26.-27.1.2018
MEZINÁRODNÍ FESTIVAL FILMŮ
S ANTROPOLOGICKOU TEMATIKOU

Kino Ponrepo

Oficiální web Kina Ponrepo

GRAB AND RUN

Španělsko, Německo, 2017, 85 min
Roser Corella
27.01.2018 14:00

Antropofest 2018 Od té doby, co Kyrgyzstán v roce 1991 získal nezávislost, znovu ožila prastará praktika Ala-Kachuu, což můžeme přeložit přibližně jako „popadni a běž“. Více než polovina kyrgyzských žen je provdána za muže, kteří je unesli a pak se stali jejich manželi. Některým se po těžkých zkušenostech s násilím podařilo utéct, ale většinu donutí tradice a strach ze skandálu k tomu, aby zůstaly.  Praktika Ala-Kachuu byla za sovětské éry zakázána a podle kyrgyzského trestního zákoníku je nadále nezákonná, ale jen málokdy je prosazováno právo, které má chránit ženy před touto násilnou praktikou.


Roser Corella je nezávislá barcelonská dokumentaristka, která v současnosti působí v Berlíně. Roser zahájila svou kariéru jako videožurnalistka pro katalánskou televizi, ale zájem o lidské příběhy stojící za globálními problémy ji přiměl k tomu, aby začala pracovat ve vlastní produkci a rozvíjet svou osobní vizi v oblasti dokumentárního filmu. Její snímky byly promítány po celém světě a získaly ocenění jako POYI (Picture of the Year International) v USA či cenu CANAL + France Award na festivalu ženských filmů v Créteil. Fascinace dokumentárním žánrem ji zavedla na nejrůznější místa po celém světě, kde hledala příběhy, jež by mohla vyprávět. Nejen být jejich svědkem, ale také klást kritické otázky o moderní společnosti.

režie, kamera, scénář: Roser Corella
produkce: Moving mountains films
střih: Ariadna Ribas

jazyk dialogů: kyrgyzština
jazyk titulků: čeština, angličtina

Uvedení filmu, ocenění (výběr):
Best International Documentary at DocLA Los Angeles Documentary Film Festival 2017, Best film "A different tomorrow section" at Reykjavik Film Festival 2017, Best International Film Award at Festival of Ethnological Film v Bělehradě 2017