MASA

Česká republika, 2017, 32 min
M. Pavlásek, I. Bystřičan
27.01.2017 19:05

Antropofest 2017 Masa je destilací lidské evoluce, podobenstvím o nakládání s hmotou, obrazem kontroly nad těly zavěšenými do tkaniva světa, vyvrhnutých z masy moře na suchou zem protkanou těly a pohybem lovců, sběračů a vagabundů. Observace odlišných forem abstrahovaných mas, jichž se zároveň stáváme součástí, vytváří plochu věčné přítomnosti – aktivního prázdna, které se mechanicky točí v uzavřeném kruhu jako by nebylo součástí začátku ani konce. Zůstává jen strohá přítomnost otisknutých stop holých životů.

Michal Pavlásek je sociální antropolog, výzkumný pracovník Etnologického ústavu AV ČR, v.v.i., univerzitní učitel, novinář a dokumentarista na volné noze, spoluzakladatel studia Anthropictures, nezávislé výzkumná organizace, která přispívá k řešení společenských výzev aplikováním přístupů sociokulturní antropologie.
Ivo Bystřičan působí jako filmový dokumentarista, dramaturg a scénárista. Stojí za celovečerními snímky jako Doba měděná (2010), Mých posledních 150 000 cigaret (2013), Dál nic (2014), Zločin pana Chytila (2014), Blízký soumrak (2015) a mnoha dalšími. Vystudoval sociologii na FSS MU v Brně a dokumentární tvorbu na pražské FAMU.

Režie, produkce, scénář: M. Pavlásek, I. Bystřičan
Kamera, Střih: I.Bystřičan

Jazyk dialogů: angličtina, řečtina
Jazyk titulků: čeština