tádžikistán je světově nejzávislejší zemí na obnosech zasílaných ze zahraničí. Velké množství pracovních migrantů tvoří muži, což vede k tomu, že se tádžická populace stává stále více feminní. Co se tedy děje se ženami, které nechali tito muži za sebou?
Snímek nabízí pohled do morálních a citových zmatků Nigory, uzbecké ženy jejíž tradiční život ženy v domácnosti je narušen, když její manžel přestává posílat dostatek peněz ze zahraničí. Nigora navíc zjistí, že má její manžel poměr. Protože se již dále nemůže spolehnout na svého manžela, Nigora se vzepře obecným gendrovým normám a pouští se do práce, jejíž náplní je oprava pneumatik.

Elise Laker je čerstvou absolventkou Centra vizuální antropologie v Granadě, kde získala průpravu ve filmové tvorbě založené na pozorování. Kromě magisterského vzdělání z vizuální antropologie má za sebou ještě bakalářské studium francouzštiny a ruštiny na Univerzitě v Nottinghamu. Elise v hojné míře cestuje po všech částech Střední Asie. Jak sama tvrdí, postsovětské státy jí učarovaly.

Produkce: The Granada Center for Visual Anthropology, University of Mancherster, UK
Režie, kamera, scénář: Elise Laker 
Dialogy: uzbecky, titulky: anglicky, česky

 

HOSTÉ Z KAMENE / 10 MIN

Česká republika, 2013, 10 min
P. Ďurinová, P. Burzová, J. Majer
25.01.2014 15:25

Hosté z kamene jsou etnografickou mikrostudií, která vznikla na základě rozhovorů s obyvateli a návštěvníky Karlových Varů, představitelem městské správy a místním historikem. Cílem studie bylo identifikovat měnící se postoje k symbolům socialistické minulosti v kontextu města, které je charakteristické přítomností relativně početné ruské komunity a zároveň intenzivní manipulací a přemisťováním velkého počtu soch. Zajímaly nás emické interpretace měnící se symbolické a materiální tamní městské krajiny, a způsoby, jakými městská správa selektuje a odůvodňuje přijatelné (post-)politické symboly v kontextu postsocialistického města. Film vznikl v rámci Letní školy etnografického filmu ve Žluticích.

Paula Ďurinová je slovenská dokumentaristka, úspěšně realizovala několik dokumentárních filmů a je zakladatelkou Living documentary association. Petra Burzová je členkou Studia vizuální etnografie a v oblasti vizuální antropologie se zaměřuje na etnografickou fotografii. Jiří Majer je antropolog, výzkumně se orientuje na diskurzy duševních poruch. Momentálně provádí terénní výzkum v Indonézii.

JD: česky, rusky JT: anglicky
Produkce: Studio vizuální etnografie SVIET, katedra antropologie, FF ZČU
Režie, kamera: P. Ďurinová, P. Burzová, J. Majer

OUR MISSIONARIES / 9 MIN

Norsko, 2013, 9 min
Martin Gruber
25.01.2014 19:40

Děj tohoto filmu se odehrává v malé vesnici na pobřeží Guiney v západní Africe. Ve snaze zavést křesťanství se v této muslimy ovládané oblasti usadili misionáři. Vesničané o svých návštěvnících ještě dnes vřele hovoří. Nicméně misionáři odešli po několika letech, zjevně ve spěchu, kdy většinu svých věcí nechali na místě. Snímek vypráví příběh mylného interkulturního setkání s využitím vzpomínek vesničanů a zanechaného materiálu.

Martin Gruber studoval vizuální antropologii na Goldsmiths College v Londýně a sociální antropologii na Hamburské univerzitě. Pracuje jako etnografický výzkumník a filmař a vyučuje vizuální antropologii. Martin nedávno dokončil PhD o roli etnografického filmu na katedře antropologie a kulturních studií university v Brémách.

Produkce, režie, kamera, scénář: Martin Gruber
dialogy: jazyk Nalu
titulky: anglicky, česky

Uvedení:
NAFA Film Festival, Bilbao, 2013
Ethnological Film Festival Kratovo, Makedonie, 2013
Athens Ethnographic Film Festival 2013

více filmů

PARTNEŘI

Partnery AntropoFESTu jsou

Děkujeme!

Go Out Radio 1
A2 kulturní čtrnáctideník F. H. Prager - český jablečný cider
Hasičská vzájemná pojišťovna

KONTAKT

Neváhejte se nás zeptat, či rovnou poslat film (s vyplněnou přihláškou) na e-mailovou adresu:

PŘIHLÁŠKA

Film můžete přihlásit přes online formulář ZDE, nebo emailem či poštou. Viz níže.
 • Pro přihlášení filmu na festival Antropofest je nutné vyplnit přihlášku a zaslat ji společně s jednu kopií filmu na DVD (anglické titulky jsou vyžadovány u cizojazyčných snímků), fotografií z filmu v tiskové kvalitě a souhlasit s níže uvedenými podmínkami a požadavky uvedenými v přihlášce. (Přihláška ke stažení zde: DOC, PDF)
 • Při výběru filmů bude zohledněna relevantnost k daným antropologickým tématům. Pozornost bude věnována i obsahu a umělecké hodnotě.
 • Přijímají se snímky libovolné délky.
 • Přihlášením filmu majitel práv souhlasí s projekcí v rámci aktuálního ročníku Antropofestu a s archivací filmového díla pro potřeby Antropofestu.
 • Zaslaná DVD se nevracejí.
 • Informace uvedené v přihlášce budou použity pro potřeby festivalu, pro tvorbu festivalového programu/katalogu a pro informace na webových stránkách Antropofestu.
 • Uzávěrka přihlášek je 17.11.2017. Filmy došlé po tomto datu již nebudou zařazeny do projekcí Antropofestu.
 • O účasti filmu na Antropofestu bude přihlašující informován e-mailem 20 dní před začátkem festivalu
 • Za výlohy s dopravou filmu na adresu Antropofest, P.O. BOX 56, 253 01 Hostivice, Česká republika zodpovídá přihlašovatel.
 • Svůj film nám také můžete zaslat přes některé webové úložiště.
 • Neexistuje vstupní poplatek, ani autorská odměna přihlašujícímu/režisérovi za uvedení/vybrání snímku.