ÚVOD

ANTROPOFEST je mezinárodním festivalem filmů se sociálně antropologickou tématikou.

Jeho cílem je nabídnout laické i odborné veřejnosti filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Může jít o snímky pořizované v rámci terénního výzkumu odkazující na sociální či kulturní antropologii, nebo filmy a videa zaměřené na vizuální stránku zkoumaného. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů totiž můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, a to považujeme za obzvlášť důležité.

ANTROPOFEST je organizován stejnojmenným spolkem založeným v květnu 2010 absolventy studijního oboru sociální antropologie (více viz O NÁS) . Festival a veškeré dění kolem něj zajišťujeme zcela na dobrovolnické bázi.

Festival se koná každým rokem vždy na konci ledna v Praze, kde probíhá hlavní filmová přehlídka. V průběhu jara pak s našimi partnery pořádáme tzv. „Ozvěny Antropofestu“ v dalších českých i slovenských městech. Např. v Brně, Pardubicích, Bratislavě, Nitře a dalších městech.

V pořadí již deváty ročník festivalu proběhne ve dnech od 26.1. do 27.1.2018 v Praze.

NOVINKY

11
04

Ti kdo to mají blíže do Pardubic se mohou těšit na filmy Hip Hop, My Release a Noise that Brings Money. V úterý 20.5. od 19hod v oblíbeném Divadle 29.

11
04

Srdečně Vás zveme na první Ozvěny Antropofestu do Opavy. V úterý 15.4. od 17:00 v klubu Art. Promítat se budou snímky Freetekno a Hip Hop, My Release. Těšíme se na Vás!

23
01

Nezapomeňte, že 5. ročník Antropofestu se koná v Bio-Oku, začínáme v pátek 24.1. v 18.30.

21
01

Znělku k letošnímu pátému ročníku připravil Bohdan Heblík - kofila.com. Shlédnout ji můžete na https://vimeo.com/83492169

14
01

Jako dárek k pátému výročí festivalu jsme pro vás připravili české titulky ke všem cizojazyčným snímkům.

více novinek

PROGRAM

24.01.2014

25.01.2014

FILMY

THE HIGH CYBERCAFÉ / 28 MIN

Norsko, 2013, 28 min
Tanel Saimre
24.01.2014 20:55

Internet a telekomunikace zaplavily svět do takové míry, že už je považujeme za naprostou samozřejmost. To, že se můžeme spojit s lidmi a počítači na druhém konci světa je úplně normální. Jak se ale tyto technologie přizpůsobí horské vesnici v Nepálu a jak se ona přizpůsobí jim?
Snímek líčí život dvou mladých Nepálců, kteří pracují v internetové kavárně v Namche Bazaaru, ležícím na cestě k Mount Everestu. Ukazuje jejich běžný pracovní den a dává nám možnost nahlédnouti do počítačové lekce v místní základní škole. Současně odhaluje divákům konkrétní interakci v přímém přenosu.

Tanel Saimre je estonský výzkumník, absolvent archeologie na Tartu University v Estonsku a vizuální antropologie na Tromsø University v Norsku. Zabývá se technologickými aspekty lidské existence. Pracoval v oblasti archeologie, filmu, vývoje softwaru a mnoha dalších.

Produkce, režie, kamera, scénář: Tanel Saimre
dialogy: anglicky, nepálsky
titulky: anglicky, česky

Uvedení filmu:
NAFA International Film Festival, Tromso
Anthropological Film Festival 2012 in Ho Chi Minh City, Vietnam
Worldfilm 2013 in Tartu, Estonia

ON THE COMMON GROUND / 25 MIN

Velká Británie, 2013, 25 min
Sophie Wagner
25.01.2014 20:10

Na malém kopci na severu Izraele vedle sebe společně žijí tři rozdílné skupiny – umělci, Arabové a obyvatelé místního kibucu. Ačkoliv jsou to skupiny různorodé a na první pohled nesourodé, dokáží sdílet společný prostor. Politické a historické události v dané oblasti mají na místní vztahy určitý dopad, zejména pak v pojmenování toho kdo je oběť, na čí straně je vina. Tento film je pokusem ukázat místní situaci pro publikum v Evropě jinak, než jak je běžně zobrazována v médiích. Poukazuje na to, že i přes rozdílnosti místní lidé dokáží společně sdílet prostor. Ve vztazích v dané vesnici je tak patrné, že spíše než oficiální rétorika udávána státem, mají navrch vzájemné vztahy a individuální přístup. Film nastoluje otázku, jaký vliv to má na tuto zemi, která je vnitřně rozdělena a zároveň je pod neustálým tlakem zvenčí.

