ÚVOD

ANTROPOFEST je mezinárodním festivalem filmů se sociálně antropologickou tématikou.

Jeho cílem je nabídnout laické i odborné veřejnosti filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Může jít o snímky pořizované v rámci terénního výzkumu odkazující na sociální či kulturní antropologii, nebo filmy a videa zaměřené na vizuální stránku zkoumaného. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů totiž můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, a to považujeme za obzvlášť důležité.

ANTROPOFEST je organizován stejnojmenným spolkem založeným v květnu 2010 absolventy studijního oboru sociální antropologie (více viz O NÁS) . Festival a veškeré dění kolem něj zajišťujeme zcela na dobrovolnické bázi.

Festival se koná každým rokem vždy na konci ledna v Praze, kde probíhá hlavní filmová přehlídka. V průběhu jara pak s našimi partnery pořádáme tzv. „Ozvěny Antropofestu“ v dalších českých i slovenských městech. Např. v Brně, Pardubicích, Bratislavě, Nitře a dalších městech.

PROGRAM

25.01.2013

26.01.2013

27.01.2013

FILMY

FEEDING THE PIGS / 5 MIN

Denmark, 2012, 5 min
Peter I. Crawford
25.01.2013 19:35

Pro některé z řady rozmanitých kultur v Pacifiku, konkrétně v Melanésii, je prase nejdůležitějším domestikovaným zvířetem. Prase je převážně využíváno k různým ceremoniálním účelům, jako je pohřeb, svatba a přechodové rituály. Několik filmů se v rámci dlouhodobého projektu "Reef Islands Ethnographic Film Project" věnovalo zabíjení prasat ve spojitosti s těmito rituály. Pořízené záběry mohly místy vyvolávat znepokojivý obraz vztahu mezi lidmi a zvířaty, obzvláště pro moderního konzumenta, který zná maso pouze z pultů v supermarketu. V tomto krátkém filmu matka, otec a jejich syn chodí ven krmit svá prasata, zprostředkovávají nám tak dojem celkově rozdílného vztahu mezi člověkem a zvířetem. Můžeme vidět prvky něhy, péče a lásky. Zároveň nám film ukazuje, jak se děti prostřednictvím soužití se zvířaty učí poznávat přírodu a technologii.

Peter I. Crawford je sociální antropolog, filmař a vydavatel. Od roku 1970 byl aktivním členem  "Nordic Anthropological Film Association" (NAFA). V současné době je profesorem vizuální antropologie na University of Tromso v Norsku a hostující profesor vizuální antropologie na  Free University v Berlíně. Společně s Dr. Jens Pinholtem z Aarhuské univerzity vedl "Reef Islands Ethnographic Film project" (Šalamounovy ostrovy) od roku 1994 a natočili celou řadu etnografických filmů založených na materiálu zaznamenaného v roce 1994, 1996, 2000, 2005 a 2010. Jeho nakladatelství "The Intervention Press" (www.intervention.dk) publikovalo řadu knihu o antropologii a vizuální antropologii. Žije v Aarhusu v Dánsku.

Režie: Peter I. Crawford
Produkce: Interventinon Press
Jazyk dialogů: Aiwo (Reef Islands)
Jazyk titulků: angličtina, čeština

Uvedení filmu, ocenění:
The 32 NAFA International Ethnographic Film Festival, Tromse, Norway, 23-26 August 2012

THE NIGHTMARE OF A BELIEF / 62 MIN

Cameroon, Germany, 2012, 62 min
Samuel Loe
25.01.2013 18:20

Samuel se narodil a byl vychován v Kamerunu. Vyrostl ve společnosti, ve které všichni věří v existenci čarodějnictví. A tedy v to, že každá tragédie a každé zlo bylo zapříčiněno nějakou nadpřirozenou bytostí. Samuelovo dětství bylo poznamenáno vírou v čarodějnické praktiky. Po pěti letech studia filmové produkce se Samuel vrací z Evropy do své rodné země. Tentokráte ne proto, aby navštívil svou rodinu, ale aby odhalil záhady a tajemství čarodějnictví a dopátral se podstaty svých dětských nočních můr.

Samuel Loe se narodil v Bafoussamu v Kamerunu a studoval Mediální produkci na Hochschule Ostwestfalen-Lippe  v Německu.

Režie: Samuel Loe
Jazyk dialogů: francouzština
Jazyk titulků: angličtina, čeština

Uvedení filmu:
The 12th Gottingen International ethnographic Film Festival (Germany)
International festival of Ethnological Film in Belgrade (Serbia)
EthnoFilm Fest (Munch - Germany)
Festival of Visual Anthropology in Poland

ESPECTADORES / 15 MIN

Peru, 2012, 15 min
Roger Villarroya
26.01.2013 18:10

Sociální dokument z prostředí slumu v peruánském hlavním městě Limě. Každý den zde lidé bojují za své životy, snaží se přežít a zlepšit svoje postavení a životní podmínky. Jejich výpovědi dokazují, že mají stejné sny a cíle jako kterýkoli jiný člověk v jiném koutu světa.

Režie: Roger Villarroya
Jazyk dialogů: španělština
Jazyk titulků: angličtina, čeština

více filmů

PARTNEŘI

Partnery AntropoFESTu jsou

Děkujeme!

Lidé města / Urban People Radio 1
F. H. Prager - český jablečný cider A2 kulturní čtrnáctideník

KONTAKT

Neváhejte se nás zeptat, či rovnou poslat film (s vyplněnou přihláškou) na e-mailovou adresu:
 

PŘIHLÁŠKA

Film můžete přihlásit přes online formulář ZDE, nebo emailem či poštou. Viz níže.

Přihláška dosuptná ve formátu: DOC, PDF

Přihlášením filmu souhlasíte s níže uvedenými podmínkami:

 • Při výběru filmů bude zohledněna relevantnost k antropologickým tématům. Pozornost bude věnována i obsahu a umělecké hodnotě.
 • Přijímají se snímky libovolné délky. Preferujeme snímky z produkce posledních let.
 • Přihlášením filmu majitel práv souhlasí s projekcí v rámci akcí sdružení Antropofest, z.s. a s archivací filmového díla pro potřeby Antropofest, z.s.
 • Zaslaná DVD se nevracejí.
 • Neexistuje vstupní poplatek, ani autorská odměna přihlašujícímu/režisérovi/produkci za uvedení/vybrání snímku.
 • Fotografie a informace uvedené v přihlášce budou použity pro potřeby sdružení Antropofest z.s., pro tvorbu festivalového programu/katalogu a pro informace na webových stránkách a sociálních sítích Antropofestu. Tyto informace budou zpracovány pouze členy Antropofest z.s., nebudou poskytovány třetím osobám. Více k ochraně osobních údajů najdete na našem webu, případné dotazy Vám zodpovíme na našem emailu.
 • Uzávěrka přihlášek je do 17.10.2018. Filmy došlé po tomto datu již nebudou zařazeny do projekcí aktuálního ročníku Antropofestu.
 • O účasti filmu na Antropofestu bude přihlašující informován e-mailem (uvedeným v přihlášce) a to nejpozději 20 dnů před začátkem festivalu.
 • Organizátor si vyhrazuje právo na změnu místa a termínu festivalu, nejpozději však 14dní před jeho zahájením.
 • Za výlohy s dopravou filmu na adresu Antropofest z.s., Slovinská 994/25, Praha 10, 101 00, Česká republika, zodpovídá přihlašovatel.
 • Svůj film nám také můžete zaslat (na své náklady) přes některé webové úložiště.