26.-27.1.2018
MEZINÁRODNÍ FESTIVAL FILMŮ
S ANTROPOLOGICKOU TEMATIKOU

Kino Ponrepo

Oficiální web Kina Ponrepo

4000 MIL KE ŠTĚSTÍ

Česká republika, Kanada, 2017, 30 min
Phillip Nosák
27.01.2018 15:55

Antropofest 2018 4000 mil. To je vzdálenost, kterou museli Romové urazit, aby se dostali za novým životem. V roce 1996 opustilo mnoho českých Romů své domovy, aby se vydali hledat lepší život do Kanady. Tímto byl otevřen nový migrační koridor, který je využíván dodnes. Film nabízí pohled do života romské komunity a odkrývá příběhy lidí, z nichž mnozí nemají jistotu, zda budou ve svém novém domově moci zůstat.

Phillip Nosák je studentem posledního ročníku oboru „Hospodářská a kulturní studia" Provozně ekonomické fakulty na ČZU. Již na gymnáziu ho nejvíce bavily společenské vědy, a proto vedly jeho kroky právě na tento obor. Díky kurzu dokumentární a filmové tvorby, brzy zjistil, že film je směr, kterým by se chtěl dále ubírat. Stal se jeho prioritou, i přes to, že se jednalo o dobrovolnou nadstavbu studia. Od roku 2013 spolupracuje s Petrem Mikšíčkem na dokumentárních i hraných projektech. Z nejvýznamnějších jmenujme např. interaktivní film z prostředí uhelné elektrárny ČEZ a dokumentární seriál ČT – Minuty z Krkonoš. Momentálně dokončuje diplomovou práci, ve které se věnuji problematice squatterů.

Jana Zychová je studentkou doktorského studijního programu na České zemědělské univerzitě v Praze (PEF, Katedra  psychologie), kde vystudovala obor "Hospodářská a kulturní  studia". Antropologický směr studia ji natolik nadchnul, že se rozhodla ve studiu pokračovat a věnovat svou disertační práci romské otázce, konkrétně spokojenosti se životem romské komunity. Aby mohla zachytit postřehy z výzkumů a dále se s nimi dělit, účastnila se při škole dobrovolných kurzů dokumentaristiky vedených filmovým tvůrcem Petrem Mikšíčkem. Tento dokumentární film vznikl ve spolupráci se spolužáky a studenty, během terénního výzkumu v kanadském Hamiltonu a Torontu, kam mnoho romských rodin po roce 1996 emigrovalo.

režie: Phillip Nosák
produkce: Jana Zychová
kamera: Phillip Nosák, Jana Zychová
střih: Phillip Nosák, Jana Zychová, Petra Liprtová

Uvedení filmu:
Autonomní centrum Klinika, Praha; Antropologický večer ČZU, Praha