Sophie Wagner vystudovala sociální a kulturní antropologii na vídeňské universitě. V současné době studuje vizuální antropologii v The Granada Center of Visual Anthropology na University of Manchester. Rovněž se podílí na dokumentárním a etnografickém filmovém festivalu Ethnocineca ve Vídni.

dialogy: anglicky, hebrejsky, titulky: anglicky, česky
Produkce, režie, kamera, scénář: Sophie Wagner

SVĚTOVÁ PREMIÉRA!
 

HIP HOP, MY RELEASE / 22 MIN

Kolumbie, 2013, 22 min
Simon Rasing
24.01.2014 19:50

Může být rap cestou z vězení?
Na základě toho, že je hip hop většinou spojovaný s drogami a násilím ho většina lidí vidí jako asociaci pro snadnou cestu do vězení. Ukázat opačný pohled na hip hop se pokouší tři spoluvězni Alma Negra, DJ Roky a New York ve vězení Distrial v kolumbijské Bogotě. Každý den po dobu dvou hodin mají dovoleno opustit dvůr, aby mohli psát texty a zkoušet muziku. Cílem tohoto filmu je ukázat, jak se rap odráží v jejich životě, umožňuje jim vyjádřit jejich protesty a pocity a zároveň sdílet podobné životní zkušenosti.

Simon je etnograf a filmař z holandského Utrechtu. Vystudoval vizuální antropologii v The Granada Center for Visual Anthropology na univerzitě v Manchester a získal bakalářský titul v kulturní antropologii na univerzitě v Utrechtu. V průběhu magisterského studia vytvořil dva dokumentární filmy. Poslední jeho projekt je etnografický film, který natočil v létě a na podzim v kolumbijské Bogotě.

dialogy: španělsky, titulky: anglicky, česky
Produkce, režie, kamera, scénář: Simon Rasing

SVĚTOVÁ PREMIÉRA!

více filmů

PARTNEŘI

Partnery AntropoFESTu jsou

Děkujeme!

Go Out Radio 1
A2 kulturní čtrnáctideník F. H. Prager - český jablečný cider
Hasičská vzájemná pojišťovna

KONTAKT

Neváhejte se nás zeptat, či rovnou poslat film (s vyplněnou přihláškou) na e-mailovou adresu:

PŘIHLÁŠKA

Film můžete přihlásit přes online formulář ZDE, nebo emailem či poštou. Viz níže.
 • Pro přihlášení filmu na festival Antropofest je nutné vyplnit přihlášku a zaslat ji společně s jednu kopií filmu na DVD (anglické titulky jsou vyžadovány u cizojazyčných snímků), fotografií z filmu v tiskové kvalitě a souhlasit s níže uvedenými podmínkami a požadavky uvedenými v přihlášce. (Přihláška ke stažení zde: DOC, PDF)
 • Při výběru filmů bude zohledněna relevantnost k daným antropologickým tématům. Pozornost bude věnována i obsahu a umělecké hodnotě.
 • Přijímají se snímky libovolné délky.
 • Přihlášením filmu majitel práv souhlasí s projekcí v rámci aktuálního ročníku Antropofestu a s archivací filmového díla pro potřeby Antropofestu.
 • Zaslaná DVD se nevracejí.
 • Informace uvedené v přihlášce budou použity pro potřeby festivalu, pro tvorbu festivalového programu/katalogu a pro informace na webových stránkách Antropofestu.
 • Uzávěrka přihlášek je 17.11.2017. Filmy došlé po tomto datu již nebudou zařazeny do projekcí Antropofestu.
 • O účasti filmu na Antropofestu bude přihlašující informován e-mailem 20 dní před začátkem festivalu
 • Za výlohy s dopravou filmu na adresu Antropofest, P.O. BOX 56, 253 01 Hostivice, Česká republika zodpovídá přihlašovatel.
 • Svůj film nám také můžete zaslat přes některé webové úložiště.
 • Neexistuje vstupní poplatek, ani autorská odměna přihlašujícímu/režisérovi za uvedení/vybrání snímku.